Kako osigurati da se program konferencije održava prema rasporedu i na vrijeme
Zahvaljujući dugogodišnjem iskustvu u organiziranju evenata i insentiv programa, DMC agencija Intours, sa svojim uredima u Ljubljani, Splitu i Dubrovniku, profilirala se u jednu od vodećih agencija poslovnog turizma u regiji. Visoka razina usluge i osobni pristup klijentu glavni su im aduti, a na nova tržišta ne ulaze bez suradnje s iskusnim lokalnim stručnjacima. Koji su neiskorišteni potencijali Hrvatske, što sve treba imati destinacija da bi postala tražena te u kojem smjeru će se razvijati insentiv programi i kongresna industrija u budućnosti – podijelio je s nama jedan od vlasnika i osnivača agencije Intours DMC Tomaž Krušič.
Vaša agencija je započela s radom prije 18 godina u Sloveniji, kao tim od dvoje ljudi. Danas imate više od 30 zaposlenih i tri podružnice. Kako ste se odlučili na otvaranje poslovnice u Hrvatskoj?
Krenuli smo sa Slovenijom jer je to bio logičan put. Posao se razvijao i dobivali smo sve više i više upita. Međutim, za dosta upita za Sloveniju jednostavno nismo bili u stanju ponuditi adekvatan smještaj, a klijenti su nam se vraćali s dodatnim upitima jer smo dobro radili. Zato je i otvaranje poslovnice u Hrvatskoj bio logičan slijed poslovanja. Prednosti Hrvatske kao kongresne destinacije nije potrebno nabrajati jer je to već svima poznato. Ono što je klijentima puno značilo su Intoursova razina usluge, pristup klijentu i na kraju još jedna destinacija. To je bila dobitna kombinacija.
Važno je naglasiti da se na početku nismo koncentrirali na renomirane lokacije u Hrvatskoj kao što su Dubrovnik ili Istra, nego smo posao započeli na Hvaru. Razloga za takvu odluku bilo je više. Prije svega, Hvar je tada bio nova kongresna destinacija i nije bilo DMC konkurencije na tom području. Zatim, Hvar je kao stvoren za insentiv, egzotičan je, lijep, ekskluzivan i ima posebnu 'vibru' koju klijenti i sudionici jako vole. Ono što je važno je da smo tada počeli surađivati s Antom Lacmanom, današnjim direktorom Intours Hrvatska, koji je inače Hvaranin i imao je veliko razumijevanje za kongresnu industriju. Upravo zbog Hvara i velikih marketinških ulaganja, počeli su stizati upiti i za Split i Dubrovnik pa sada zapošljavamo 17 osoba upravo u tim gradovima.
Planirate li otvarati još neke podružnice u ostalim dijelovima regije?
Naravno, stižu nam upiti i za ostale dijelove regije. Za sada ih odrađujemo u suradnji s izabranim lokalnim agencijama, ali pod našim brendom i nadzorom. Nikako ne bismo ulazili na nova tržišta bez sudjelovanja iskusnih lokalnih stručnjaka. Za sada postoje neki planovi, ali ne u bliskoj budućnosti.
Po čemu se Intours DMC razlikuje od ostalih agencija, što biste klijentu istaknuli kao vašu prednost u odnosu na neku drugu DMC agenciju?
Teško je odgovoriti na to pitanje. Velika većina DMC-a u regiji su profesionalni i imaju dosta posla. Za nas mogu reći da imamo dosta osoban način komunikacije i da razumijemo zašto je klijent ponekad dosta zahtjevan. Treba to podnijeti, i pored toga imati iskustva, poznavati situaciju na tržištu, strukturu i kvalitetu usluge na konkurentskim destinacijama. Sve je to nešto što klijenti vole i cijene.
Kako biste ocijenili destinacije u Hrvatskoj i gdje vidite još nedovoljno iskorištene potencijale?
Dubrovnik je i ostat će broj jedan. Već ime dovoljno govori, jaki marketing (i zahvaljujući svim TV serijama i filmovima snimljenim u Dubrovniku), stari grad, tradicija, veliki broj hotela s pet zvjezdica i međunarodni lanci, sve su to činjenice koje stvaraju izvanredan spoj okolnosti, koje čine Dubrovnik i regiju takvu kakva je i u budućnosti će biti samo još bolje. Split se diže, bit će još traženiji kada bude više hotela. Hoteli koji postoje nisu dovoljni, potrebni su novi hoteli na dobrim lokacijama i s dobrim konceptom. Nakon toga će Split postati prava destinacija, a u isto vrijeme dosta drugačija od Dubrovnika. Hvar također bilježi svake godine sve veći broj MICE grupa. Kada se popravi situacija s hotelima, bit ćemo u mogućnosti dovesti još ekskluzivnije grupe jer Hvar nikada neće biti masovna MICE destinacija. Zato ima više prostora u podizanju ekskluzivnosti, i smještaja i usluge. Među jako važnim kongresnim destinacijama vidim i Zagreb. Odlično međunarodno povezan, zanimljiv je za konferencije i kongrese, a u ponudi ima i smještajne kapacitete. Nadamo se još većoj ponudi smještaja i obnovi hotela, tako da se kongresni turizam u Hrvatskoj još više razvije.
U Hrvatskoj ima dosta potencijala. Ako krenemo sa sjevera, Istra ima potencijal. Ali ako se ide malo analizirati, samo se Rovinj profilirao kao high end destinacija primjerena za MICE. Sve ide u tom pravcu, od hotela, restorana, barova i ostalog. Budi se Opatija, ali tamo isto još nedostaje hotela, primjerenih za zahtjevnu i razmaženu klijentelu. Ostali centri su još uvijek previše “leisure”, a svi znamo da leisure i MICE ne idu u istu rečenicu. Nažalost, svi popratni sadržaji, koji su u Istri na svjetskom nivou, su u drugom planu jer se prvo traži adekvatan smještaj. I, naravno, dostupnost. Za Pulu nema dosta redovnih linija, a MICE grupe uglavnom ne koriste charter ili niskobudžetne letove. Venecija, Ljubljana i Zagreb su pak za većinu upita predaleko jer je vrijeme transfera s aerodroma do hotela uglavnom limitirano na jedan sat. Druga, nova i prelijepa destinacija je Lošinj. Ima dva izvrsna hotela (i u planu je gradnja novih), grad kao takav je jako simpatičan, uređen i čist, priroda je prekrasna. Ali opet, nažalost, problem je doći do tamo. Ekstremno dugi transferi iz okolnih aerodroma odbijaju klijente. Dok se ne riješi taj problem, ne može se ni očekivati neki 'boom'.
Sjeverna Dalmacija po meni ima najveći potencijal. Ako se realiziraju sve najavljene izgradnje hotela, onda će to biti odlično. Zadarski aerodrom brzo se razvija, kao i ostala infrastruktura, to su velike investicije koje dižu destinaciju. Ukratko, cijela regija se razvila u zadnjih nekoliko godina. Pored toga, tamo postoji nekoliko inovativnih projekata kao npr. glamping otok Obonjan. To je svima “wow”, nešto novo i originalno i to se najviše traži. A i sama priroda radi svoje, jedinstvena je. Pogledajte samo koliko je auto kompanija odabralo Pag za snimanje oglasa. Mislim da će se prije ili kasnije razviti još neke druge lokacije, a ja osobno mislim da Brač ima najveći potencijal.
Nakon višegodišnjeg iskustva u organiziranju insentiv programa, koji klijentov zahtjev biste izdvojili kao najzanimljiviji ili najzahtjevniji do sada?
Najzanimljiviji je možda bio upit za manju, ali ekstremno high end grupu iz Australije. Za njih je vrijedilo pravilo “been there, done that”, i to za skoro sve destinacije svijeta. No, Dubrovnik i neke još neotkrivene lokacije u gradu, zajedno s našim prijedlozima kako to iskoristiti, i uz najbolje i ekskluzivne hrvatske performere – rezultiralo je nevjerojatno uspješnim eventom. Jako zahtjevan je bio i event za 650 gostiju. Klijenta smo uvjerili da je Hvar prava destinacija za njihovu 20-godišnjicu postojanja firme. Logistika za 650 osoba nije jednostavna, pogotovo kada je rječ o eventu na otoku. Zbog predsezone trebali smo doslovno sagraditi neke nove event lokacije po gradu. Lokacija za glavni party gradila se čak 10 dana. Na eventu je u operativi radilo više od 40 ljudi.
Kada nekome tko nikada nije bio u Hrvatskoj želite predstaviti destinaciju, što vam je glavni adut?
Na sreću velika većina profesionalaca iz Europe već poznaje Hrvatsku, tako da nije potrebno početi iz nule. Djelomično je ista situacija u Americi, tamo su čuli, ali mnogi ne poznaju zemlju. Glavni aduti na prekomorskim tržištima su još uvijek obala i more, Dubrovnik, lijepo vrijeme, raznolikost, izvrsna hrana,.... i činjenica da je Hrvatska mediteranska zemlja, ali drugačija od Grčke, Italije i Španjolske.
Prema Vašem mišljenu, koje sve faktore treba imati destinacija da bi postala prepoznata i tražena?
Naravno generalno su najbitniji dostupnost i adekvatna hotelska infrasktruktura. Onda je bitan krovni marketing za destinaciju, a Hrvatska tu radi dobar posao. U posljednje vrijeme postaju sve važniji i neki drugi faktori koji do danas nisu bili toliko bitni. To su sigurnost, čistoća, briga za prirodu, kvalitetna hrane, održivost u svim procesima, fair trade i kvalitetne usluge. Za MICE cijena nije najbitnija, važnija je ideja, kvaliteta i razina usluge.
Prema vašem dosadašnjem iskustvu, kakve su povratne informacije stranih grupa koje dovodite u Hrvatsku? Što im se generalno najviše sviđa, a što nam ipak malo zamjeraju?
Sudionici insentiva su uglavnom jako zadovoljni, pogotovo oni koji su bili prvi put u Hrvatskoj. Iskustvo je uvijek iznad očekivanja. Oduševljeni su prirodom, morem, očuvanim gradskim jezgrama Splita, Dubrovnika i brojnih manjih gradova, vole izvrsnu hranu (sve više i više insentiv grupa odlučuje se za originalnu lokalnu kuhinju), iznenađuje ih sofisticiranost nekih destinacija. Zamjerki na sreću nema puno. Ponekad se zna na nekim lokacijama zagužvati, ponekad se dogodi da usluga nije na razini cijene (to vrijedi za restorane i hotele).
Prilikom organizacije insentiv programa, trenutno su na prvom mjestu iskustvo i doživljaj gosta. Što mislite u kojem smjeru će se razvijati insentivi i kongresna industrija u budućnosti?
Sve više će se polagati pažnja na prirodu, održivost, brigu za lokalnu zajednicu. Iskustvo, u kombinaciji s lokalnim, je još uvijek najbitnije. Dovođenje međunarodnih DJ-a na partije neće više biti highlight eventa. Također, sve više će se prepoznati i cijeniti lokalna hrana i cijelokupna priča oko toga, koju treba razvijati i nikako varati u vezi toga. Hrvatska tu ima ogroman potencijal, ali to je samo dio cijele priče.