Objavljen Javni poziv organizatorima TOP događanja za 2025.
Na posljednjoj velikoj svjetskoj kongresnoj burzi IBTM World održanoj u Barceloni krajem studenoga prošle godine, tradicionalno je predstavljen izvještaj i istraživanje te predviđanja za kongresnu industriju IBTM World Trends Report 2024. Na IBTM-u ga je kroz dva izlaganja predstavio sam autor Alistair Turner, direktor tvrtke Eight PR & Marketing.
Izvještaj na više od 50 stranica naglašava trendove koji će obilježiti različite svjetske industrije. Ti trendovi povezuju se s ključnom ulogom koju događanja i skupovi imaju u izgradnji internih kultura koje podržavaju ciljeve organizacija u tim industrijama. Središnje teme uključuju utjecaj umjetne inteligencije na kongresnu industriju, sve veću važnost pristupačnosti, od fizičke, do senzorne i intelektualne te ekonomske izglede za tvrtke koje rade na organizaciji skupova i događanja. Izvještaj pokriva i globalne izglede s geološke pozicije, istražujući prijelaz s atlantskog na pacifičko gospodarstvo, složenost Bliskog istoka i Afrike te moćnu azijsko-pacifičku regiju. U isto vrijeme, bavi se bogatstvom vertikalnih industrija, od e-sporta do farmaceutske industrije te kako dinamika tih industrija utječe na njihovu potrošnju na događanja. Nemoguće je ovako opširan izvještaj sažeti u jedan članak i pokriti sve teme kojima se bavi, ali u nastavku donosimo neke od zaključaka.
2024. bit će godina balansiranja
Tu veliku ulogu može odigrati i sveprisutna umjetna inteligencija: „Zamislite svijet trenutnog prepoznavanja lica dok sudionici dolaze na događanje zajedno s tisućama drugih, bez čekanja u redu. Zamislite odabrane sadržaje koji im se sugeriraju korištenjem ljudskih algoritama koji daju sudionicima na značenju i relevantnosti. Zamislite festivalizaciju događanja podignutu na višu razinu, gdje publika bira svoj sadržaj, dok njihov sadržaj bira njih. Pojedinac preuzima aktivnu ulogu u novim predavanjima, novom sadržaju, novim idejama i otkrićima. Oni dolaze s idejama, a ChatBotovi ih oživljavaju nadahnjujućim vizualima i grafikama. To je sljedeća generacija stvarnog sadržaja koji stvaraju sudionici.“, navodi se u izvještaju.
Organizatori događaja desetljećima su nastojali ostaviti pozitivno naslijeđe lokalnim, nacionalnim ili specijaliziranim zajednicama koje su u skladu s vrijednostima i sadržajem njihovog događanja. Međutim, tema 'naslijeđa' (legacy) je pod sve većim povećalom kao dio obećanja o održivosti događanja. Sve više je cilj naslijeđa stvoriti bližu vezu između događanja i šire 'svrhe' iskustva.
Organizatori događanja unutar tvrtki nezadovoljni svojim statusomIzvještaj također sadrži dio posvećen rezultatima istraživanja koje je provelo udruženje internih organizatora događanja koji rade u srednjim i velikim tvrtkama In-House Corporate Events (ICE). Ističe se nekoliko zanimljivih rezultata tog istraživanja. Naime, 52 posto ispitanika izrazilo je nezadovoljstvo svojom sadašnjom plaćom, navodeći povećano radno opterećenje u okruženju nakon pandemije i potrebu da se više oslanjaju na freelancere kao pomoć u programima. Ispitanici su navodili plaće vanjskih suradnika najčešće između 450 i 850 dolara po danu.
Također, 50 posto ispitanika istaknulo je da njihovi poslodavci i kolege imaju problema sa shvaćanjem punog opsega i utjecaja timova za organizaciju događanja, a mnogi kažu da tome pridonose različiti nazivi njihovih poslova u korporativnom okruženju. ICE napominje da je borba za bolje razumijevanje djelokruga rada organizatora i njihove vrijednosti uzrok tjeskobe za event stručnjake koji žele napredovati u svojim vještinama i karijeri.
S druge strane, 71 posto ispitanika reklo je da se njihov posao nalazi unutar marketinškog odjela njihovih tvrtki, što je značajan porast u odnosu na 55 posto prije pandemije Covida. Autori ovog istraživanja kažu da ovu promjenu treba promatrati kao pozitivan ishod za dugoročnu budućnost kongresne industrije.
Pojava umjetne inteligencije može promijeniti naš svijet na više načina, a kongresna industrija ima veliku ulogu u tome
Cijeli izvještaj možete preuzeti ovdje: IBTM World Trends Report 2024.