Eda Özden Günyüz: Luksuzna događanja više ne čine luksuzni uvjeti već autentičan doživljaj
Slovenski Intours, pod vodstvom Tomaža Krušiča i Mire Hribara, vrlo brzo nakon osnivanja 1995., postaje jedna od najboljih slovenskih DMC agencija (destination management company). Iza njih su stotine projekata, a poseban „know how“ su razvili u području evenata i poticajnih putovanja - insentiva. Agencija je s godinama rasla i izvan granica Slovenije te je nedavno osnovan Intours DMC Hrvatska koji vodi Hvaranin Ante Lacman. Njegov team organizira evente na području cijele hrvatske obale te u Zagrebu, a razgovarali smo o malim tajnama ovog lijepog, ali zahtjevnog posla.
Nakon hotelijerskog i agencijskog iskustva iza sebe, kako ste postali dio Intoursove priče?
Tomaž i ja smo se već od ranije poznavali, surađivali smo na manjim projektima koje je Intours imao na Hvaru. U međuvremenu sam prestao raditi za Sunčani Hvar te sam osnovao vlastitu agenciju Hvar Tours DMC. Nakon dosta vremena, u studenom 2010., Tomaž me je nazvao i rekao da ima desetak «back to back» grupa za Hvar te me pitao bih li im pomogao. Krenuli su „site inspectioni“, a s obzirom na moje poznavanje destinacije i njihove ideje koje su bile bliske mojem pogledu na čitavu priču oko insentiva na ovom području, te nakon dosta otvorenih razgovora, rodila se ideja da postanem dio Intoursove priče, kao partner. S obzirom da sam već imao dobro uhodan posao na Hvaru, bio sam u nedoumici. Međutim, novi izazovi, mogućnost da se dodatno profesionalno usavršim te na koncu postavim temelje i standarde unutar destinacijskog menadžmenta na ovom području, jednostavno su prevagnuli u konačnoj odluci. Ono što mi je osobno jako važno, jest da su i Miro Hribar i Tomaž Krušič vrhunski profesionalci u svojem poslu, a iznad svega dobre i poštene osobe, s kojima, uz poslovne, dijelim i bliske životne svjetonazore. To je bio jak dodatni argument da postanem dio Intours DMC-a.
Hvar pruža istinski destinacijski doživljaj
Koje su, po Vama, najbolje lokacije na hrvatskoj obali za insentive i evente?
Iako zvuči lokal-patriotski, no ne mogu si pomoći, to je Hvar! Hvar je jednostavno prekrasan i kao grad i kao otok, ima idealnu kombinaciju svih elemenata potrebnih za sjajne insentive i evente. Jest da je potrebno malo više napora za doći do Hvara, ali sve se to kompenzira, npr. «walking distance» transferima do restorana, plaže, otoka. Prekrasni Paklinski Otoci su u neposrednoj blizini, krajolici unutrašnjosti otoka, restorani s vrhunskom hranom, vinima, karizmatični individualci... I ono najvažnije - Hvar još uvijek nije postao «destinacija» kao neki gradovi na obali koji su preplavljeni kruzerima i gostima na dnevnoj bazi, a koji guše dnevnu «malomišćansku» kolotečinu. Dok šećete starim dijelovima grada Hvara, vidite i čujete djecu kako se igraju, none koje viču i zovu ih na ručak, čiji se mirisi protežu kroz uske kamene ulice, vidite rublje koje se suši na prozorima, ljude koji sjede na ulici i piju kavu i svime time stvaraju idealnu kulisu za „ono nešto“ što se definira kao istinski destinacijski doživljaj. Gost sve to vidi i pamti kao doživljaj.
Zatim, tu je Split, u kojemu iz godine u godinu raste broj MICE projekata. Pozdravljam napore lokalnih investitora i navijam za još više dobrih i vrhunskih hotela. Split to zaslužuje jer ima prekrasno «prednje dvorište» - otoke i «mistično stražnje dvorište» - Dalmatinsku Zagoru, čiji su potencijali potpuno neiskorišteni. Nemojmo smetnuti s uma ni Šibenik, Zadar – sve su to destinacije za koje sam i više nego siguran da će postati top insentiv proizvodi. Mi smo već tamo i radimo na njihovom razvoju. Ja sam na neki način i obiteljski vezan za zadarsko područje, tako da mi je i iz tog aspekta vrlo važno da tamo napravimo pravu priču. Vjerujte mi, to područje ima toliko toga za ponuditi.
Kakav je profil prosječnog Intoursovog klijenta?
S obzirom da imamo predstavnike na 15 različitih tržišta, vrlo je teško našeg prosječnog klijenta staviti u jedan profil. Uglavnom, bez obzira na tržište, riječ je o klasičnim MICE agencijama/DMC-jevima s emitivnih tržišta koje u načelu imaju isti princip djelovanja.
Međutim, razlike u smislu poslovne kulture postoje; nije isto kada odrađujete posao s DMC-jem iz SAD-a, Njemačke i Francuske ili Indonezije. Postoje neka pravila i načini ponašanja, različita od tržišta do tržišta.
Koje usluge klijenti najčešće traže?
Sve usluge iz područja MICE projekata. No, ako pričamo o najzastupljenijim aspektima MICE-a, onda su to svakako insentivi, a koje uz evente u pravilu obožavam raditi. Tu dolazi do izražaja kreativnost i razlika između pojedinih DMC-jeva na ovom području.
Bez lokalnog DMC-ja nema uspješnog projekta
Što je najvažnije za dobru DMC agenciju? Kako se može istaknuti od ostalih specijalista u destinaciji?
U prvom redu važno je poznavanje same destinacije, njenih prednosti i nedostataka. Jedna od specijalnosti Intoursa leži u tome što su naši voditelji projekata domicilni, potječu iz samih destinacija u kojima djelujemo, te imaju određene prednosti - poznaju sve i svakoga, doslovno od smetlara do gradonačelnika. To im pomaže da su u mogućnosti otvoriti neke objekte ili ustanove izvan radnog vremena i samim time učiniti da se klijent osjeća posebno.
U svakom slučaju, svaki DMC mora raditi na razvijanju svojih komparativnih prednosti i težiti tome da se barem jednim dijelom svojih usluga odvoji od konkurencije i postane prepoznatljiv te samim time poželjan partner, pojednako prema klijentima i prema lokalnim dobavljačima koji će mu dati određenu prednost oko uvjeta suradnje, poput cijene, termina i slično. Jako važan sastojak ovog posla jest kreativnost, treba neprestano raditi na tome da budete kreativni. Moj team dobro zna tu čarobnu riječ, potičem ih da budu kreativni, fleksibilni, da se ne ponavljaju, da se oslobode «korporativnih okova» ponašanja jer u protivnom proizvod/usluga nema tu dodanu vrijednost kojoj svaki pravi DMC mora težiti.
Koji Vam je najdraži event koji ste organizirali?
Najdraža su mi dva eventa. Prvi je svakako bio izazov, odrađen „za dušu“ jer je budget bio takav da smo si mogli dati oduška u kreativnosti. Radilo se o renesansnoj večeri u Hvaru, u Arsenalu, našem najstarijem pučkom kazalištu koje je tada slavilo 400-tu obljetnicu osnutka. U cijeli igrokaz je bio uključen i tadašnji gradonačelnik koji je samo za taj event igrao ulogu Petra Semiteccolla, venecijanskog guvernera koji je bio organizator izgradnje gornjeg dijela Arsenala, odnosno tadašnjeg pučkog kazališta 1612. godine. Uz to, klijent je od hvarskih benediktniki zatražio, kao poklon za svoje uzvanike, 150 komada čipke od agave, koje su bile uvrštene na listu zaštićenih materijalnih dobara pri UNESCO-u. Čipke od agave su za tu prigodu morale biti sašivene u roku od 45 dana. Kada uzmete u obzir da je to vrlo delikatna vještina i posao, koji mora biti obavljen u specijalnim vremenskim uvjetima, jednostavno ni danas ne mogu vjerovati što su naše drage benediktinke uspjele napraviti.
Drugi event je bilo prvo hvarsko i hrvatsko gay vjenčanje za koje uopće nisam znao da organiziram. Klijenti su došli pod krinkom rođendanskog slavlja. Sve sam organizirao, lokacije, transfere, programe, ali uopće nisam slutio o čemu se radi jer sam u istom trenutku radio na eventu za 650 osoba za IBM. Pet dana nakon njihovog odlaska, sjedimo za obiteljskim ručkom doma u Hvaru, neki su imali dnevni tisak u rukama i jednostavno krenuli naglas čitati naslove koji su govorili o prvom hrvatskom gay vjenčanju. Krenem čitati, gledat slike i shvatim da je to zapravo bila moja grupa! U svakom slučaju, bilo je to pozitivno iskustvo.
Koji je „tajni sastojak“ svakog dobrog eventa, teambuildinga, insentiva?
Uz sve već rečeno, postoji još jedan, po meni najvažniji sastojak, odnosno sastojci - detalji, detalji, detalji i samo detalji.
Agencijsko tržište u Hrvatskoj se zadnjih godina dosta usitnilo, puno je malih DMC i PCO agencija. S druge strane, velike međunarodne poslove često dobivaju velike agencije, s podružnicama u više zemalja. Što mislite, koja je budućnost DMC poslovanja u regiji?
DMC kao sustav organizacije domicilnih, receptivnih agencija itekako ima smisla i svijetlu budućnost. U to sam duboko uvjeren. Slična situacija se događala hotelijerima s pojavom online booking sustava, kada ih je većina mislila da će time ukloniti ili smanjiti obujam bookinga putem agencija i tih 10% provizije zadržati za sebe. Osobno sam se uvjerio da to ne funkcionira. Sve velike inozemne agencije, PCO-i, bez lokalnih DMC-jeva, «destination know how» stručnjaka ne mogu odraditi projekt kako treba. Kako u svijetu, tako i u Lijepoj Našoj.
Ono što zagovaram jest da se napravi određena razlika u smislu definicije i organizacije domicilnih DMC-jeva i receptivnih turističkih agencija općenito. Za usporedbu, za ovu vrstu DMC-a kojoj Intours pripada, neke naše kolege u inozemstvu više uopće ne koriste izraz destination managament company (DMC), već „destination business solution“, koji točno specificira puno širi i konkretniji skup usluga koje se pod tim nazivom pružaju. Međutim, to su sve slatke brige i zadaci koji nas čekaju. Ono što me najviše zabrinjava jest nedostatak dobrih izravnih zračnih veza s kvalitetnim tržištima, da našu destinaciju učinimo prihvatljivijom, dostupnijom. Na primjer, dosta radimo s tržištem Beneluxa, a uopće nemamo izravnu liniju Brisel – Split koja bi itekako povećala promet, ne samo nama, nego i svima ostalima na ovom području. Usporedno s time ide razvijanje aerodroma, dobrih i kvalitetnih hotela, a samim time i dovođenje svjetski poznatih hotelskih lanaca, do puno drugih stvari o kojima bismo trebali voditi računa i razvijati ih. Još je žalosnije kada nemate s kime o tome pričati. Naša strukovna udruga agencija se bavi trivijalnim stvarima, izbacivanjem nekih članova, pričama oko malverzacija, umjesto da se bori za nas, za bolju poziciju na tržištu... »Puno zujanja, a malo meda»!
... Da ne spominjem studijska putovanja. Ove godine u programu imamo deset studijskih putovanja, i to za predstavnike tržišta koji su pokazali značajno zanimanje za Hrvatsku. Nažalost, sve to sami financiramo, uz pomoć naših dobavljača i partnera, kojima se ovim putem još jednom zahvaljujem iz sveg srca jer bez njih ne bismo ni bili tu gdje jesmo.