Nautički spektakl pozicionirao Split na svjetskoj karti nautičkog turizma
Početkom prosinca održan je 7. Nacionalni DMK Forum u organizaciji HTZ-a, na temu filmskog turizma. Predstavnici različitih područja vezanih uz filmski turizam na forumu su predstavili primjere dobre prakse u privlačenju turista na lokacije na kojima su snimane velike svjetske produkcije, ali i načine da se ta ponuda poboljša, proširi i stvori temelje za održivi razvoj. O utjecaju svjetski poznatog serijala Game of Thrones na hrvatski turizam govorila je Ivana Kovačević, direktorica receptivne turističke agencije Vetus Itinera, specijalizirane za tailor made ponudu aranžmana, koja je povećala ponudu obilaska lokacija snimanja serije te kreirala višednevne i međunarodne ture. Tim povodom razgovarali smo s njom o tome što se sve nudi na Game of Thrones turama i kako su utjecale na hrvatske lokacije snimanja - Split i Dubrovnik.
Pokrivate cijelu Hrvatsku, no jedna od zanimljivosti vaše ponude su i Game of Thrones ture. Kada ste započeli s ovom ponudom i što te ture sve obuhvaćaju?
S Game of Thrones ponudom smo krenuli nakon snimanja četvrte sezone te je naša prva tura obuhvaćala samo splitsko područje (Split, Klis i Žrnovnicu), a već iduće godine našu ponudu smo proširili s jednodnevnom turom na području Dubrovnika (Arboretum, Grad Dubrovnik, Lokrum) i sedmodnevnim turama od Dubrovnika do Šibenika. Također smo u ponudu uvrstili i sailing turu te međunarodnu Game of Thrones turu koja traje 12 dana i za koju surađujemo s drugim zemljama u kojima se serija snimala – Island, Sjeverna Irska i Malta.
Sjeverna Irska - 350.000 turista godišnje koji potroše oko 50 milijuna funti
Koliko su popularne i tražene ove ture? Prema vašem iskustvu, jesu li lokacije snimanja ove serije postale i razlog dolaska stranih turista u Hrvatsku?
Game of Thrones je globalni fenomen čiju svaku epizodu gledaju deseci milijuna ljudi. Irska je tu napravila strahovit pomak te zabilježila rezultat od cca 350.000 turista godišnje koji dolaze isključivo radi lokacija snimanja serijala, što bi bilo oko 20% ukupnog broja gostiju. Kod nas su se radile analize samo za područje Dubrovnika koje su također pokazale značajna povećanja gostiju isključivo zbog Game of Thrones-a. Analizu je napravio zagrebački Ekonomski institut i su to jedini stručno izmjereni podaci. Izlazilo se s raznim projekcijama, ali smatram da ti podaci nisu egzaktni pa ih ne bih kao takve ni navodila. U svakom slučaju, efekt je više nego pozitivan.
Na koje je sve načine ova megapopularna serija utjecala na razvoj turizma u Splitu, ali i Hrvatskoj općenito?
Kao što sam prethodno navela, deseci milijuna gledatelja gledaju svaku epizodu. Veliki dio njih su istinski fanovi koji na neki način pokušavaju oživjeti scenu te analiziraju svaku lokaciju, situaciju... Samim tim je Hrvatska kao jedna od ključnih lokacija u seriji dobila nevjerojatnu svjetsku reklamu i postala predmetom interesa ogromnog broja fanova. Dubrovnik je bitno bolje iskoristio taj potencijal, dok je Split nekako ostao zanemaren. Moram isaknuti Klis kao pozitivan primjer iskorištavanja cijele priče što najbolje govore i njihove brojke o posjećenosti tvrđave od početka snimanja.
Game of Thrones Dubrovniku godišnje donio 60.000 više gostiju
Na nedavno održanom 7. nacionalnom DMK forumu Hrvatske turističke zajednice održali ste izlaganje na ovu temu. Imate li možda i neke konkretne brojke o posjetama i prihodima generiranim zahvaljujući tim specijalnim turama i lokacijama snimanja?
Konkretna analiza utjecaja Game of Thrones-a napravljena je jedino za Dubrovnik, od strane Ekonomskog instituta Zagreb za period od 2012. do 2015. godine. Prema toj analizi više od 245.000 gostiju je Dubrovnik posjetilo samo zbog Game of Thrones, a ostvareno je više od 1.440.000 dodatnih noćenja te 126 milijuna eura dodatnog prihoda. Dubrovačko-neretvansku županiju je tako u razdoblju od 2012. do 2015. svake godine posjetilo u prosjeku 60 tisuća turista više.
Mi kao mlada agencija teško možemo imati relevantne podatke za komparaciju, međutim iz godine u godinu nam raste broj gostiju zainteresiranih za te ture pa se zbog kvalitete tih tura probijamo i s ostalom ponudom na tržište. Moram naglasiti da nam je posebna čast priznanje američkog Fortune magazina koji nas je, kao jedinu agenciju u Hrvatskoj, uvrstio u svoju preporuku Game of Thrones tura. Na to smo izuzetno ponosni kao na stvarni pokazatelj kvalitete usluge koju nudimo. Također smo kao agencija bili interesom raznih novinara, TV kuća i portala koji su nas kontaktirali u svrhu reportaža i članaka na temu Game of Thrones u Hrvatskoj.
Osim turistički atraktivnim turama, bavite se i MICE ponudom. Koje sve usluge nudite u tom segmentu?U MICE sektoru nudimo vrlo kvalitetnu uslugu kompletne organizacije kongresa, radnih skupova, teambuildinga te raznih evenata, proslava i sličnih događanja.
Možete li izdvojiti neka od organiziranih kongresnih i poslovnih događanja ili incentiva te koji su bili izazovi i kreativna rješenja u realizaciji?Svakako bih među raznim organiziranim događanjima istaknula izborni kongres Europske Gimnastičke Federacije, izrazito zahtjevan event za više od 250 sudionika za koji smo dobili posebna priznanja za „The best congress ever“ kako od organizatora kongresa tako i od sudionika. Naglašavam da se radilo o izbornom kongresu koji je bitno zahtjevniji za samu organizaciju od redovnog.
Za kvalitetniju kongresnu ponudu Splitu nedostaju hotelski kapaciteti i bolja zračna povezanost
Koje biste prednosti Splita i regije kao destinacije poslovnog turizma istaknuli?Split je zbog svoje klime i pozicije izrazito zanimljiva destinacija za poslovni turizam međutim za nekim drugim regijama zaostajemo po pitanju hotelskih kapaciteta i nedostatka kongresnog centra, koji su potrebni kako bismo se mogli profilirati kao značajna kongresna destinacija. Također, kako bi se fokus na kongresni turizam trebao dati van sezone, veliki problem je sa zračnim prometom, odnosno bitno reduciranim letovima u navedenom periodu. Nadam se da će se u skoroj budućnosti i tu stvari promijeniti jer sam mišljenja da se u kongresnom turizmu krije veliki, neiskorišteni potencijal.