Hotel Imperial u Vodicama - cjelogodišnja kongresna destinacija na Jadranu
Na kraju smo još jedne godine pa je vrijeme za naš tradicionalni osvrt na ono iza nas i pogled u budućnost. Kao i prošle godine, možemo reći da je i ova bila uspješna. Unatoč izazovima koje je donijela svjetska ekonomska i geopolitička scena te promjene u poslovnim trendovima, sektor poslovnog turizma pokazao je iznimnu otpornost i prilagodljivost. Kongresna i event industrija raste i po broju održanih događanja i sudionika na njima. Poslije nekoliko godina nesigurnosti i promjena, 2024. godina bila je prepuna velikih poslovnih događanja, kongresa i sajmova. Sve veći broj sudionika i izlagača pokazao je kako je potreba za fizičkim susretima i dalje neizostavan dio poslovne komunikacije.
U posljednjem kvartalu godine održana su neka od najvećih svjetskih, ali i domaćih okupljanja kongresne i hotelijerske industrije. Tako su i IMEX America i ICCA kongres i IBTM World zabilježili rekordne brojke po pitanju izlagača, sudionika i održanih B2B sastanaka.
U kojem smjeru ide hrvatski kongresni turizam?
Nacionalna udruga profesionalaca kongresnog turizma (HUPKT) također broji sve veći broj članova, njezin rad je sve više prepoznat od strane lokalnih turističkih organizacija, ali je i povezanost s državnim institucijama sve snažnija. Vidljivo je to i po broju sudionika na godišnjem Forumu hrvatske kongresne industrije, kao i broju održanih MIM-ova (Meetings Industry Meeting) tijekom protekle godine, odnosno interesa destinacija da se prepozna njihova ponuda. Svi nas žele ugostiti i pokazati što imaju za ponuditi! Čini se kao da stvarno idemo u odličnom smjeru te da se Hrvatska sve više razvija kao kongresna destinacija.
Poslovni turizam jedan je od ključnih sastojaka potrebnih za razvoj cjelogodišnjeg turizma kojem toliko stremimo, a poslovni gosti najviše troše. Svi to znamo i to se stalno ponavlja ali, unatoč tome, čini se da mu na razini države ne pridajemo dovoljno pažnje. Nemamo nacionalni Kongresni ured, kao ni veliki kongresni centar. Iako je HTZ prošao kroz još jedan postupak reorganizacije, poslovni turizam više nema niti odjel, već spada pod „vrstu proizvoda“. No, nadajmo se da naziv ili kategorizacija nisu niti važni, već da će se, možda zahvaljujući suradnji s HUPKT-om, MEETEX-om i gradskim kongresnim uredima/odjelima stvari početi mijenjati…
Treba li nam zaista veliki kongresni centar? U osvrtu na prošlu godinu smo spominjali Sava Centar kao konkurenciju, ali do sada to nismo osjetili. Vidjet ćemo kroz još koju godinu. Do tada možda i mi dobijemo svoj kongresni centar zahvaljujući trudu članova HUPKT-a i MEETEX-a koji su ove godine predali prijedlog za izmjene GUP-a grada Zagreba s ciljem da se namjenski rezervira čestica koja se trenutno nalazi u sklopu Zagrebačkog velesajma.
Novi i obnovljeni hoteli
Iako nemamo kongresni centar na nacionalnoj razini, imamo brojne kvalitetne hotelske kapacitete i konvencijske centre koji imaju sveobuhvatnu ponudu. Osim postojećih, veselimo se najavama novih ili obnovljenih. Ovu godinu obilježila su zanimljiva otvaranja:
ali i najave za obnovu i/ili nova otvaranja:
„Ajmo za početak biti iskreni“
Naravno, neće se svi složiti da je godina na izmaku bila uspješna. Nekome su troškovi veći od dobitaka, neki hrvatski hoteli su ostali u limbu između luksuzne/premium ponude i niskobudžetne ponude pa se moraju iznova pozicionirati na tržištu. Mnogi od njih će reći da je godina bila vrlo izazovna. Kao i svaka prije nje, a tko zna što nam one pred nama donose.
Kako je Kristian Šustar na ovogodišnjem HOW festivalu istaknuo: „Svake godine se vrtimo u istom začaranom krugu. Nakon sezone je sve super, brojke su odlične. Onda smo u fazi priprema za sljedeću i dok dođu nova sezona i pripreme, počnemo ponovno „kukati“. I tako iz godine u godinu u krug. Ajmo za početak početi biti iskreni jedni prema drugima.“ Misleći pri tome da trebamo biti iskreni u prikazivanju svojih (ne)uspjeha, a nakon toga trebamo sagledati širu sliku i shvatiti da nema više regionalnosti, da se svi na svijetu bore s istim izazovima. Pa tako možemo i primijeniti neka uspješna rješenja koja vidimo kod drugih.
Prilikom ocjenjivanja uspjeha sezone, napokon smo se prestali uspoređivati s famoznom 2019. pa se ovogodišnje statistike referiraju na 2023. I one su pozitivne. Ostanimo onda i mi u pozitivnom tonu i osvrnimo se što bi nam 2025. mogla donijeti po pitanju trendova.
Nove tehnologije u službi sudionika
Prema istraživanju Research and Markets, svjetsko tržište MICE industrije dosegnulo je vrijednost od 783,7 milijardi dolara u 2023. godini, a predviđa se daljnji rast od 6,7% godišnje, s ciljem dosezanja 1.407,45 milijardi dolara do 2032. godine.
Jedan od glavnih naglasaka tijekom 2024. godine bio je nastavak usmjerenja prema održivom razvoju. Održivost je i dalje glavna tema svih konferencija, ali još uvijek je pitanje u kojoj mjeri se ona uistinu primjenjuje.
Digitalizacija i tehnološki napredak također su obilježili ovu godinu po pitanju organizacije događanja. Personalizacija putem aplikacija, AI asistenti i platforme za networking omogućili su sudionicima još bolje iskustvo.
Osim navedenih trendova, IBTM World Trends Report 2025 predviđa pozitivne izglede za kongresnu industriju i veće budžete za događanja, unatoč postojećim izazovima. Veći budžeti za 2025. omogućuju organizatorima da investiraju u poboljšanje iskustva sudionika. Najveći fokus stavljen je na sadržaj, destinaciju i izbor prostora kako bi se osigurao dugotrajan utisak na sudionike.
Čini se kako je Hrvatska za sada uspješno iskoristila svoje prednosti i održala status poželjne „nove“ kongresno-incentive destinacije, a uz kreiranje jedinstvenih iskustava, fuziju poslovnog i doživljajnog, fokus na održivost, tehnologiju i unapređenje infrastrukture, osigurava dobre temelje za nastavak rasta i u nadolazećim godinama.
Nazdravite svojim uspjesima u 2024., odmorite se ovih blagdana uz svoje najmilije i spremno zakoračite u nove poslovne avanture u 2025. - sretan Božić i uspješnu novu godinu želi vam ekipa PoslovnogTurizma!