Ministar Glavina: Nužno daljnje planiranje razvoja turizma jer raste broj nekomercijalnog smještaja, a pada popunjenost
Globalna konzultantska tvrtka za kongresnu industriju, GainingEdge, objavila je treći godišnji Indeks konkurentnosti međunarodnih kongresnih destinacija. Izdanje 2020. proširuje popis na 101 svjetski grad - one koji su bili domaćini 87 ili više međunarodnih skupova u protekle tri godine, prema ICCA-inom izvještaju.
Voditelj analize i istraživanja tvrtke GainingEdge, Miloš Milovanović, rekao je da je glavna svrha Indeksa konkurentnosti destinacija razviti metodologiju i uspostaviti relevantne kvantitativne alate u svjetskoj kongresnoj industriji. „Razvili smo alate za procjenu kongresnih destinacija, uspostavljanje njihove konkurentske relativnosti i izjednačavanje s potencijalnim razinama poslovanja, pružajući temelje za kvantitativnu analizu i podatke za donošenje odluka na temelju činjenica. To će destinacijama pomoći da shvate svoj konkurentni položaj, odnos između različitih čimbenika konkurencije i da u relativno kratkom vremenu utvrde svoje prilike za poboljšanja. Osim toga, Indeks pruža kvantitativne pokazatelje koji omogućavaju da kongresna industrija bude razumljivija donositeljima odluka (tijelima državnih ili gradskih vlasti) i da se kreiraju prijedlozi i ponude prema podacima temeljenim na činjenicama.“
Ovogodišnje izvješće dodatno se ističe po dva pristupa mjerenju konkurentnosti, analizom „očekivanog udjela“ (fair share) razine poslovanja destinacije i „analizom omjera“ (ratio analysis) koja bi trebala destinacijama omogućiti da se usredotoče na svoja najvažnija konkurentska pitanja u usporedbi s gradovima koji su im stvarna konkurencija. Uz to, izvještaj razmatra i utjecaj COVID-19 za 2020. godinu i godine koje dolaze.
„Fair share“ koncept analize u svijetu kongresnih destinacija
Prošle godine GainingEdge je predstavio koncept „očekivanog udjela“ u svijetu kongresnih destinacija. Zahvaljujući njemu, može se gledati bilo koji skup komparativnih prednosti i odrediti kako se gradovi unutar njega ponašaju u odnosu na njihov udio.
Izvršni direktor tvrtke GainingEdge, Jon Sivertson, rekao je da je prošla godina pokazala stvarnu vrijednost analize očekivanog udjela destinacija. „Koncept očekivanog udjela koji smo lani prvi puta u industriji prezentirali, uveli smo u destinacijama diljem svijeta. Koristili smo ovaj alat za rad s nekoliko destinacija kako bismo im pomogli da steknu uvid u to gdje se nalaze i trebaju li raditi na stjecanju tržišnog udjela ili na zaštiti svog trenutnog udjela”, rekao je Sivertson. „Ovo više nije koncept, već alat koji smo na tržištu i dokazali, kako bi destinacijama pomogao utvrditi jesu li iznad ili ispod poštenog udjela i koji su razlozi tome. Analiza očekivanog udjela pomogla je destinacijama razviti djelotvorne strategije i analize za kongresne urede koji traže veće resurse, bili oni financijski, organizacijski ili intelektualni.“
Pariz na vrhu liste najkonkurentnijih destinacija, ali neki drugi gradovi se posebno ističu
Pariz je ponovno na vrhu liste, Singapur je osvojio prijestolje u azijsko-pacifičkom području, dok je New York vodeći grad u Americi. Ove godine izvještaj ističe nekoliko destinacija koja postižu rezultate iznad svoje razine konkurentnosti - to znači da ti gradovi učinkovito iskorištavaju svoje konkurentske prednosti, ukazujući da imaju jaku lokalnu industriju i kongresne urede - pa su istaknuti kao gradovi koji su vrijedni dodatne pažnje.
Primjerice, Lisabon je postigao povijesni rekord u 2019. godini po broju održanih skupova prema ICCA-i koja ga je svrstala na 2. mjesto na svijetu, dok je Indeks konkurentnosti lisabonski kongresni proizvod rangirao na 43. mjesto - što pokazuje da Lisabon ugošćuje mnogo više međunarodnih događanja nego što bi trebali očekivati prema njegovoj ponudi. To je pokazatelj da je Lisabon vrlo učinkovit u iskorištavanju svojih konkurentskih prednosti!
Prag, stabilan među top 10 na ICCA ljestvici, poboljšao je svoju poziciju s 52. na 47. mjesto u smislu konkurentnosti destinacija. S obzirom na to da ima manje konkurentan proizvod od mnogih svjetskih i europskih gradova, uspješnost kongresne industrije u Pragu ukazuje na snažan kongresni ured, vrlo učinkovit u korištenju gradskog intelektualnog kapitala.
Atena pokazuje snažne znakove oporavka nakon dugotrajne ekonomske krize u Grčkoj, s porastom za 4 pozicije od prošle godine (na 58. globalno i 26. u Europi) u Indeksu konkurentnosti. Budući da je Atena na 17. mjestu ICCA-e, Atena ima vrlo dobre rezultate, ali prema izvještaju, možda će trebati osigurati nove putove za rast kako bi zadržala ovaj pozitivan trend.
Bangkok je zabilježio najjači rast u ovom izvještaju, među prvih 20 destinacija (skočivši za 10 mjesta na 8. mjesto), dok ga ICCA svrstava na drugo mjesto u azijsko-pacifičkoj regiji i na 13. mjesto na globalnoj razini. Bangkok je očigledno poboljšao svoj proizvod kao i kongresne rezultate pa je sada među top destinacijama za globalne kongrese. Angažiranje intelektualnog kapitala moglo bi pomoći Bangkoku u snalaženju u trenutnoj globalnoj krizi, čiji će utjecaj vjerojatno biti veći za gradove koji svoju ponudu temelje na privlačnosti destinacije (pa tako i Bangkok), nego za one koji su priznata intelektualna i znanstvena središta.
Hangzhou se pojavio kao nova destinacija u međunarodnoj kongresnoj industriji sa 74. mjestom u prvih 100 ICCA-e, dok je prema Indeksu konkurentnosti zauzeo 37. mjesto na globalnoj razini (13. u Aziji). Poboljšanje na ljestvici ukazuje na jaku infrastrukturu i nove razvojne projekte u gradu. Uz snažnu kreativnu i digitalnu ekonomiju, mogao bi biti sjajan primjer ostalim kineskim i azijskim gradovima kako iskoristiti konkurentske prednosti kako bi poboljšali svoj položaj.
Iako zauzima 69. mjesto na svjetskoj ljestvici u Indeksu, Buenos Aires apsolutni je lider među latinoameričkim gradovima u pogledu domaćinstva događanjima međunarodnih udruženja (što dokazuje i svojim 11. mjestom na ICCA ljestvici). Latinoamerički gradovi uglavnom se međusobno natječu za međunarodne kongrese, ali Buenos Aires pokazuje da ima snažne lokalne čelnike koji su sposobni donijeti događanja u grad i solidne mogućnosti destinacije da ih podrže.
Zagreb i Dubrovnik također među prvih 100 kongresnih destinacija u svijetu
U izvještaju se ističe kako se među prvih 100 često nalaze i manji gradovi istočne Europe s manje razvijenom infrastrukturom i iz regija u kojima je veličina tržišta i ekonomija puno slabija, ali imaju dobre rezultate jer se snažno fokusiraju na međunarodna događanja. Tako su se među prvih 100 na ovoj ljestvici našli i Zagreb, Dubrovnik, Beograd i Ljubljana.
Beograd se ove godine popeo za 4 mjesta i tako zauzeo 79. poziciju, Ljubljana se popela za 3 mjesta i zauzela 83. poziciju, a Zagreb je skočio sa 95. na 94. mjesto. Dubrovnik je tek ove godine uvršten na listu i zauzeo je 97. mjesto.
Cijeli izvještaj možete preuzeti ovdje.