IACC: Održivost i prilagodba novim generacijama sudionika važniji od primjene umjetne inteligencije
Svjetska konzultantska tvrtka specijalizirana za turizam i kongresnu industriju, GainingEdge, objavila je svoj drugi godišnji izvještaj o iskorištavanju intelektualnog kapitala kongresnih destinacija – „Leveraging Intellectual Capital“, koji se temelji na analizi upravnih tijela međunarodnih asocijacija.
Istraživanje koje podupire izvještaj identificira relativne prednosti 350 destinacija kroz prisutnost njihovih lokalnih intelektualnih lidera u upravnim tijelima međunarodnih udruženja koje organiziraju velike konvencije (500+ sudionika). Intelektualni kapital opisuje se kao snaga zastupljenosti destinacija u vodstvu međunarodnih udruga, a izvještaj donosi ljestvicu Top 50 destinacija (gradova i zemalja/teritorija) s najvećim utjecajem u međunarodnim udrugama te analizu koliko dobro destinacije utječu na svoje lokalne čelnike da dovedu konvencije u grad („omjer iskorištavanja“) odnosno korelaciju između broja skupova međunarodnih udruga organiziranih ili rezerviranih u posljednje 4 godine (2018.-2021.) i broja lokalnih intelektualnih lidera u odborima međunarodnih udruga.
Miloš Milovanović, voditelj GainingEdge analize i istraživanja (GEAR), rekao je: „Osim analize koji smo uveli u našem izvještaju za 2020., ove godine smo proširili istraživanje kako bismo dobili podatke o članovima u odborima međunarodnih udruga koje organiziraju i manje skupove (između 200 i 499 sudionika). Ovi dodatni podaci omogućit će nam da napravimo segmentaciju intelektualnog kapitala filtrirajući raspoloživi intelektualni kapital svakog grada prema veličini skupova te također pružimo uvid u raspoloživi intelektualni kapital u industrijskim sektorima za koje je destinacija posebno zainteresirana. To znači da se destinacije s manje resursa mogu usredotočiti na prioritetne segmente i postići poboljšane rezultate u poslovnom razvoju te poboljšati brendiranje svojih 'središta izvrsnosti'.”
Izvješće je otkrilo vrlo visoku razinu korelacije između ljestvice intelektualnog kapitala tvrtke GainingEdge i njihove globalne ljestvice International Convention Destination Competitive Index 2021. Prvih 20 gradova u smislu intelektualnog kapitala svi su među 30 najkonkurentnijih destinacija u navedenom Indeksu konkurentnosti.
London ponovno na vrhu, Peking nadmašio New York„Istraživanje pokazuje da je London ponovno na vrhu, a slijede Pariz i Tokio, dok je Peking ove godine nadmašio New York, što još jednom ukazuje da su ovi gradovi istinski globalni centri znanja sa snažnim utjecajem u međunarodnim udruženjima“, dodao je Milovanović. „Ovih pet gradova su ključna globalna središta znanja koja koncentriraju više od 10% ukupnog dostupnog intelektualnog kapitala, s 2.756 aktivnih lokalnih čelnika.“ Osim toga, destinacije koje su doživjele najveći porast utjecaja svojih lokalnih čelnika na odbore u odnosu na prethodnu godinu su: Sydney s čelnicima aktivnim u 46 dodatnih odbora, zatim Kuala Lumpur i Singapur (+34 svaki) te Seoul (+28).
Izvještaj također pokazuje da među 50 najboljih gradova tri europske destinacije prednjače s najvećim omjerom iskorištavanja: Prag (najviši na svijetu - 95%), Dublin i Lisabon. U azijsko-pacifičkoj regiji, Bangkok se ističe kao destinacija s najvećim omjerom iskorištavanja, dok Sjeverna Amerika ima dva kanadska grada s visokim omjerima: Montreal i Vancouver.
Hrvatska pala za dva mjesta, ali još uvijek među Top 50 kongresnih zemalja na svijetuNa temelju svog omjera iskorištavanja, destinacija može razumjeti raspoloživi poslovni potencijal i izraditi strategiju kako bi se taj potencijal iskoristio.
Primjer je Italija koja je na 5. mjestu na ljestvici zemalja. Talijanska kongresna industrija prepoznala je temeljnu ulogu intelektualnog kapitala. Njihov novoformirani program pod nazivom Italian Knowledge Leaders, stvara snažno partnerstvo između kongresne industrije i rukovoditelja talijanskih udruženja za promicanje Italije kao zemlje znanosti, inovacija i kreativnosti. Ovaj program nastoji u javnosti istaknuti znanje i znanstvena dostignuća te stvoriti formaliziranu mrežu talijanskih znanstvenika i stručnjaka izabranih za vođenje međunarodnih udruženja u svojim poslovnim i znanstvenim područjima.
Prvo mjesto su ponovno zauzele SAD, a slijede ih Velika Britanija, Njemačka, Francuska i, već spomenuta, Italija. Hrvatska je s prošlogodišnjeg 47. pala na 49. mjesto, iako se broj lokalnih intelektualnih čelnika u odborima međunarodnih udruga povećao sa 114 na 117. Razlog je znatnije povećanje tog broja u drugim državama.
Izvršni direktor tvrtke GainingEdge, Jon Sivertson, je istaknuo: „Angažiranje intelektualnog kapitala vidimo kao ključ uspjeha kongresne destinacije. Gradovi moraju istražiti tko su njihovi lokalni čelnici s jakom međunarodnom reputacijom i kako ih angažirati. Naš omjer iskorištavanja pruža izvrsnu početnu točku za procjenu kako iskoristiti intelektualni kapital i što bi destinacije trebale poduzeti da povećaju njegovu upotrebu. Identificirajući sektore koje destinacija želi podržati i promovirati, kongresni uredi se mogu odlučiti kandidirati za skupove udruženja koji snažno pridonose razvoju ovih sektora i preuzmu vodstvo u strateškoj provedbi gospodarskog razvoja destinacije.“
Zaključio je: „Sve kongresne destinacije teže povećanju stope konverzije ili dobitka domaćinstva za skupove. Kako bi se to postiglo, trebale bi kreirati „pametne“ strategije kandidatura. Vrlo učinkovit alat je angažiranje lokalnih čelnika s jakom međunarodnom reputacijom da podrže njihove ponude.“