Jiří Panuška: Upotreba AI-a u gastronomiji podrazumijeva ravnotežu između tehnologije i autentičnosti
Međunarodno udruženje konferencijskih centara (International Association of Conference Centres - IACC), objavilo je svoj izvještaj 2024 Meeting Room of the Future Report o rezultatima istraživanja među voditeljima svjetskih kongresnih centara. Izvještaj obuhvaća uvide 170 voditelja objekata (kongresnih centara) diljem svijeta, a napravljen je u suradnji sa strateškim istraživačkim partnerom Development Counselors International (DCI). Nudi sveobuhvatnu analizu industrije i predviđa buduće trendove, od usvajanja umjetne inteligencije (artificial intelligence - AI) u poslovanju do novih i drugačijih zahtjeva generacije Z kao sudionika te promjene u preferencijama po pitanju hrane i pića.
Mark Cooper, izvršni direktor IACC-a, rekao je: „Ovogodišnje istraživanje ponovno potvrđuje kako se događanja uživo razvijaju i kako se objekti i event prostori prilagođavaju iskustvima koje organizatori poslovnih događanja očekuju za svoje sudionike. Društvena odgovornost u središtu je mnogih od ovih trendova, a izvještaj jasno pokazuje da su kongresni centri u korak s razvojem trendova i usluga.”
Niski postoci primjene AI-aIzvještaj je pokazao da je usvajanje umjetne inteligencije u cijeloj industriji i dalje relativno nisko i uglavnom je ograničeno na nekoliko specifičnih područja - marketing, analizu podataka i upravljanje prihodima. Samo 27% ispitanika koristi umjetnu inteligenciju za marketing, 21% za analizu podataka, a 15% za usluge za goste i naručivanje hrane. Na pitanje koristi li se umjetna inteligencija za upravljanje otpadom hrane 57% je odgovorilo ne, ali 37% razmatra njezinu implementaciju.
Po pitanju napretka tehnologije, kibernetička sigurnost također ostaje zabrinjavajući element: 89% objekata smatra da će kibernetička sigurnost postati veća prijetnja u sljedeće tri godine, a 56% očekuje da će to igrati ulogu pri ocjenjivanju i implementaciji novih tehnologija.
Kada je riječ o pristupu internetu, 3% objekata još uvijek naplaćuje sudionicima događanja pristup Wi-Fi-ju, dok 10% troškove stavlja na teret organizatora. Međutim, 84% objekata očekuje ulaganja u internet i širokopojasni pristup u sljedećih 12 mjeseci.
Održivost sve važnijaPostotak objekata koji 'potiču veze s prirodom' iznosi 71%. To postižu dizajniranjem staza za šetnju u blizini centra, poticanjem na fizičko kretanje između predavanja, poput vožnje kajakom, hodanja, skijanja ili planinarenja te ugradnjom velikih prozora u konferencijske dvorane ili dekorativnim stablima i biljkama u prostorima.
Ovaj pomak prema prirodi i njenom očuvanju povezan je s velikim brojem objekata koji integriraju održive prakse. Čak 88% reklo je da smanjuju potrošnju plastike za jednokratnu upotrebu, 83% ima službeni plan za upravljanje otpadom od hrane, a 78% ima neku vrstu certifikata za održivost.
Prilagodba razlikama u ponašanju mlađih generacijaMilenijalci i generacija Z sve više čine veliki dio radne snage, a time i značajan dio sudionika događanja. Prema istraživanju, 68% radne snage pripada generaciji Z ili milenijalcima, ali manje od 25% njih drži vodeće pozicije. „Kako sve više ljudi ovih generacija prelazi na vodeće uloge, moglo bi doći do većeg fokusa na inicijative usmjerene na tu demografsku skupinu“, navodi se u izvještaju.
Kao i organizatori, event prostori se počinju prilagođavati razlikama u ponašanju ovih generacija. Neki uključuju više pauza i osobnog vremena, dok se drugi odlučuju za formiranje manjih grupa kako bi potaknuli više angažmana jedan na jedan.
U ponudi hrane i pića dominira inkluzivnostMocktail – bezalkoholni kokteli – je trend koji nastavlja osvajati industriju. Nešto manje od polovice ispitanih objekata primijetilo je smanjenje konzumacije alkohola. Veći troškovi hrane i pića također su razlog za zabrinutost, pri čemu 70% objekata kaže da je razvoj jelovnika koji koriste jeftinije sastojke važan za podršku proračunima klijenata. Prema Tracy Stuckrath, osnivačici tvrtke thrive! meetings & events, koja je citirana u izvještaju, ovo predstavlja jedinstvenu priliku da se udovolji promjenjivim preferencijama sudionika, a istovremeno otvori novi tok prihoda stvaranjem bezalkoholnih menija i ponude.
Osim toga, kongresni centri se suočavaju s porastom složenih i specifičnih prehrambenih zahtjeva, pri čemu je 89% prijavilo povećanje broja zahtjeva za prilagođavanje prehrambenim preferencijama u prošloj godini.
„Promjene u F&B ponudi tijekom godina doslovce „vrište“ o fleksibilnosti i uključenosti. Zadovoljiti raznolike potrebe svih gostiju na održiv, promišljen način, a istovremeno biti prihvatljiv za proračun i iznad svega ukusan, izazov je koji IACC objekti isporučuju na kreativne načine“, rekla je Nancy Lindemer, globalna predsjednica IACC-a.