Međunarodno tržište skupova asocijacija (udruženja) aktivnije je nego ikada, sudeći prema najnovijim statistikama
ICCA-e (International Congress and Convention Association) za 2017. godinu. Tako je protekle godine, prema prijavljenim skupovima od strane ICCA-inih članica, u svijetu održano 12.558 međunarodnih skupova asocijacija, što je 346 više nego 2016. godine.
Prema trendovima koje ICCA prati zadnjih 50 godina, bilježi se eksponencijalni rast događanja u segmentu asocijacija – svakih 10 godina se njihov broj udvostruči. No, zadnjih 5-10 godina ipak je zabilježen stabilniji rast, u skladu sa zrelosti, pa i zasićenja ovog segmenta tržišta. Za napomenu, tržište asocijacija samo je dio ukupnog kongresnog tržišta, kojeg još čine korporativni skupovi, kao i skupovi vladinih organizacija.
Ljestvica kongresnih gradova - smjena na vrhuNakon višegodišnje dominacije Beča i Pariza, vodeću poziciju među svjetskim gradovima preuzela je Barcelona, prvi put nakon 2004. godine. Prvih pet gradova isti su kao i dvije godine ranije, no s nešto drugačijim poretkom. Barcelona, sa 195 međunarodnih skupova, preskočila je Pariz i Beč, koji dijele drugo mjesto. Slijede ih Berlin i London, zatim Singapur i Madrid. Amsterdam je ispao iz top 10 gradova, u kojemu se pojavio Prag. Lisabon i Seul zaokružuju deset najboljih gradova za organizaciju velikih skupova asocijacija.
Značajnije skokove u vodećih 20 gradova zabilježili su Buenos Aires, Budimpešta, Hong Kong, dok su novo pridošli Tokio i Montreal.
SAD i dalje bilježe najveći broj skupova Sjedinjene Američke Države već su dva desetljeća vodeća kongresna zemlja svijeta, u kojoj se održava najveći broj skupova međunarodnih asocijacija, kojih je prošle godine zabilježeno ukupno 941, 7 više nego godinu ranije. Isto tako, Njemačka i Velika Britanija i dalje drže drugu i treću poziciju, a slijede ih Španjolska, Italija i Japan. Kina je na osmom mjestu, a Kanada i Nizozemska zaokružuju top 10. Danska je prvi put ušla u najboljih dvedeset zemalja.
Godišnja ICCA-ina statistika smatra se najvažnijim globalnim pokazateljem kongresne aktivnosti gradova i zemalja, no koja se odnosi isključivo na međunarodne skupove asocijacija koji rotiraju između barem tri zemlje i okupljaju najmanje 50 sudionika te se redovno održavaju.
Predsjednik ICCA-e
Martin Sirk povodom najnovijih pokazatelja izjavio je: „U vrlo nepredvidljivom svijetu kontinuirani rast kongresne industrije predstavlja izuzetak, ali ne tako iznenađujuć. Još se nalazimo u razdoblju revolucionarnog razvoja znanosti i tehnologije, koji su transformirali tradicionalne asocijacije, poput onih medicinskih. Kako bi članovi takvih udruženja raspravljali o najnovijim dostignućima, svakako je nužno da se i dalje sastaju, ne samo u okviru svojih tradicionlanih okupljanja, već i na novim vrstama događanja potaknutim razvojem novih akademskih područja, kao i novim generacijama publike. Vjerujemo kako će se ovi pozitivni trendovi nastaviti i u godinama koje su pred nama.“