Dubrovnik: Odlični turistički rezultati u 2024. i uvrštenje na Wanderlustovu listu za 2025.
Međunarodna konzultantska tvrtka za kongresnu industriju, GainingEdge, objavila je svoj četvrti godišnji indeks konkurentnosti međunarodnih kongresnih destinacija. Voditelj odjela za istraživanje i analizu GainingEdge Analysis & Research (GEAR), Miloš Milovanović, rekao je kako je glavna svrha indeksa konkurentnosti destinacija razviti metodologije i kvantitativne alate za usporedbu destinacija koji mogu pomoći korisnicima ubrzati oporavak nakon COVID-a. „Naš glavni fokus ove godine bio je pružiti analizu tržišta koja bi pomogla tvrtkama i destinacijama da identificiraju strategije i aktivnosti koje mogu koristiti za brži oporavak. Indeks pruža kvantitativne pokazatelje koji mogu olakšati razgovore između dionika kongresne industrije i gradskih ili državnih vlasti. Ako imaju podatke utemeljene na činjenicama, vjerojatnije je da će njihovi prijedlozi za podršku industriji i drugu pomoć pri oporavku biti uspješni.“
Ovogodišnji izvještaj i dalje koristi dva moćna mjerila pristupa: analizu „očekivanog udjela“ (fair share) poslovnih razina destinacije i „analizu omjera“ (ratio analysis) koja ima za cilj pomoći destinacijama da se usredotoče na svoja najvažnija pitanja o konkurentnosti u usporedbi s drugim gradovima. Osim toga, izvještaj se bavi utjecajem pandemije COVID-19 u 2021. i godinama koje dolaze.
Kako ubrzati oporavak?Jon Sivertson, izvršni direktor GainingEdgea,istaknuo je kako je indeks moćan alat za destinacije te DMC i DMO organizacije. „Ako je destinacija ispod svog očekivanog udjela, ima stvarnu priliku shvatiti zašto, riješiti problem i generirati više poslova za brži oporavak. Ako je iznad očekivanog udjela, potrebno je oblikovati strategije za održavanje konkurentske prednosti.“
Sivertson je rekao da je ključ za sve destinacije analizirati svoju konkurentnost unutar ispravnog skupa konkurentskih gradova, kako bi bolje razumjeli trenutne izazove koji se pred njima nalaze. Na taj način mogu razviti učinkovite strategije za ubrzanje oporavka od pandemije. Izvještaj identificira četiri ključna područja na koja bi se sve destinacije trebale usredotočiti:
Gradovi koji iskorištavaju svoje konkurentske prednostiKao i 2020. godine, Pariz je na vrhu ove rang liste, Singapur je lider u azijsko-pacifičkoj regiji, dok je New York prvi na američkom kontinentu. U izvještaju je ove godine istaknuto šest gradova koji najbolje pokazuju što se sve može postići različitim kombinacijama proizvoda i fokusom na međunarodno tržište skupova.
Peking je skočio sa 7. na 4. mjesto na globalnoj razini i zauzeo 2. poziciju u Aziji. Njegov brzi oporavak, rastuća konkurentnost i ulazak u 5 najboljih svjetskih destinacije po dostupnom intelektualnom kapitalu (prema drugom GEAR istraživanju o intelektualnom kapitalu) ukazuje na veliki potencijal za daljnje poboljšanje u budućim godinama.
Nakon povijesno najboljeg rezultata u 2015. godini, pozicija Istanbula je opala zbog političke nestabilnosti i povezanih poteškoća. Međutim, može se pohvaliti izvrsnim destinacijskim proizvodima i skočio je na 9. mjesto na globalnoj razini (4. u Europi) u Indeksu. Od 2017. Istanbul je na putu oporavka (iako usporen zbog COVID-19) i očekuje se da će se to nastaviti.
Istočnoeuropski gradovi su relativno manje konkurentni u usporedbi sa zapadnoeuropskim gradovima, ali Moskva je iznimka kao globalno središte s izvrsnom dostupnošću i infrastrukturom. Moskva ima mnogo lokalnih intelektualnih lidera koji mogu pomoći u organizaciji događanja, no grad tek treba dobro iskoristiti ovu konkurentsku prednost.
Budimpešta se smjestila u Top 30 na ICCA ljestvici, dok u Indeksu zauzima 61. mjesto, odnosno 29. u Europi. Iako je broj održanih skupova pao, Budimpešta je i dalje postigla rezultate iznad svoje ocjene konkurentnosti. Ima svijetlu budućnost ako svoju konkurentnost može aktivirati na strateški način.
Poznata kao prekrasan grad s jakim segmentom odmorišnog turizma, Firenca je povećala svoju konkurentsku poziciju na 47. mjesto u svijetu (21. u Europi). Na ICCA ljestvici se nalazi na 88. mjestu, što ukazuje na solidan potencijal za rast ako grad iskoristi svoje ključne konkurentske prednosti.
Najpoznatiji europski sveučilišni grad Ghent je manje konkurentan u usporedbi s većim glavnim gradovima. Međutim, kontinuirani dobri rezultati pokazuju da Ghent ima snažnu suradnju sa svojom lokalnom akademskom zajednicom i da je vrlo učinkovit u iskorištavanju svog intelektualnog kapitala - ključnog izvora njegova uspjeha.
Cijeli izvještaj možete preuzeti ovdje.