Održan 27. bienalni međunarodni kongres THI
Dok su neki hoteli još uvijek u fazi zamjene tradicionalnih ključeva modernim sustavom kartica, jedan japanski hotel odlučio je napraviti daleko veći tehnološki iskorak - zamijeniti zaposlenike robotima!
Riječ je o hotelu Henn Na koji će se otvoriti 17. srpnja u gradu Sasebo, a koji će biti specifičan po tome što će roboti raditi na recepciji, spremati sobe i biti odgovorni za niz drugih zadaća u hotelu. Hotel je inače smješten unutar tematskoga parka Huis Ten Bosch, čiji predsjednik Hideo Sawada najavljuje da će stvoriti najefikasniji hotel na svijetu i da u budućnosti žele čak 90% poslova u hotelu povjeriti robotima.
Čudno? Možda. Super jeftino? Naravno! Bez potrebe za plaćanjem klasičnih, ljudskih zaposlenika, kompanija će sigurno znatno smanjiti troškove. Prema nekim izvorima, prosječna cijena noćenja bi se kretala 7.000-9.000 yena (59-76 dolara). Dodatni tehnološki novitet će biti i sustav aukcija koji će stupati na snagu u vrijeme kada je popunjenost hotela visoka. U takvim bi se situacijama potencijalni gosti zapravo natjecali tko će dati veću ponudu, premda će najveća ponuda bila ograničena na 14.000 yena. Ovakav poslovni model daje pojmu modernizacije sasvim drugu dimenziju, jer dok mnogi hoteli tek uvode pametne kartice umjesto ključeva, ovaj japanski hotel će imati sustav prepoznavanja lica pomoću kojeg će gosti ulaziti u sobe.
Hoće li roboti u potpunosti zamijeniti ljude?
Pomisao da roboti obavljaju poslugu u sobu zvuči poprilično bizarno, ali lako je moguće da će hotel Henn Na biti predvodnik trenda koje se sviđa mnogim direktorima i investorima. Nedavno istraživanja Harvard Business School-a tako je pokazalo da bi 46% bivših studenata tog sveučilišta radije investiralo u tehnološko rješenje nego zaposlilo ljude.
I dok tvrtke žele povećati učinkovitost i izbjeći ljudski rad gdje god je to moguće, javnost ipak nije tako entuzijastična oko interakcija s robotima i umjetnom inteligencijom. Tako primjerice istraživanje Pew Research centra pokazuje da 53% Amerikanaca nisu fanovi nosive tehnologije kao npr. Google Glass naočala, a vrlo mali broj ih je zainteresiran i uzbuđen oko mogućnosti da jednog dana imaju osobnog robota asistenta.
Debata je otvorena; s jedne strane vlasnici i direktori koji žele niže troškove, s druge strane javnost, potrošači, gosti koji u ovom trenutku možda i nisu skloni ovakvoj upotrebi tehnologije.
Međutim, kao što to obično biva, tržište će pronaći ravnotežu i ne treba sumnjati da će budućnost hotelijerstva također biti obilježena automatizacijom i robotizacijom. Ostaje nam samo za vidjeti u kojem opsegu i u kojem roku…