Iza maske - nameće se odgovor na pitanje iz naslova! Ranijih godina čudili smo se sve brojnijim Azijatima na našim ulicama koji su nosili iste ovakve maske koje i sami nosimo već mjesecima. Dok je spomenutima solidarnost i briga za zdravlje ljudi oko sebe čak i kulturološka norma, nas je nažalost globalna pandemija koronavirusa natjerala na isto (iako još uvijek ima skeptika). Eto nam vrijedne lekcije: nikad ne znaš što će te u životu snaći, stoga nije pametno nikoga (pr)osuđivati.
Dok smo svi planirali još jednu izvrsnu, pa i rekordnu godinu, u broju poslovnih događanja svih vrsta, dogodila se nesvakidašnja situacija. Globalna pandemija koronavirusa proširila se kao požar čitavim svijetom, s kojim se još uvijek borimo, i u svega nekoliko mjeseci preokrenula naglavce sve ono što smo planirali i u što smo vjerovali. Još na MEETEX-u, početkom ožujka, jednom od zadnjih održanih međunarodnih live događanja prije prvog lockdowna, nismo bili sigurni s čime imamo posla. Trebamo li se rukovati ili ne, bilo je jedno od glavnih pitanja. Optimističniji su vjerovali da je pred nama bolest slična gripi te da se nepotrebno stvara panika, dok su pesimističniji prognozirali brzi propast cijelog turizma, a tako i kongresne industrije, u idućim mjesecima. Nekoliko dana poslije, nakon preporuke Nacionalnog stožera civilne zaštite o ograničavanju javnih okupljanja, gotovo preko noći otkazani su ili odgođeni svi proljetni eventi, uskoro i oni jesenski, dok je briga za zdravlje postala prioritet.
Neke od nas lockdown i „novo normalno“ potpuno je paraliziralo, dok su oni agilniji prepoznali trenutak i krenuli predviđati razne scenarije te se čim brže prilagođavati novonastaloj situaciji.
Tako smo vrlo brzo došli do virtualnih evenata, kasnije i hibridnih, svi zajedno se učeći novim tehnologijama i platformama, propitujući njihovu vrijednost i smislenost. Iako svi žudimo za ponovnim susretima uživo, upravo nas je tehnologija ove godine spasila - omogućila je da se mnoga događanja ipak održe, prije svega ona edukativnog karaktera, da se družimo i razmijenimo iskustva i razmišljanja na novi način, iz svojih domova, te da prihvatimo event tehnologiju kao normalan dio naših života i poslovanja. Hrvatskoj kongresnoj industriji, koja je na određeni način zaostajala za svjetskim tehnološkim trendovima u organizaciji evenata, takvo prihvaćanje tehnologije zapravo je dobro došlo. Hibridni format događanja, kao kombinacija live i virtualnog, uz korištenje tehnologije koja omogućuje puno širi doseg sudionika, gotovo smo jednoglasni, ostat će kao nusprodukt pandemije još dugo vremena i postati „novo normalno“.
Dobili smo, tako, još nekoliko lekcija: svakom vrhuncu i rastu jednom dođe kraj, a upravo zahvaljujući prethodnim godinama rasta (i državnim mjerama za očuvanje radnih mjesta) većina nas preživjet će ovu i sljedeću godinu, uzdajući se u postupni oporavak tržišta. Niti najbolje planiranje i strateški management ne može predvidjeti ovakav „tektonski poremećaj“, da bi optimalno i brzo odgovorio na njega, jer su mnoge varijable izvan naše kontrole. Ono čime jedino možemo reagirati brzina je naše prilagodbe na nove uvjete života i poslovanja. O tim novim uvjetima podjednako uče i veliki i mali, a vrline kao što su strpljivost, fleksibilnost, kreativnost, sposobnost učenja i optimizam jedine nas mogu spasiti od ove nevolje (jednako vrijedi i suprotno).
Je li moguć povratak na staro i kako će kongresna industrija izgledati u budućnosti? Kako smo čuli u više navrata, nitko nema kristalnu kuglu da bi predvidio buduća događanja, no neke stvari jasne su već sada. Povratak na ono isto staro pred-pandemijsko, koliko god je ljudska i oranizacijska psihologija sklona tome, nije moguć iz više razloga. Ni mi sami, nakon zadnjih devet mjeseci u lockdownu, karantenama, samoizolacijama, nismo više isti.
Moramo pronaći novi put, a on će prije svega biti zacrtan sigurnošću, povratkom povjerenja u putovanja i u veća okupljanja. Do tada, virtualna komunikacija i nova/stara tehnološka rješenja ostaju naša svakodnevica.
Nadalje, bit će obilježen brigom za zdravlje i sigurnost svih koji budu dio evenata uživo, niti jedan ozbiljan organizator neće htjeti riskirati zdravlje svojih zaposlenika i klijenata, a još manje negativan publicitet u slučaju neke ugroze. U idućoj, prijelaznoj i vrlo važnoj godini, u kojoj očekujemo prestanak zdravstvene krize, morat ćemo biti spremni na situaciju smanjene kupovne moći, manjih budgeta, ekonomske krize kao posljedice ove zdravstvene. Kongresna industrija već je prolazila slično prije desetak godina i zadnje globalne financijske krize, te se uz određene prilagodbe s vremenom uspjela oporaviti, postajući još kreativnija, dinamičnija, fleksibilnija, empatičnija i kvalitetnija nego u „zlatnim vremenima“, kada se za novac nije pitalo. Svako zlo za neko dobro! Isto očekujemo i ovaj put jer ljudski duh, onaj koji je u osnovi i ove naše industrije, nenadmašan je i neslomljiv!
U nadi da ste svi zdravi i sigurni, želimo vam mirne i sretne blagdane te puno vjere, optimizma i razumijevanja u onoj idućoj, 2021. godini, da nam svima bude vedrija i ljepša od ove koju ispraćamo. A hvala i ovoj 'ludoj' 2020. godini, što nas je naučila cijeniti sve one sjajne, male, humane stvari na koje smo već i pomalo zaboravili.
Sretan Božić i novu godinu želim vam uredništvo PoslovnogTurizma!