Deset najboljih svjetskih kongresnih centara
Novi kongresni centar u Vilniusu, glavnom gradu Litve, bit će otvoren do 2019. godine, a gradonačelnik Arturas Zuokas uvjeren je kako je upravo kongresna industrija glavni budući pravac razvoja ove baltičke zemlje.
Unatoč usporavanju ekonomije, Vilnius se zadnjih desetak godina razvija velikom brzinom. Novi kongresni centar bit će dio postojećeg sportskog kompleksa Vilnius Palace, koji je u vlasništvu posrnule banke Snoras. Stadion, primarno izgrađen za odbojkaške i košarkaške utakmice, bit će obnovljen i proširen te stavljen u funkciju kongresne industrije. Arena je otvorena daleke 1971. i prima 4.400 ljudi. Kongresni kapaciteti se planiraju za 5.000 delegata, a moći će ugostiti nekoliko paralelnih događanja.
Zgrada Vilnius Palace primjer je sovjetske gradnje i „brutalne arhitekture“, a prepoznatljiva je po svom obliku koji podsjeća na brod. Nekad arhitektonska ikona Sovjetskog Vilniusa, Palace arena je do 1990-ih korištena za sportska događanja, koncerte i predstave. U Vilniusu, gradu s oko 550.000 stanovnika, djeluje i Siemens Arena, deset godina star objekt za sportska i glazbena događanja koji ima 12.000 sjedećih mjesta.
Mogu li Zagreb, Split, Osijek i ostali naši gradovi nešto naučiti iz primjera Vilniusa i pokušati prenamijeniti ili dograditi sportske arene, izgrađene za potrebe Svjetskog rukometnog prvenstva 2009., na način da ne služe samo za sportska i glazbena događanja, već da mogu uspješno ugostiti i velike poslovne skupove?