Zagreb tijekom listopada zabilježio značajan rast turističkih dolazaka i noćenja
Trakavica oko izgradnje novog putničkog terminala i koncesije Zračne luke Zagreb čini se da se polako raspetljava te ćemo konačno dobiti novi aerodrom sa svim pratećim sadržajima. USA Today objavio je zanimljiv članak o inovacijama koje su američke i kanadske zračne luke uvele ove godine u svoju ponudu. Sve se, naravno, vrti oko putnika i njihova iskustva putovanja, najbolji se trude ponuditi čim više... Možda i mi možemo nešto naučiti iz njihova primjera.
Automatizirani kiosci za putovnice
Svrha uvođenja ovakvih kioska je smanjiti gužve i čekanje u procesu granične kontrole. Putnici skeniraju svoje putovnice, na monitorima odgovaraju na pitanja oko carinjenja i tako smanjuju vrijeme koje bi proveli u razgovoru sa carinicima. Usluga je besplatna za američke i kanadske građane, a prvi su je uveli ove godine Vancouver International Airport, O'Hare International Airport u Chicagu, JFK International Airport u New Yorku i nekoliko ostalih velikih zračnih luka.
Brže sigurnosne kontrole
Nakon 11. rujna 2001. više ništa nije bilo isto. Na američkim, ali i aerodromima širom svijeta, višestruko su pojačane sigurnosne kontrole, a time je produljen i proces pregleda putnika. Američka TSA služba (Transportation Security Administration) 2012. je pokrenula 'pre-check' program koji je ubrzala proces skeniranja i pregled putnika, a danas se koristi na 102 američka aerodroma. Dostupan je putnicima koji zadovolje određene uvjete, a takvi na primjer, ne moraju skidati cipele na pregledu, pojas, laptop i sl. Više možete pogledati ovdje.
Kontrolna mjesta poput lounge barova
Zračne luke u Charlotteu i Dallasu uvele su pilot projekt koji se pokazao jako uspješnim. Naime, stanice za kontrolu putnika preuredili su tako da više podsjećaju na lounge bar u hotelu, nego mjesto gdje će vas dočekati smrknuti kontrolori. Tako su uveli stilizirane dekore i ukrase, umirujuće slike, relaksirajuću glazbu, a možete se čak odmoriti i na kožnom kauču.
„Ovaj smo koncept uveli kako bismo informirali putnike o procesu pregleda na sigurnosnim točkama, ali uz dobrodošlu, smirujuću atmosferu“, rekla je Jennifer Long, zadužena za upravljanje iskustvima putnika (passenger-experience manager – zanimljiva titula, zar ne?) u zračnoj luci Charlotte.
Poboljšana usluga transfera
Nekoliko američkih aerodroma ove je godine uvelo poboljšanja u transport od i prema zračnim lukama, koji također putnicima može itekako zadati glavobolju. Bostonski aerodrom tako nudi poseban besplatan Silver-line autobus koji dovozi putnike iz centra grada. Međunarodni aerodrom u San Franciscu je pak, nakon nekoliko tužbi nelegalnih prijevoznika, sklopio sporazum s tvrtkom koja putnicima nudi uslugu dijeljenja prijevoza (car-sharing), koji na taj način smanjuju trošak transfera. Također, vlasti u Marylandu uvele su vrlo povoljnu željezničku liniju tijekom vikenda koja inače povezuje Washington i Baltimore, a sada staje i na aerodromu Baltimore/Washington Thurgood Marshall.
Dodatni prostori s mnoštvom usluga
S obzirom na ogroman protok ljudi kroz zračne luke, domišljati Amerikanci vide svaku priliku za dodatnu zaradu, nudeći mnoštvo zanimljivih usluga i sadržaja koje će dobro doći svakom putniku. Tako su u Denveru izgradili novo parkiralište s 253 mjesta za one koji su došli po pristigle putnike; kako ne bi plaćali parking i stvarali gužvu, mogu svoju rodbinu i prijatelje pričekati na ovakvim mjestima te ih uz prethodni telefonski poziv pokupiti pred zgradom kada su stvarno spremni za polazak. Ova zgrada sadrži i prostor za dječju igru s iPadima, lounge sa sjedećim mjestima, besplatnim bežičnim internetom, nekoliko restorana, itd. – dok čekate, imate što raditi i gdje potrošiti koji dolar.
Hrana i piće
Aerodromi se natječu u ponudi atraktivnih prostora u kojima služe hranu i piće – od pokretnih štandova s burgerima Shake Shack, IHOP restorana specijaliziranih za razne vrste doručaka, do tipičnih američkih malih restorana (dinera). Uglavnom, jesti i piti se može na svakom koraku. Neki aerodromi su najavili još neke izvrsne ideje, od kućica koje prikupljaju donacije za humanitarne udruge na kontrolnim točkama, do posebnih, privatnih kućica za žene koje doje djecu. Uistinu, sve je podređeno putnicima.