Jedan od vodećih regionalnih turističkih foruma najavljuje svoje drugo izdanje - Sarajevo Tourism Summit 2024
Svaka je godina na svoj način posebna pa su i očekivanja od one sljedeće drugačija. Ovogodišnja blagdanska anketa novog broja stručne revije Ugostiteljstvo i turizam (UT) -koja je u godini na izmaku proslavila 60 godina izlaženja - pokazala je da se turistički djelatnici nadaju kako će u poslovnoj 2013. godini u turizmu prije svega porasti broj investicija u nove sadržaje i motive dolaska, da će se intenzivirati suradnja subjekata u sektoru turizma, ali i sinergija privatnog i javnog sektora te jednako tako priželjkuju bolje uvjete privređivanja. Jedan je višegodišnji refren, međutim, ove godine i skinut s dnevnog reda: promjenom kalendara stupa na snagu diferencirana stopa PDV-a za turizam!
Dobro poslovno ozračje
Promjene u zakonskom okviru, sinergijsko djelovanje privatnog i javnog sektora, jačanje kontinentalnog turizma, afirmacija struke i inovacija znanja… samo su neke od tema koje su u UT anketi istaknuli ministar turizma Veljko Ostojić, predsjednik Odbora za turizam Goran Beus Richembergh, direktori najvažnijih stručnih turističkih udruga, predstavnici turističkih zajednica, kao i turističkih tvrtki. Svima je njima zajednički optimizam vezan uz turistička kretanja u sljedećoj godini, ali i nužnost daljnjeg razvoja posebnih oblika ponude te stvaranja turizma doživljaja, pojačani rad na kvaliteti usluga, kao i mudro i aktivno korištenje činjenice da u 2013. godini ulazimo u Europsku uniju.
Hrvatska iduće godine postaje punopravna članice Europske unije, i tu nam se otvaraju brojna vrata i mogućnosti, posebice što se tiče financija i investiranja u turistički sektor, rekao je ministar Ostojić
Na vratima Europske Unije
Iako Hrvatska i danas najveći dio svojeg turističkog prometa ostvaruje s tržišta Europske unije, formalno učlanjenje posve će sigurno povećati interes za zemlju i njezin turizam, kao i poslovnu suradnju. Svakako će se to, kako je u UT-ovom prilogu o Europskoj uniji rekao direktor Hrvatskog kongresnog i insentiv ureda mr.sc. Nikola Račić - odraziti i na broj poslovnih skupova, pogotovo onih koje priređuju tijela ove asocijacije ili njezine članice i za koje je uputstvo bilo da se održavaju isključivo u krugu članica. Hrvatska im se pridružuje!
„Turizam je sigurno jedno od gospodarskih područja koje će imati, ili bi trebalo imati, najveće neposredne i brzo vidljive koristi od ulaska Hrvatske u EU. Popularnost Hrvatske kao turističke destinacije kontinuirano raste posljednjih nekoliko godina, a tako važan događaj kao što je ulazak Hrvatske u EU članstvo, dodatno će pridonijeti promociji naše zemlje – kaže Dražen Gečević, tajnik Hrvatskog ferijalnog i hostelskog saveza, koji je ujedno i potpredsjednik Federacije hostelskih asocijacija Europske unije (EUFED) i nastavlja: „Teško je reći, odnosno predvidjeti kakva će biti gospodarska situacija na globalnoj razini te u Europskoj uniji. Očekivanja, barem na razini EU, ohrabrujuća su i relativno optimistična. Bilo kakav pomak u oporavku ukupne ekonomske situacije u EU vjerojatno će se odraziti i na bolje rezultate u hrvatskom turizmu, s obzirom na činjenicu da je EU i dalje osnovno tržište za našu turističku ponudu. Ulazak Hrvatske u EU mogao bi pozitivno utjecati i na povećanje broja kratkih posjeta. Učestalija i kratka putovanja su trend u turizmu i Hrvatska bi trebala nastojati etablirati se kao poželjna destinacija za kratke posjete, što ujedno može utjecati i na cjelogodišnji turistički promet.“
Optimistična su očekivanja i među hotelijerima pa iz ankete izdvajamo mišljenje Ivice Sabljića, direktora jednog od najznačajnijih hrvatskih i dubrovačkih kongresnih hotela Valamar Lacroma Dubrovnik: „Ulazak Hrvatske u Europsku uniju zasigurno će dodatno popularizirati našu zemlju kao poželjnu turističku destinaciju i novi biser u obitelji Europske unije. Iako je Hrvatska oduvijek dio Europe, u svim europskim, ali i svjetskim medijima dobit ćemo snažnu dodatnu pozornost upravo zbog te činjenice, a to će dodatno popularizirati i našu turističku ponudu. Ljudi u mnogim zemljama još uvijek nerijetko povezuju Hrvatsku s ratom, a medijska pozornost koju ćemo prilikom ulaska u EU ponovo zadobiti, bit će zasigurno pozitivan pomak u percepciji naših potencijalnih stranih gostiju. Također, vjerujem kako će i veliki broj onih koji su nekada, prije Domovinskog rata, dolazili na odmor u našu zemlju, oživjeti svoja sjećanja i odlučiti ponovo nas posjetiti. Gosti našeg hotela pretežno su strani turisti, uglavnom iz zemalja EU, i tu vidimo priliku za rast, jer su oni i danas svjesni kako su Dubrovnik i Hrvatska sigurno i ugodno mjesto za odmor i posao.“
Iako je u anketi stručne revije Ugostiteljstvo i turizam - koja je stručno glasilo strukovnih udruga poput UPUHH-a, OMH-a, UHPA-e, KUH-a i HFHS-a - još mnogo zanimljivih i poticajnih odgovora, zaustavimo se na inventivnom načinu obilježavanja ulaska u EU koji može biti poticajan i za druge. Mr. sc. Majda Šale, direktorica ureda TZO Baška najavljuje: „Ulazak Hrvatske u članstvo EU Baška dočekuje spremno. U planu su programi kojima će se u Baški svečano obilježiti ulazak Hrvatske u EU te očekujemo veliki broj posjetitelja koji će zajedno s nama popratiti taj povijesni događaj. Tijekom svibnja, lipnja i početkom srpnja u Baški će se u određenim ugostiteljskim objektima odvijati programi uz gastronomsku ponudu zemalja članica EU, koje su ujedno naša najznačajnija emitivna tržišta. Njemačka, austrijska, slovenska, talijanska, češka, slovačka, poljska i na kraju hrvatska kuhinja predstavit će se izvornim, tradicionalnim jelima. Sve će biti popraćeno kulturno-umjetničkim nastupima izvođača iz zemalja čije će se kuhinje prezentirati.“