IACC: Održivost i prilagodba novim generacijama sudionika važniji od primjene umjetne inteligencije
Globalno udruženje sajamske industrije, UFI , objavilo je rezultate najnovijeg izdanja svog vodećeg istraživanja o stanju u industriji - Global Barometer. 26. izdanje ovog istraživanja, provedenog u prosincu 2020. godine, nudi uvide 457 tvrtki iz 64 zemlje i regije, a provedeno je u suradnji s 20 udruga članica UFI-a. Rezultati naglašavaju ozbiljan utjecaj pandemije COVID-19 na sajamsku industriju širom svijeta, ali postoje i pozitivni znakovi u vezi s brzim oporavkom tijekom 2021. godine.
Snažan utjecaj pandemije na prihode i poslovanje sajamske industrije
Globalno, između travnja i kolovoza 2020., više od polovice tvrtki nije prijavilo nikakvu aktivnost. Ta se situacija promijenila od rujna, kada je većina tvrtki djelomično započela s radom, većinom u smanjenom obujmu. Ti se rezultati razlikuju ovisno o regiji, a prvenstveno su uvjetovani datumom „ponovnog otvaranja“ sajmova. Istraživanje je pokazalo da su razdoblja kada većina tvrtki nije radila bila ograničena na razdoblje od ožujka do lipnja za azijsko-pacifičku regiju, od travnja do lipnja za Sjevernu Ameriku i od travnja do rujna za Srednju i Južnu Ameriku te Bliski Istok i Afriku. U Europi je početno razdoblje neaktivnosti bilo u razdoblju od travnja do kolovoza, nakon čega je slijedilo novo razdoblje u studenome i prosincu.
Tijekom 2020. ukupno je 44% tvrtki ostvarilo neku vrstu javne financijske potpore, iako se za većinu njih to odnosilo na manje od 10% njihovih ukupnih troškova za 2019. godinu. Čak 54% tvrtki moralo je smanjiti broj zaposlenika, od čega polovica za više od 25%, a 10% tvrtki morat će razmotriti trajni prestanak poslovanja ako u narednih šest mjeseci ne bude događanja.
Pad prihoda za 2020. godinu bio je najveći u tvrtkama u Srednjoj i Južnoj Americi te na Bliskom Istoku i u Africi (samo 23% i 24% razine prihoda iz 2019.). Tvrtke u azijsko-pacifičkoj regiji (27%), Europi (32%) i Sjevernoj Americi (36%) su na razini ili iznad svjetskog prosjeka.
Pozitivna očekivanja za 2021. – rast od 55% do 60% u odnosu na 2020.
Gledajući dalje u 2021. godinu očekivanja su slična za sve regije: između 32% i 37% prošlogodišnjeg prihoda za prvu polovicu i između 55% i 60% za cijelu 2021. godinu.
Većina tvrtki očekuje ponovno održavanje lokalnih i nacionalnih sajmova do kraja lipnja 2021. u svim regijama, a međunarodni će zaživjeti u drugoj polovici godine. Tijekom razdoblja kada održavanje sajmova nije moguće, poslovanjem tvrtki se smatra i razvoj digitalnih rješenja.
Na pitanje što bi najviše moglo pomoći „povratku“ sajmova, kao ključni čimbenici su istaknuti:
Formati sajmova u budućnosti
Globalni rezultati pokazuju kako je 64% ispitanika uvjereno da je pandemija samo potvrdila vrijednost događanja uživo, što ukazuje na očekivanje da će se sektor brzo oporaviti. Međutim, opet postoje regionalne razlike. Ova tvrdnja je bolje prihvaćena na Bliskom istoku i u Africi (70% tvrtki), azijsko-pacifičkoj regiji (69%) i Europi (67%), nego u Sjevernoj Americi (55%) te Srednjoj i Južnoj Americi (53%). Također, s tvrdnjom da će virtualna događanja zamijeniti ona uživo ne slaže se čak 74% europskih tvrtki, u odnosu na samo 57% tvrtki iz Sjeverne Amerike.
„Poruka svjetske sajamske industrije je jasna. 2020. je jednostavno bila užasna. Pandemija je zaustavila većinu aktivnosti širom svijeta na nekoliko mjeseci, a globalno je prihod naše industrije pao za gotovo tri četvrtine. No, kako pokazuje istraživanje Global Barometer, u 2021. bismo trebali doživjeti snažan povratak, s očekivanim udvostručenjem globalnih prihoda, do ponovnog otvaranja tržišta i jasnijih propisa. Vratit ćemo se snažniji, a iako će sajamska industrija ostati, prvenstveno, marketinški kanal za sastajanje licem-u-lice, razvijat će se i nova digitalna rješenja.“, istaknuo je Kai Hattendorf, izvršni direktor UFI-a.
Cjelovite rezultate istraživanja UFI Global Barometer možete preuzeti ovdje.