Kongres hotelijera: Kako domaći turizam napraviti konkurentnijim i održivijim?
Prema najnovijem Svjetskom turističkom barometru UNWTO-a, međunarodni turizam zabilježio je porast od 182% u odnosu na prethodnu godinu u razdoblju siječanj-ožujak 2022., a destinacije širom svijeta imaju procijenjenih 117 milijuna međunarodnih dolazaka u usporedbi s 41 milijunom u prvom tromjesečju 2021. Od dodatnih 76 milijuna međunarodnih dolazaka u prva tri mjeseca, u ožujku je zabilježeno oko 47 milijuna, što pokazuje da je oporavak sve brži.
Europa i Amerika prednjače u oporavkuPodaci UNWTO-a pokazuju da je Europa tijekom prvog tromjesečja 2022. dočekala gotovo četiri puta više međunarodnih dolazaka (+280%) nego u prvom tromjesečju 2021., s rezultatima potaknutim snažnom unutarregionalnom potražnjom. Dolasci u Ameriku više su se nego udvostručili (+117%) u ista tri mjeseca. Međutim, dolasci u Europu i Ameriku i dalje su bili 43% odnosno 46% ispod razine iz 2019. godine.
Bliski istok (+132%) i Afrika (+96%) također su zabilježili snažan rast u prvom tromjesečju 2022. u odnosu na 2021., ali su dolasci ostali 59% odnosno 61% ispod razine iz 2019. godine. Azija i Pacifik zabilježili su porast od 64% u odnosu na 2021., ali opet, razine su bile 93% ispod brojeva iz 2019. jer je nekoliko destinacija ostalo zatvoreno za putovanja koja nisu neophodna.
Destinacije se otvarajuIako je međunarodni turizam i dalje 61% ispod razine iz 2019., očekuje se da će se postupni oporavak nastaviti tijekom 2022. godine, budući da sve više destinacija ublažava ili ukida ograničenja putovanja, a potražnja raste. Od 2. lipnja 45 destinacija (od kojih je 31 u Europi) nije imalo ograničenja vezana uz COVID-19. U Aziji je sve veći broj destinacijapočeo ublažavati ta ograničenja.
Unatoč ovim pozitivnim predviđanjima, izazovno gospodarsko okruženje zajedno s vojnom ofenzivom Ruske Federacije u Ukrajini predstavljaju negativni rizik za tekući oporavak međunarodnog turizma. Čini se da je ruska ofenziva na Ukrajinu imala ograničen izravan utjecaj na dosadašnje ukupne rezultate, iako ometa putovanja u istočnoj Europi. Međutim, sukob ima velike ekonomske posljedice na globalnoj razini, pogoršavajući ionako visoke cijene nafte i ukupnu inflaciju te narušavajući međunarodne opskrbne lance, što rezultira većim troškovima prijevoza i smještaja u turističkom sektoru.
Prihodi od izvoza oporavljaju se kako potrošnja rastePosljednje izdanje Turističkog barometra UNWTO-a također pokazuje da je 2021. izgubljeno 1 bilijun američkih dolara u prihodima od izvoza od međunarodnog turizma, dodajući 1 bilijun dolara izgubljen u prvoj godini pandemije. Ukupni prihodi od izvoza od turizma (uključujući prihode od putničkog prijevoza) dosegli su procijenjenih 713 milijardi američkih dolara u 2021., što je povećanje od 4% u realnom iznosu u odnosu na 2020., ali i dalje 61% ispod razine iz 2019. godine. Prihodi od međunarodnog turizma dosegnuli su 602 milijarde američkih dolara, također 4% više u realnom iznosu nego 2020. Europa i Bliski istok zabilježili su najbolje rezultate, a prihodi su se popeli na oko 50% razine prije pandemije u obje regije.
Međutim, iznos koji se troši po putovanju raste - s prosječnih 1000 USD u 2019. na 1400 USD u 2021.
Oporavak jači od očekivanogNajnoviji UNWTO indeks povjerenja pokazao je značajan porast. Po prvi put od početka pandemije, indeks se vratio na razinu iz 2019., odražavajući rastući optimizam među turističkim stručnjacima diljem svijeta, nadovezujući se na snažnu zaostalu potražnju, posebice putovanja unutar Europe i putovanja iz SAD u Europu.
Prema posljednjem istraživanju UNWTO-a, velika većina turističkih stručnjaka (83%) vidi bolje izglede za 2022. u odnosu na 2021., sve dok je virus obuzdan i destinacije nastavljaju ublažavati ili ukidati ograničenja putovanja. Međutim, tekuće zatvaranje nekih velikih izlaznih tržišta, uglavnom u Aziji i Pacifiku, kao i neizvjesnost proizašla iz sukoba Rusije i Ukrajine, mogli bi odgoditi učinkovit oporavak međunarodnog turizma.
Veći broj stručnjaka (48%) sada vidi potencijalni povratak međunarodnih dolazaka na razine iz 2019. u 2023. (sa 32% u siječanjskom istraživanju), dok se postotak koji ukazuje da bi se to moglo dogoditi 2024. ili kasnije (44%) smanjio u usporedbi prema siječanjskom istraživanju (64%). U međuvremenu, do kraja travnja, međunarodni zračni kapaciteti diljem Amerike, Afrike, Europe, sjevernog Atlantika i Bliskog istoka dosegli su ili su blizu 80% razine prije krize, a potražnja slijedi.
UNWTO je revidirao svoja predviđanja za 2022. zbog jačih rezultata od očekivanih u prvom tromjesečju 2022., značajnog povećanja rezervacija letova i povećanog UNWTO indeksa povjerenja. Očekuje se da će međunarodni dolasci turista dosegnuti 55% do 70% razine iz 2019. u 2022., ovisno o nekoliko okolnosti, uključujući stopu kojom destinacije nastavljaju ukidati ograničenja putovanja, razvoj rata u Ukrajini, moguća nova izbijanja koronavirusa i globalnih ekonomskih uvjeta, posebice inflacije i cijena energenata.