Novi dizajn hrvatskog štanda na WTM sajmu u Londonu
Jubilarno 10. izdanje Foruma hrvatske kongresne industrije u organizaciji HUPKT-a, održalo se u Zagrebu, 7. prosinca u hotelu Hilton Garden Inn. Nakon dvije godine, dionici hrvatskog kongresnog turizma napokon su se okupili uživo i njihovo zadovoljstvo što ponovno imaju priliku družiti se uživo bilo je očigledno i gotovo opipljivo. Forum je okupio 60 sudionika uživo i 40 sudionika koji su ga pratili virtualnim putem.
Već tradicionalno, prvi dio Foruma sastojao se od predstavljanja rada u ovoj godini i planova za sljedeću HUPKT-a, MEETEX-a i Kongresnog odjela HTZ-a. Ranko Filipović je predstavljajući rad udruge istaknuo kako je broj članova u protekloj godini prvi puta u padu, ali s obzirom na situaciju u kojoj su se članovi našli i kako je veliki broj njih čak prestao djelovati uslijed krize, to i ne čudi. No, optimizam za ponovni rast u budućnosti, možda već i sljedeće godine, postoji. Adem Braco Suljić je predstavio MEETEX 2022 te kao novitet ovogodišnje burze istaknuo novu nišu izlagača u segmentu luksuznih i boutique hotela, destinacijskih vjenčanja i organizacije evenata. Voditeljica Kongresnog odjela HTZ-a, Mirjana Resner, predstavila je planirane aktivnosti za 2022. godinu, kao što su suizlaganje na kongresnim burzama, sudjelovanje na međunarodnim radionicama, organizacija inspekcijskih putovanja i poslovnih susreta te produkcija i promocija sadržaja vezanih uz hrvatski poslovni turizam na novim web stranicama HTZ-a specijaliziranim za taj sektor.
Novost u programu Foruma ove je godine bilo predstavljanje rada i planovi za sljedeću godinu Zajednice poslovnog turizma pri HGK. Unaprijed snimljenu prezentaciju održala je Jasmina Kanaš, predsjednica Zajednice, javljajući se iz Abu Dhabija. Ona je istaknula značaj zajednice u zahtjevima za pomoć države kongresnoj industriji tijekom pandemije, donošenju epidemioloških mjera za održavanje skupova, sastancima sa Stožerom civilne zaštite i predstavnicima povezanih industrija, kao i projektu #SafeStayinCroatia. Naglasila je kako je analizom sadašnjeg stanja identificirano 9 ključnih izazova hrvatskog turizma te da intenzivno rade na novoj strategiji razvoja turizma jer gotovo nijedan cilj prošle strategije nije postignut.
Održivi projekti potiču razvoj destinacija – uspješni primjeri Karlovca, Međimurja i Požeško-slavonske županijeOvogodišnja tema Foruma, kojoj je Events Industry Council (EIC) pripisao je 4 edukacijska boda, bili su održivi eventi. Uvodno predavanje na ovu temu s konkretnim strateškim i operativnim savjetima organizatorima događanja, održao je prof. dr. sc. Oliver Kesar, profesor na Katedri za turizam na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, dugogodišnji član i suradnik HUPKT-a. Keynote predavanje održala je Annika Rømer, voditeljica projekta Copenhagen Legacy Lab u turističkoj zajednici Kopenhagena - Wonderful Copenhagen, koja se javila putem live video linka. Ona je predstavila platformu Copenhagen Legacy Lab kao strateški pristup stvaranju dugoročnog pozitivnog učinka kongresa na destinaciju.
Kako i u kojoj mjeri održivi projekti i održivi eventi mogu utjecati na razvoj destinacije, govorilo se na panelu koji je uslijedio, a koji je predstavio tri uspješna hrvatska održiva projekta. Prvi primjer je slatkovodni akvarij Aquatika iz Karlovca koji su predstavile Margarita Maruškić, ravnateljica ustanove i Marina Burić, direktorica TZ Karlovca. Još jedan uspješan primjer održive destinacije na primjeru Termi Sveti Martin predstavili su Igor Nekić, direktor Termi i Rudi Grula, direktor TZ Međimurske županije. Ono što je većini prisutnih bila velika novost i zanimljivo saznanje su brojni zanimljivi baštinski projekti koje nudi Požeško-slavonska županija, poput IC Terra Panonica te IC Muzej bećarca, kao i projekt „Svijet graševine“. Njih su predstavile Marija Šarić, gradonačelnica Pleternice i Maja Jakobović Vukušić, direktorica TZ Požeško-slavonske županije.
Nakon što su predstavili svoje zanimljive i uspješne projekte koji mogu privući i poslovne skupove, moderatorica panela Aleksandra Uhernik-Đurđek iz Eventfully Croatia, upitala je sugovornike koje vrste poslovnih događanja vide kao najpogodnije i najprikladnije za svoje destinacije. Za Karlovac i Aquatiku su tako istaknuti manji poslovni skupovi s kombinacijom aktivnosti u prirodi, za Međimurje i Terme Sveti Martin skupovi za profesionalce u sportu, a za Požeško-slavonsku županiju konferencije na temu očuvanja baštine te razni teambuilding i incentive programi.