Investicijski ciklus Jadran hotela Rijeka od 50 milijuna eura nije usmjeren samo na obnovu hotela, već i stvaranje jake destinacije
Drugi dan Adria Hotel Forum započeo je panelom “Suradnja javnog i privatnog” kojim je smjer Foruma okrenut prema sinergiji lokalne zajednice i privatnog sektora. Panel je moderirao Branko Bogunović (Horwath HTL), a panelisti su bili Oleg Valjalo (zamjenik ministra turizma RH), Peter Misja (općina Podčetrtek, Slovenija), Dimitrios Diamantis (Les Roches International School of Hotel Management) i Manuela Hrvatin (Istarska županija). Postoji svjesnost kako je sustav upravljanja destinacijama neadekvatan te kako je potrebno potaknuti sinergiju unutar same destinacije. Predstavljen je slovenski primjer Općine Podčetrtek koja je maksimalno upotrijebila fondove EU za financiranje infrastrukturnih projekata, na čemu Hrvatska hitno treba poraditi. Hrvatin je istaknula kako smo u Hrvatskoj shvatili da treba prodavati destinaciju, a ne krevete i samim time treba poraditi na „destination managementu“, a potrebne su izmjene zakona iz 2008.godine koje bi omogućile izvedbe projekata javno-privatnog partnerstva.
"Zeleno hotelijerstvo"
Na panelu „Zeleno hotelijerstvo“ s moderatoricom Anđelkom Toto-Ormuž (Rockwool Adriatic) i panelistima Vedranom Likan (Savjet za zelenu gradnju), Allanom L. Agerholmom (Crowne Plaza Copenhagen Towers), Sašom Randićem (Randić i suradnici), Hrvojem Kvasničkom (Jones Lang LaSalle) i Michaelom LaBelleom (CEU Business School) fokus je stavljen na mogućnosti izvođenja projekata po modelu zelene gradnje, a kao sjajan primjer predstavljen je hotel Crowne Plaza Copenhagen Towers koji je proglašen „najzelenijim hotelom na svijetu“. Likan je istaknula kako prateći svjetske trendove, alternative nema, a Randić je dotaknuo problematiku „okvira“ određenih propisa te je često nejasno kome se obratiti i kako realizirati ideju. Svi sudionici smatraju da je zelena gradnja apsolutni „must“ te kako ima nebrojene benefite. Hrvatski dio panelista istaknuu je nedostatak konkretnih poticaja Vlade, što otežava primjeru zelenih tehnologija.
Kako financirati investicije?
Posljednji panel na ovogodišnjem Adria Hotel Forumu bio je na temu financiranja investicija u hotelskoj industriji. Panel je moderirao Artur Gedike (Fantasyland), a panelisti su bili Želimir Kramarić (pomoćnik ministra turizma RH), Zlatko Gregurić (EBRD), Ivanka Maričković Putrić (HBOR) i Miha Jazbinšek (Eufondia). Kramarić je istaknuo kako su investicije u turizmu jedna od ključnih stvari u novoj Strategiji hrvatskog turizma te kako se u 2013.godini očekuje do 21 miljuna kuna ulaganja. Također je pozvao sve da prijave projekte za dodjelu bespovratnih sredstava iz strukturnih fondova EU. Program za malo i srednje poduzetništvo ima ukupno 30 milijuna eura, a projekti razvoja hotela mogu dobiti iznose od 300.000 do maksimalnih 3 milijuna eura. Gregurić je istaknuo kako projekti pri prijavi za financiranje moraju imati, osim arhitektonskog prijedloga, i studiju isplativosti te moraju dokazati svoju komercijalnu održivost. Jazbinšek je potom prikazao neke od projekata financiranih iz strukturnih fondova EU te naveo koje su zamke na koje investitori moraju pripaziti ne na koji način projekt treba biti praćen kako bi bio uspješan. Mogućnosti sufinanciranja projekata iz EU je izrazito velik i svakako ih treba iskoristiti za napredak.
Sudionicima Foruma se na kraju obratila osnivačica i direktorica Marina Franolić te istaknula da je ovo tek početak i da vjeruje da će Forum postati platforma za komunikaciju, izmjenu iskustava i ideja kako bi se industrija razvijala uz zahvalu svim suradnicima, pokroviteljima, partnerima, sponzorima i sudionicima, a ponajviše suorganizatoru UPUHH-u na sjajnoj suradnji.