Martina Lucić Čanak osvojila godišnju nagradu HUPKT-a
Na više od 80 predavanja vrhunski domaći i strani predavači govorili su o digitalnim tehnologijama, inovacijama, poduzetništvu i Europskoj uniji, a mogle su se čuti i brojne inspirativne priče. Specifičnost LEAP-a su besplatne kotizacije za sve sudionike zahvaljujući generalnom partnerstvu s predstavništvom Europske komisije u Hrvatskoj.
Program LEAP Stagea otvorio je Branko Baričević, voditelj predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj. Gospodin Baričević predstavio je programe EU za mlade, uključujući Erasmus + i Europske snage solidarnosti. Istaknuo je da je budžet za Erasmus + za razdoblje od idućih 7 godina udvostručen te da ga, uz studente, mogu koristiti i mladi poduzetnici i start upovi kojima omogućava boravak u nekoj od zemalja EU u trajanju od 3 do 4 mjeseca uz rad s tvrtkom koja im može pomoći da nauče kako unaprijediti svoj posao. U program Europske snage solidarnosti, koji potiče volontiranje i solidarnost uključeno je više od 120.000 mladih Europljana, među kojima je i više od 1.000 Hrvata. Publiku je oduševio i Terence Mauri, autor globalnog bestselera The Leader's Mindset: How To Win in The Age of Disruption. Njegovo predavanje Brave: The Huge Power of Daily Courage ciljalo je u svakom aktivirati njegovu „najbolju verziju“ – odvažne mislioce i one koji postižu mnogo pretvarajući bolne točke u posao, a priču u akciju.
Na Ideas Powered Stageu gostovala je Debra Giunta, osnivačica Design Dancea, tvrtke koja koristi ples da polaznike nauči društveno – emocionalnim vještinama, a godišnje radi s više od 3.000 učenika u Chicagu. Giunta je bila govornica i na TEDx-u, a u Zagrebu je govorila o važnosti društvenih i emotivnih kompetencija za razvoj karijere. Andrija Čolak, osnivač najuspješnije hrvatske franšize Surf'N'Fries, koja posluje u gotovo 20 zemalja, ispričao je kako se franšiza razvijala i kako je postigao današnji status.
Prva govornica na Digital Stageu by Algebra bila je Tanja Folnović iz Agrivija, tvrtke koja ima najbolji softver za upravljanje farmama i mijenja industriju proizvodnje hrane. Folnović je kreirala Agrivijevu bazu znanja koja sadrži najbolje prakse za više od 100 usjeva, a koriste je farmeri iz 150 zemalja svijeta pa je najavila što je sljedeće na području digitalne transformacije poljoprivrede. Željka Mojzeš iz Algebre govorila je o tome kako Algebra LAB pomaže digitalnim start upovima – kroz intenzivni 4-mjesečni inkubacijski program zajedno s timovima razrađuju njihovu poslovnu strategiju, prototip usluge ili proizvoda te istražuju tržište i rješavaju probleme kroz networking. Upravo teku zadnji tjedni inkubacijskog programa 11. generacije, u kojem je nekoliko timova koji rade na projektima s područja digitalne transformacije, od digitalizacije studentskog servisa do sustava za digitalno naručivanje putem mobitela.
Na EU and ME Stageu Luka Fuček je predstavio projekt STEMI robota koji kombinira programiranje, izradu mobilnih aplikacija, 3D modeliranje te robotiku općenito. Kroz STEMI tehnološku avanturu koriste se stvarni inženjerski alati - alati za 3D modeliranje i programiranje koji su primijenjivi puno šire od samog STEMI hexapod robota te se naučeno lako može primijeniti na drugim projektima pa takav pristup može osposobiti i ohrabriti djecu i mlade da krenu putevima stvaratelja, inženjera i znanosti. Kaja Pavlinić je predstavnica Hrvatske u incijativi Young European Ambassadors organizacije EU NEIGHBOURS east s ciljem promoviranja vrijednosti Europske unije, prednosti koje EU donosi mladima, kao i dobrih odnosa Europske unije i Istočnog partnerstva (Armenija, Azerbajdžan, Bjelorusija, Gruzija, Moldavija i Ukrajina) pa je predstavila mogućnosti za mlade ljude u Europskoj uniji.
Drugog dana LEAP Summita program se odvijao paralelno na četiri pozornice. Na LEAP Stageu Ivan Đikić, hrvatski znanstvenik svjetskog ugleda, ispričao je svoju osobnu priču i ukazao na važnost inovacija u znanstvenoj zajednici. Nakon 25 godina uspješne znanstvene karijere tijekom koje je podučavao brojne generacije mladih znanstvenika, u 50. godini se i sam okrenuo ka usvajanju novih znanja na području biotehnološke i farmaceutske industrije kao viši znanstvenik u Genentechu u San Franciscu. Na primjeru Frankfurtskog instituta za rak čiji je suosnivač pokazao je kako akademska istraživanja mogu postati izvor inovacije, pogotovo na području biomedicine te zaključio da inovacija postaje glavna snaga vodećih svjetskih sveučilišta i ekonomija. Mark van der Heijden je istraživač svijeta, kreativni poduzetnik i digitalni nomad koji je osnovao Wanderbrief, platformu koja olakšava život digitalnim nomadima. Tijekom svog predavanja publici je ispričao zašto je postao digitalni nomad i koje su prednosti.
Martin Mössler je izvršni direktor Science Parka Graz, najuspješnijeg inkubatora startupova s područja visoke tehnologije u Austriji, i ambasador Europske svemirske agencije. Koliko je svemirske tehnologije oko nas ilustrirao je na primjeru sunčanih naočala koje su izvorno razvijene za astronaute, a sa sudionicima je podijelio i svoje bogato iskustvo govoreći o svim elementima koji su potrebni za uspjeh startupa, od rješenja, tima i tržišta do vizije, besprijekorne implementacije i fokusiranja na najizazovnije probleme. LEAP je svojim predavanjem zatvorio keynote predavač Bibop Gresta. Gresta je osnivač tvrtke Hyperloop Transportation Technologies koja radi na realizaciji koncepta Hyperloop koji predstavlja transport budućnosti o kojem je prvi govorio Elon Musk. Riječ je o levitirajućim vlakovima koji bi putovali vakumskim tunelima i postizali brzinu veću od 1000 kilometara na sat. Tvrtka ima svoju testnu traku u Tolouseu u kojem upravo testiraju kapsulu druge generacije koju su razvili na temelju podataka koje im je ustupila NASA. Uz 12 ugovora s raznim gradovima i državama koje su u fazi ispitivanja izvedivosti gradnje, Gresta je komentirao da će do kraja godine u Ujedinjenim Arapskim Emiratima završiti s testnom fazom te početi s gradnjom ako UAE budu zadovoljni testnim rezultatima.
Na Ideas Powered Stageu o temama dana pričalo se na panel raspravama Bringing ideas to life: top tips for start-up success i The creative code: protecting your passion for tech. Jedan od govornika bio je i Ben Woldring, jedan od najuspješnijih nizozemskih poduzetnika čija je karijera započela kada je kao 13-godišnjak osnovao platformu Bellen za usporedbu cijena. Na Digital Stageu by Algebra govorilo se, između ostalog, o tome kako digitalni aktivizam povezuje Europu, etičkim aspektima primjene strojnog učenja u marketingu te o eSportsu. Luka Abrus, direktor agencije Five ispričao je priču o uspjehu domaće tvrtke koja danas glavninu svog poslovanja bazira u SAD-u. GreenStage by InnoEnergy ugostio je Renata de Castra koji je govorio o inovacijama za budućnost, odnosno o redizajnu proizvoda i usluga u četvrtom industrijskom dobu. Marija Volarević, profesorica na veleučilištu VERN, analizirala je ulogu novih medija kao jednog od ključnih komunikacijskih kanala kada je riječ o održivom razvoju.
LEAP Summit završio je u subotu s velikim međunarodnim tulumom FLEAP Out! s temom disca.