Održana četvrta godišnja večera Hrvatskih kongresnih ambasadora
Seminar je organizirala Hrvatska udruga profesionalaca kongresne industrije, uz podršku Kongresnog ureda grada Zagreba i portala PoslovniTurizam, a prije seminara održana je i godišnja skupština Udruge na kojoj su članovima predstavljeni dosadašnji rezultati rada te predočeno financijsko izvješće.
Grimmer je u uvodu dao opće karakteristike svjetskog kongresnog tržišta te naglasio važnost profesionalnog napredovanja i certificiranja u industriji. U nastavku je detaljno obradio različite segmente kongresnog tržišta: tržište asocijacija, korporativno, insentiv tržište te sajmove.
Danas je iznimno važno pratiti statistike vodećih asocijacija u branši: ICCA i UIA. Po njihovim istraživanjima, 58% asocijacija svije sjedište ima u Europi, a 23% u sjevernoj Americi te je Europa i dalje Hrvatskoj najvažnije ciljno tržište. Najveći broj skupova, njih 46% ima ispod 250 sudionika, a 24% skupova okuplja između 250 i 500 sudionika, dok ih je samo 6% za više od 2.000 ljudi. Ovdje Hrvatska također ima veliku priliku za napredovanje jer je kongresna infrastruktura u Hrvatskoj idealna za manje skupove te za insentive. Inače, skupovi se najčešće održavaju u hotelima (43%), zatim u konferencijskim centrima (26%) te na sveučilištima (20%). Za velike međunarodne skupove u prosjeku se za destinaciju odlučuje 2-7 godina unaprijed, dok je na korporativnom tržištu taj ciklus kraći.
Grimmer je spomenuo i jednu novu, zanimljivu sintagmu „coopetition“, koju čine riječi „cooperation“ i „competition“, odnosno suradnja i konkurencija. Riječ je o tome da su mnoge destinacije te hoteli i ostali subjekti u destinaciji često konkurencija u dobivanju skupova, no isto tako moraju surađivati u zajedničkom interesu.
Kongresnu industriju obilježava smjena generacija; pripadnici tzv. baby boomer generacije odlaze u mirovinu, a na vodećim pozicijama zamjenjuju ih pripadnici generacije X, dok u industriju ulazi sve više pripadnika generacije Y, koji tek započinju profesionalnu karijeru. Također, na industriju veliki utjecaj ima razvoj suvremene IT tehnologije, koja omogućuje interakciju članova asocijacija. Tako je predavač citirao: „Associations will not be member driven, but community driven“, imajući na umu kako je važno širiti utjecaj putem mreža i okupljati članove u zajednice, bilo da se sastaju uživo ili komuniciraju putem društvenih mreža. Kvalitetan sadržaj bit će ključan čimbenik u takvoj komunikaciji i širenju mreža. Također, u svim segmentima tržišta najvažniji čimbenik postaje ROI, odnosno mjerenje povrata na uloženo vrijeme, kotizacije i ostalo vezano za odlazak ili organizaciju skupova.
U nekoliko je navrata predavač istaknuo kako Hrvatska ima vrlo uspjeli nastup na leisure tržištu, nizom dobrih kampanja, no da na poslovnom i kongresnom tržištu ima još mnogo posla pred sobom. „Promocija Hrvatske kao odmorišne destinacije je strateški promišljena, dok je nastup na kongresnom tržištu taktička stvar. Morate ovo dvoje uravnotežiti“, dodao je Gary Grimmer.
Na kraju radionice sudionici su rješavali i prezentirali grupni rad na temu Zagreba kao kongresne destinacije: prednosti i nedostataka Zagreba u odnosu na Budimpeštu i Krakov te su definirali prijedlog ponude Zagreba u kandidaturi za skup europske asocijacije.