Tradicionalno godišnje okupljanje – 13. Forum hrvatske kongresne industrije
6. Forum hrvatske kongresne industrije, koji organizira Hrvatska udruga profesionalaca kongresnog turizma (HUPKT), održao se 5. prosinca u hotelu Dubrovnik okupivši 140 sudionika iz kongresno-insentiv-event industrije. Nakon prošlogodišnje velike najave ponovnog otvorenja nacionalnog kongresnog ureda i početka gradnje većih kongresnih centara, koji se u međuvremenu nisu dogodili, ministar turizma Gari Cappelli se ove godine nije pojavio na skupu te je umjesto njega skup pozdravio zamjenik Robert Pende.
Forum je otvorio predsjednik HUPKT-a Ranko Filipović, koji je predstavio pregled aktivnosti HUPKT-a ove godine i Plan rada za 2018. Filipović je istaknuo kako Udruga teži podizanju standarda usluga kod svojih članova, ali i svih ostalih subjekata iz sektora kongresnog turizma stalnim edukacijama, suradnjom, povezivanjem i uzajamnim djelovanjem. „HUPKT surađuje s Hrvatskom turističkom zajednicom, Hrvatskom gospodarskom komorom, javnim i privatnim sektorom na nacionalnoj i lokalnoj razini u razvoju Hrvatske kao značajnog međunarodnog odredišta za kongresni turizam. Udruga je prepoznata kao mjesto okupljanja struke kongresnog turizma, a u protekloj godini održali smo niz edukacijskih radionica, održavali međunarodnu suradnju i suradnju s institucijama. Pored toga smo s HTZ-om potpisali Ugovor o suradnji vezano uz Ambasador projekt, dok smo u 2017. posebno intenzivirali suradnju s HGK", naglasio je Filipović. U 2018. godini HUPKT planira pojačati suradnju s HTZ-om, nastaviti s edukacijama, posebno onima za javnu upravu te nastaviti suradnju s medijima i državnom upravom, certificiranjem profesionalaca i nastojati da svi sudionici zajedno rade i intenziviraju zajedničku suradnju za boljitak kongresnog turizma.
Goran Pavlović iz opatijskog kongresnog ureda, ujedno i voditelj novog projekta Hrvatski kongresni ambasadori, predstavio je aktivnosti prvog hrvatskog ambasador programa, koji s jačim aktivnostima kreće iduće godine. Cilj mu je okupiti vodeće stručnjake iz znanosti i drugih djelatnosti i potaknuti njihovo djelovanje u međunarodnim udruženjima, s ciljem dovođenja međunarodnih skupova u Hrvatsku. Svoja iskustva s ambasador programima iznijeli su i gosti iz regije - Miha Kovačič iz kongresnog ureda Slovenije i Igor Kovačević iz kongresnog ureda Srbije.
„Program Hrvatski kongresni ambasadori zaživio je ove godine i dali smo svoj maksimum, iako se još nije razvio do one mjere kako bismo mi to htjeli. Cilj nam je povećanje broja skupova i s naše strane podržati, educirati i motivirati profesionalce iz raznih struka u dovođenju kongresnih događanja u Hrvatsku“, rekao je Pavlović. Dodao je kako je važna podrška svih profesionalaca kako bi se povećao broj skupova. „Također nam je potrebna i politička podrška, barem u vidu institucionalnog pokroviteljstva, zbog pozicioniranja na međunarodnom tržištu kao destinacija koja je spremna za dovođenje kongresa. Jako je važno odrediti koja su područja gospodarskih djelatnosti za nas najvažnija jer dolazak međunarodnih skupova pomaže toj djelatnosti da se još jače razvije i da bude prepoznata u svijetu“. Pavlović ističe kako je projekt Ambasador baziran na dugoročnoj podršci te da je cilj prikupiti što veći broj stručnjaka koji će lobirati za Hrvatsku. Najavio je i pokretanje web stranice u 2018. godini na koju će se moći uputiti potencijalni kandidati.
Dobitnici nagrade "Ambasador hrvatskog kongresnog turizma 2017"1. Pojedinci/institucije iz znanstvene, kulturne, sportske i gospodarske zajednice zaslužni za održavanje međunarodnih događanja u 2017. godini (do 150 sudionika) - Klara Karivan iz GS1 Croatia (skup Ladies CEO Meeting u Dubrovniku koji je okupio direktorice nacionalnih GS1 organizacija iz 12 zemalja)
2. Pojedinci/institucije iz znanstvene, kulturne, sportske i gospodarske zajednice zaslužni za održavanje međunarodnih događanja u 2017. godini (preko 150 sudionika) - prof. dr. Ivan Katavić iz Laboratorija za akvakulturu, splitskog Instituta za oceanografiju i ribarstvo (skup Aquaculture Europe 2017 koji je okupio 1.700 stručnjaka iz 70 zemalja svijeta)
3. Pojedinci/institucije iz javnog sektora zaslužni za međunarodnu promociju Hrvatske kao kongresno-incentive destinacije u 2017. godini – Romana Vlašić, Kongresni ured turističke zajednice grada Dubrovnik
4. Član HUPKT-a zaslužan za najkvalitetniju profesionalnu izvedba skupa – Mirela Gašpar iz agencije PBZ Card (skup 7th Central European Symposium on Plazma Chemistry koji je okupio 100 sudionika iz 24 zemlje)
5. Član HUPKT-a zaslužan za najkvalitetniju profesionalnu izvedbu insentiva – Silva Ušić iz agencije Penta PCO (Grupa Mercedes, Split)
6. Člank HUPKT-a - dobavljač, zaslužan za najkvalitetniju profesionalnu izvedbu dobavljača – Igor Huhoja iz toplica Sv. Martin (skup 7th Central European Symposium on Plazma Chemistry)
Meetex - Croatian Meeting Experience SummitNa središnjoj panel diskusiji „Suradnja medicinske i kongresne industrije u organizaciji znanstvenih i stručnih skupova sudjelovali su prof. dr. Željko Krznarić (Hrvatski liječnički zbor), Davor Katavić iz Udruge poslodavaca u zdravstvu, Ognjen Bagatin iz Zajednice zdravstvenog turizma pri HGK, Milka Kosanović iz Udruge proizvođača lijekova pri HUP-u, dr. Jurica Toth, Industrija medicinskih proizvoda CROMED, Sani Pogorilić (Inovativna farmaceutska industrija IFI) i Nikica Žunić iz PCO agencije Penta.
U posljednjih nekoliko godina medicinska i farmaceutska industrija u Europi i svijetu donijele su cijeli niz regulatornih propisa u vezi financiranja stručne medicinske edukacije, tako da i u Hrvatskoj postoje organizacije i institucije koje reguliraju ovu materiju. Budući da cijela situacija jako utječe na kongresnu industriju prilikom organiziranja medicinskih skupova, HUPKT je na Forumu želio educirati članove kako postupiti u takvim slučajevima, na što posebno obratiti pažnju te kome se obratiti za savjet. U tom smislu, svi sudionici panela složili su se da je razmjena iskustava i diskusija dobrodošla te da će se zajedno nastaviti i dalje raditi na tome.
Krznarić kao glavni problem vidi nedostatak pravog Kongresnog centra, navodeći primjer kongresa kojem je domaćin Hrvatska, a mjesto održavanja Beč, budući Hrvatska nema prostor s dovoljno velikim kapacitetom. Na to se nadovezao i Katavić koji takođe smatra da im, prilkom organiziranja skupova, najveći problem predstavlja odabir lokacije i primjerene dvorane, kao i etička pravila kojih se treba pridržavati. Žunić u teoriji podržava etičke kodekse, ali se slaže da u praksi to predstavlja jako veliki izazov. Dodaje i da je neophodna edukacija svih sudionika i na svim razinama jer proces razvoja treba ubrzati. „U segmentu medicinskog turizma nas nigdje nema. Imamo kadar, opremu, destinaciju i dobar omjer cijene i kvalitete, a jedino smo prepoznati u segmentu dentalnog turizma. Najveći izazov su nam budžeti za organiziranje skupa i nedostatak prostora za velike kongrese. Najvažnije je da se svi sudionici drže zajedno i da postoji jasna vizija gdje idemo.“, kazao je Bagatin.
Na kraju Foruma je Adem Braco Suljić iz AS kongresnog servisa predstavio projekt Meetex (Croatian Meeting Experience Summit) čiji su suosnivači HUPKT i tvrtka 3i Events. Radi se o prvom nacionalnom eventu koji će spojiti hrvatsku kongresnu industriju s međunarodnim kupcima. Suljić je najavio i intenzivan networking za 100-140 buyera, edukaciju, predstavljanje najboljeg od hrvatske gastronomije i korištenje top tehnologije na eventu. Prvi Meetex će se održati 19. – 23. ožujka 2019. godine u Zagrebu, drugi 21. – 23. ožujka 2020. u Opatiji, treći 29. – 31. ožujka 2021. u Dubrovniku, a nakon toga će uslijediti i Split, Osijek i Rovinj. Detaljnije informacije o eventu Meetex možete pronaći ovdje.