Zvučna imena hotelijerstva za dva tjedna dolaze u Zadar
Na održanoj konferenciji za novinare, direktor projekta, gospodin Josip Hrgetić približio nam je ideju konferencije koja se rodila u ovo vrijeme prošle godine: „Tražimo načine kako da Hrvatima koji su kao i mi rođeni vani, pokažemo kako da prepoznaju mogućnosti investiranja u Hrvatsku. Naime, Hrvatska je savršena po infrastrukturi, iako postoje problemi u birokraciji, koji se lako mogu riješiti. Hrvati su pošteni, vrijedni i radišni ljudi, ponosni na svoju nacionalnost. Zato smo došli do zaključka kako bi bilo zanimljivo i za Hrvatsku i za naše obitelji koje žive u inozemstvu da se poslovno povežu.“
Hrvatska je nova financijska destinacija
Inače, gospodin Josip Hrgetić, porijeklom Hrvat, rodio se u Venezueli u Caracasu, a prije 5 godina se sa suprugom Marom Vitols Hrgetić i djecom odlučio vratiti u Hrvatsku. Sa sobom su supružnici Hrgetić donijeli i golemo dugogodišnje iskustvo poslovanja u kongresnom turizmu te su u Zagrebu otvorili kongresni centar FORUM Zagreb, koji sada posluje već četvrtu godinu. Upravo će oni, kao i mnogi drugi, na konferenciji pokazati kako mala država koja je u cijelom svijetu prepoznata kao turistička destinacija sada može postati i mjesto ulaganja – prava financijska destinacija!
Na Meeting G2.1 konferenciji će se istraživati mogućnosti novih tržišta i dat će se informacije o korištenju mogućnosti koje pružaju hrvatske te institucije Europske unije za ulaganja u Hrvatskoj. Riječ je, zapravo, o konferenciji koju organiziraju povratnici za povratnike uz pokroviteljstvo predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović i podršku domaćih tvrtki, agencija i institucija.
Gospođa Mara Vitols Hrgetić, Latvijka rođena u Venezueli, govorila je o sličnostima trendova u Latviji i Hrvatskoj u gospodarskim i demografskim pitanjima te dala svoj prijedlog o tome kako zadržati mlade u Hrvatskoj. Ideja je preokrenuti trend: predstaviti nove projekte mogućim investitorima u dijaspori, vratiti njihovo povjerenje i tako zadržati mlade u Hrvatskoj. Hrvatskoj ne nedostaje dobrih ideja – već sredstava.
Sudionici iz cijeloga svijeta
Organizatori se već sada mogu pohvaliti prijavama iz cijeloga svijeta: Argentine, Australije, Bolivije, Čilea, Ekvadora, Finske, Kanade, Mađarske, Njemačke, Paragvaja, Perua, Poljske, SAD-a, Švicarske i mnogih drugih. Do sada je prijavljeno 50-ak sudionika van Hrvatske, a 20-ak iz Hrvatske. Ciljamo na još 20-ak prijava iz Hrvatske te 10-ak izvana kako bi se sudionici kvalitetno povezali – prijave su otvorene do 1. listopada, rekla je Mara Vitols Hrgetić.
„Sudionici ove konferencije su ljudi prepoznati u svojoj okolini – cilj je da se vrate u svoju državu i da ispričaju ovu priču – da se širi glas u toj zemlji među iseljenicima i potencijalnim investitorima.“ - rekao je Josip Hrgetić.
Jasmin Devlić pričao je o ulozi Ministarstva vanjskih i europskih poslova u privlačenju stranih investicija. Prisjetio se kako je MVEP prije dvije godine započeo s novim konceptom gospodarske diplomacije čiji su ciljevi pomagati izvoznicima, štititi njihove interese i privlačiti strane investitore. U tom kratkom razdoblju, MVEP je zaprimio više od 100 potencijalnih projekata, moguće i zahvaljujući imenovanim povjerenicima koji su na raspolaganju investitorima non-stop te u suradnji s ostalim državnim institucijama rade na otklanjanju svih vrsta barijera s kojima se susreću.
Doris Boras iz Hamag Bicra pohvalila je inicijativu organizatora MEETING G2.1 i istaknula da je rijetkost vidjeti toliko veliki broj investitora na jednom mjestu. Kako Hamag Bicro potiče poduzetništvo i start up ideje te osluškuje potrebe investitora, oni će na konferenciji ponuditi projekte kao odgovor na njihove potrebe, odnosno, njihovo ulaganje. U Hrvatskoj postoje dovoljno kvalitetni projekti posebno u segmentu prerađivačkih i uslužnih djelatnosti i većina njih ima inovativnu komponentu.
Na kraju je jedan od organizatora, Aco Momčilović istaknuo da je plan ove konferencije dugoročan: „Ove godine želimo postaviti temelje za ostvarivanje ideje o osnivanju Hrvatske svjetske gospodarske komore“.