Zvučna imena hotelijerstva za dva tjedna dolaze u Zadar
„Nećemo biti Bugarska i Rumunjska, nećemo biti ni Poljska, ali vjerujem u naš intelektualni kapital: što se više budu prihvaćale europske norme, našom individualnom pameću možemo nacionalno prosperirati“, rekao je predsjednik HGK Nadan Vidošević u uvodnom obraćanju sudionicima konferencije na temu: “Koliko smo spremni za članstvo i fondove EU?”, koja se održava 7. svibnja u hotelu Westin, u organizaciji Centra za EU Hrvatske gospodarske komore i Centra izvrsnosti Ministarstva vanjskih i europskih poslova.
Vidošević je istaknuo kako je ulazak u EU preduvjet za daljnju izgradnju modernog društva i zato moramo biti institucionalno organizirani i sposobni stvarati alijanse na europskom tržištu pod pretpostavkom da znamo što želimo. To podrazumijeva definiranje vlastitih interesa, a bez sektorskih strategija nećemo moći koristiti EU fondove.
„Ulaskom u EU ulazimo na snažno tržište na kojem nas čeka velika konkurencija. Zbog toga će 2013. i 2014. biti iznimno teške godine i sada nam je više nego ikada potrebna vlastita pamet, vlastiti intelektualni kapital i vlastiti rad. Ne smije nas ponijeti EU euforija jer od 1. srpnja moramo raditi još više“, zaključio je Vidošević.
Vesna Pusić, prva potpredsjednica Vlade RH i ministrica vanjskih i europskih poslova, rekla je kako smo se svih ovih godina, tijekom procesa približavanja Europskoj Uniji, prilagođavali njenim standardima, a sada je došlo vrijeme sudjelovanja RH u kreiranju EU standarda. „Članstvo u EU nudi goleme mogućnosti, ali nas izlaže i velikim rizicima. Hrvatska ne mora i neće biti prosječna članica EU već se može i mora kvalificirati među njene najuspješnije članice, osobito kad je posrijedi privlačenje EU sredstava. Korištenje EU fondova ujedno je i politika čistih računa“, istaknula je Vesna Pusić.
Konferencija je podijeljena na tri međusobno povezana panela (Politički izazovi ulaska Hrvatske u EU, Ekonomski izazovi ulaska Hrvatske u EU, Izazovi korištenja fondova EU), te joj je cilj potaknuti raspravu i upoznati sudionike s političkim i ekonomskim izazovima pristupanja RH Europskoj uniji, a posebice ukazati na važnost kvalitetnog korištenja fondova EU koji su na raspolaganju Hrvatskoj nakon ulaska u EU i utjecaju na njezin razvoj.