Martina Lucić Čanak osvojila godišnju nagradu HUPKT-a
O tome što je gig ekonomija, po čemu je specifična, tko sve u njoj sudjeluje, kakva je regulativa i predviđanja za budućnost te koji su izazovi novog tržišta rada, pričat će se na Gig konferenciji, prvoj hrvatskoj konferenciji s ovom temom, koja će se održati 6. prosinca u zagrebačkom Hotelu Zonar, u organizaciji PR agencije Komunikacijski laboratorij.
„Svjedočimo promjeni odnosa moći na tržištu rada i mladi to već prepoznaju. Generaciju Z ne zanimaju zastarjeli načini rada, što za njih predstavlja 40 sati tjedno, od 9 do 5. Zato sve više njih razmišlja o gig ekonomiji koja im daje više slobode koju visoko vrednuju“, objašnjava Vedrana Pribičević. Profesorica na Zagrebačkoj školi ekonomije i menadžmenta kaže da sa studentima sve češće raspravlja o gig ekonomiji, i to najčešće na njihov zahtjev. U trenutku kad se ovakav, potpuno novi način rada širi, mnogi nisu sigurni što gig ekonomija uopće znači te tko u njoj može sudjelovati, a kamoli kako se u njoj snaći. S druge strane, mladi su itekako upoznati s time te, baš kao i mnogi istraživači ove teme, vjeruju kako je ovo tek početak.
„Mogli bismo reći da je gig ekonomija manifestacija emancipacije radnika u 21. stoljeću jer upravo radnici sada imaju moć prihvatiti ili odbiti posao te sami kreirati svoj radni dan, pa i cijelu karijeru. Kad govorimo o izazovima, oni su zapravo isti kao i dosad; sigurnost posla, radna okolina i visina plaće bila su pitanja koja su morila radnike i u starom sustavu rada. Ti problemi dobili su samo novu reinterpretaciju u gig ekonomiji jer je prekarni rad postojao i prije nego se gig ekonomija pojavila“, rekla je Vedrana Pribičević, čije će predavanje pod nazivom „Tko je tko u gig ekonomiji“ otvoriti konferenciju.
Osim nje, na pozornici prve hrvatske Gig konferencije novi će Vladin informacijski sustav za nadzor platformskog rada predstaviti pomoćnik ministra rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne skrbi, Dražen Opalić. Poljski poduzetnik i konzultant Tomasz Milosz govorit će o iskustvima s gig ekonomijom u Poljskoj, u kojoj on vodi start-up GIGLIKE, kojim pokušava popularizirati gig među tzv. white collar radnicima.
Na prvoj hrvatskoj Gig konferenciji okupit će se svi sudionici novog načina rada i poslovanja, od predstavnika platformi, agregatora – posrednika, gig radnika te poslodavaca, akademske zajednice i javne uprave.
Svoje ulaznice osigurajte na vrijeme OVDJE, a pratite Gig konferenciju na Facebooku, Instagramu i LinkedInu za sve novosti.