×

Neodoljiva Hrvatska na turneji po Hrvatskom zagorju

Nakon predstavljanja u Muzeju seljačkih buna, Muzeju krapinskih neandertalaca i Franjevačkom samostanu u Klanjcu, katalog Neodoljiva Hrvatska završava svoju posjetu Zagorju prezentacijom u Muzeju Staro selo u Kumrovcu
foto: Neodoljiva Hrvatska, Klanjec
foto: Neodoljiva Hrvatska, Klanjec

Na svom proputovanju kroz Zagorje katalog Neodoljiva Hrvatska, najveći turistički katalog na svijetu započeo je turneju po Hrvatskoj u dvorcu Oršić, Muzeju seljačkih buna. Predstavljen je javnosti i u Muzeju krapinskih neandertalaca u Krapini te u Klanjcu, u Franjevačkom samostanu, u prostoru rekonstruirane kripte obitelji Erdödy. Zagorsku turneju katalog je zaokružio predstavljanjem u Muzeju Staro selo u Kumrovcu 26. travnja. Uz katalog, predstavljen je i stari tradicijski običaj Ophodi Jure zelenog koji simbolizira buđenje prirode i novi gospodarski zamah godine.

Tek pedeset kilometara udaljen od Zagreba, stari grad Klanjec i danas čuva i nesebično nudi pogledu tragove svoje bogate prošlosti. Posjetitelji koji dolaze u ovaj romantični biser Zagorja obično postaju prijatelji grada čiju ljepotu trajno ponesu sa sobom. Bila je to prigoda i da se bolje upozna ostala, iznimno bogata i vrijedna, kulturna baština koju je predstavila ravnateljica Kulturnog centra, Snježana Ricijaš.

Kazala je kako je u Klanjcu moguće i danas osjetiti duh plemenitaškog Zagorja i veličinu građanske kulturne i umjetničke tradicije. Klanjec se prvi put spominje 1463. godine u ispravi kralja Matije Korvina. Više od tri stoljeća njegova je povijest vezana uz velikašku obitelj Erdödy, vlasnike Cesargrada i Novih Dvora Cesargradskih.

Gradić je to izuzetnih obrtnika, sposobnih trgovaca i obrazovanog građanstva. Duhovno je okružje u kojem su se rodili dr. Ivan Broz i Franjo Iveković, autori prvog hrvatskog rječnika, Oton Iveković, veliki slikar hrvatske povijesti, kipar svjetskog glasa Antun Augustinčić. Posljednje dane svog života ovdje je proveo i autor hrvatske himne Antun Mihanović.

Župan Željko Kolar i gradonačelnik Zlatko Brlek govorili su okupljenima o važnosti turističke promidžbe Krapinsko zagorske županije, posebno vjerskog i zdravstvenog turizma. Malo tko u Hrvatskoj zna za ranobarokne sarkofage izložene u samostanskom podrumu u Klanjcu, rad najpoznatijih bečkih majstora koji u to doba rade i za carsku obitelj Habsburg, a danas pobuđuju iznimnu pažnju posjetitelja iz cijelog svijeta, čemu svjedoče i mnogobrojni upisi u knjigu utisaka. Župnu crkvu Navještenja Blažene Djevice Marije uz vrijednu knjižnicu krase i orgulje prve hrvatske gradione orgulja Heferer, napomenula je Sunčana Matić. Naglasila je kako je posebna čast približiti hrvatskoj javnosti putem projekta Neodoljiva Hrvatska vrijednosti koje Franjevački samostan i grad Klanjec čuvaju stoljećima.