Iva Bencun: Zadar se profilira u MICE segmentu zahvaljujući ponudi koja pruža spoj posla i užitka
U Press centru u Dvorani Krešimira Ćosića na Višnjiku održao se 10. i 11. listopada 2019. godine, četvrti Kongres sportskoga turizma. Kongres je okupio renomirana imena, lidere značajne za razvoj sporta u turizmu Zadarske županije, Grada Zadra i šire, te ugledne turističke djelatnike, direktore i voditelje sportskih sadržaja hotelskih korporacija u publici, zaslužne za razvoj sportskog turizma u gradovima i destinacijama iz kojih dolaze.
Snažan zamah u razvoju sportskog turizma Hrvatske i Zadarske županije potenciran je prethodnim kongresima sportskog turizma, te posebno 3. Kongresom 2018. godine, što dokazuju formirane institucije i mnogobrojne realizirane manifestacije sportskog karaktera, većinom prijavljene na državne natječaje u turizmu za 2019. godinu. "Potencijal i iskoristivost sporta i rekreacije u turizmu iznimno su vrijedni, što je uvažila i država, prepoznala temu kongresa i odlučila pomoći razvoju sportskog turizma putem mnogih natječaja, što nam pruža mogućnost transparentne evaluacije prijavljenih projekata. Istovremeno i u promidžbi Hrvatske turističke slike zamijećena je veća koncentracija sporta, sportaša i sportskih aktivnosti u gradovima i prirodi, što je signal organizatoru Kongresa da i nadalje prati trendove u svijetu, adaptira ih na lokalnu razinu, te ustraje na visokoj kvaliteti programa i predavača. Kongres prate međunarodne znanstvene institucije i profesionalne udruge. Zbornike radova kongresa sportskog turizma preuzima CABI Publishing što nas čini konkurentnim i međunarodno, potenciramo istovremeno daljnji razvoj sportskog turizma na razini Hrvatske i u svijetu, te postajemo pozitivan primjer sinergije i izgradnje turističke slike", kazala je Sunčana Matić iz LUX promocije.
Sportski turizam Zadarske županijeKošarkaški klub Zadar partnerstvom Kongresu, najavio je obilježavanje 90. godina od početka igranja košarke u gradu Zadru 2020. godine. Košarka kao sport i košarkaška natjecanja konstantno pridonose razvoju sporta u turizmu, te je dio sadržaja u programu 10. listopada posvećen Zadru kao gradu košarke. Željko Žilavec, direktor KK-a Zadar govorio je na temu Grad Zadar, dom košarke, te na temu U susret 90 godina KK-a Zadar.
Denis Karlović, magistar sportskog menadžmenta, direktor ŠC-a Višnjik, govorio je o poziciji i ulozi Športskoga centra Višnjik, predstavio je i viziju razvoja s naglaskom na razvoj sportskoga turizma. Doc.dr.sc. Tonći Jerak ispred Centra za tjelovježbu i studentski sport, Sveučilišta u Zadru izlagao je na temu Organizacija i provedba studentskih sportskih natjecanja na Sveučilištu u Zadru. Predstavio je Sportski akademski savez Sveučilišta u Zadru, koji obavlja djelatnosti: promicanje, unapređenje, omasovljavanje i organizirani razvitak sporta na Sveučilištu u Zadru, organiziranje i provođenje sportskih natjecanja, stvaranje uvjeta za kontinuiranu studentsku sportsku djelatnost kroz studentske sportske udruge na Sveučilištu. Doc.dr.sc. Mia Perić ispred Kineziološkog fakulteta u Splitu, predstavila je temu Zanimanje turista za sportske aktivnosti tijekom odmora. Relevantni statistički podatci ukazuju na smanjeno zanimanje prosječnih turista na odmoru za sportove poput nogometa, košarke, odbojke, golfa, a povećano zanimanje za rekreativne aktivnosti poput plivanja, trčanja, dugih šetnja, biciklizma, planinarenja i vježbanja. Ako koriste navedene podatke u pripremi aktivnosti za razvoj sportske ponude u turizmu 2020., naši turistički djelatnici, posebno u hotelima u suradnji s kineziolozima, mogu na vrijeme pripremiti konkurentne sadržaje za tržište, te popratnu ponudu za razvoj turističke sezone van ljetnih mjeseci, a što čini istovremeno i razvoj zdravstvenog turizma.
Sportski turizam Zadarske županije i mogućnosti u strateškom planiranju predstavili su Pavao Parunov i Paulo Sarić ispred Agencije za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA. Strateško planiranje naznačili su najvažnijim elementom u razvoju sportskog turizma, tj. sustavno upravljanje razvojem s postavljenim prioritetima i ciljevima, potrebu za jasnom vizijom i planom aktivnosti, dionika i izvora financiranja koji će je ostvariti, potrebna je podloga za privlačenje sredstava iz EU fondova, važnost dosadašnje prakse strateškog planiranja u ciklusima upravljanja razvojem. Upravljanje razvojem sporta, posebno je izazovno područje u razvoju upravljanja i strategije su rijetkost. Do danas u Hrvatskoj postoji samo nekoliko naručenih dokumenata / strategija, imaju ih Primorsko-goranska županija, Grad Dubrovnik, Grad Split (u izradi). ZADRA NOVA radi na Planu razvoja športa Zadarske županije 2021.-2029.
Prema analizi stanja Hrvatska zaostaje za konkurentima (Portugal, Španjolska i Grčka) u području sporta i rekreacije u turističkoj ponudi (TOMAS, 2017). Sport i turizam se u Zadarskoj županiji isprepliću neplanirano i uglavnom ovise o povremenim tržišnim potrebama širenja ponude. Potencijal i potreba iskoristivosti sporta i rekreacije u turizmu su iznimno značajni jer povećan je rast gostiju s većim prihodima, 20 % turista dolazi motivirano istim, 7 % iz zdravstvnih razloga, 6 % zbog ronjenja, 8 % zbog wellnessa (TOMAS 2017.). Zajednički zbroj pruža velik postotak turista koji dolaze zbog fizičke aktivnosti i očekuju kvalitetnu ponudu na destinaciji, a što nalaže strateško planiranje i razvoj u budućnosti. Primjer održivog razvoja sporta u turizmu su masovniji sportski događaji poput Davis Cupa, koji privlače goste i ostvaruju visoku marketinšku vidljivost ali bez popratnog razvoja prepoznatljivih rekreacijskih sadržaja ne može se govoriti o održivom razvoju sporta u turizmu. Važno je jačanje suradnje dionika (turističke zajednice, jedinice lokalne samouprave, udruge i obrti) i edukacija o temi sportskog turizma.
Sportska Hrvatska, nacionalni servis vijesti Hrvatskog olimpijskog odbora (suautori projekta su Radica Jurkin, voditeljica odjela za komunikaciju i multimedije HOO i Željko Erceg, dopredsjednik udruge Sportska Hrvatska), predstavio je Željko Erceg. Većina sportskih saveza Hrvatskog olimpijskog odbora svoje djelovanje čini vidljivim putem osnovnih web stranica, redovnim osvježavanjem ukazuju na aktivnosti i sportska dostignuća saveza, projekt Sportska Hrvatska preuzima sve relevantne vijesti i prikazuje ih na jednom mjestu. Opsežan logistički zahvat omogućuje sportskim savezima kvalitetniju promociju i zamijećenost u široj javnosti, potencira snažnije marketinške aktivnosti samih saveza, istovremeno promovira sportske sadržaje Hrvatske.
Adrijan Marušić, Sports Manager Falkensteiner Hotels and Residences Punta Skala i Zlatko Parać, direktor utrke Zadarhalf Triathlon by Falkensteiner Hotels and Residences Punta Skala predstavili su novitete u ponudi sportskog turizma u Zadarskoj županiji, značajne i za turizam Hrvatske općenito. Vanjski sportski popratni sadržaji hotelima od 4 i 5 zvjezdica su 7 zemljanih teniskih terena, 3 terena za mini tenis, multi sportski tereni: mali nogomet/košarka/ odbojka/badminton, 2 terena za padel, 2 terena za odbojku na pijesku, mini golf, golf training range i osiguran najam sportske opreme za sve sportske terene. U proljeće 2020. otvara se novi sportski centar s dodatnim sadržajima. Smještajni kapaciteti rasprodani su gotovo cijelu sezonu. U nastojanju razvoja sportskog turizma u pred i post sezoni, pod sloganom “Family friendly”, u želji za promocijom destinacije putem sporta i privlačenju gostiju više platežne moći, razvili su ponudu - trening kampove. Istovremeno razvijaju sportske manifestacije profesionalno organizirane kako bi privukle što više posjetitelja. Primjer je Zadarhalf Triathlon by Falkensteiner Hotels and Residences Punta Skala na kojem se organizacijski radi godinu dana. Statistike pokazuju da su sudionici utrke Zadarhalf Triathlon 70 % u braku, 86 % visoko obrazovani, 30 % žene i 42 % visokih primanja, većina ih je zadovoljna ponudom na destinaciji i misli se vratiti ponovno s prijateljima, što znači da su idealni turisti i opravdava napore organizatora i investitora u utrku, suradnju s institucijama i sponzorima, dokazuje kvalitetu događanja.
Sportski turizam i kineziološki sadržaji značajan su potencijal za razvoj ruralnih destinacija Razvoj ruralnih destinacija sve je više u fokusu znanstvenih rasprava. Riječ je o područjima koja uglavnom obiluju očuvanim prirodnim resursima i kulturnom baštinom ali koja istovremeno značajno zaostaju u razvoju u odnosu na urbana područja. U cilju smanjivanja urbano-ruralnog jaza, sportski turizam i kineziološki sadržaji značajan su potencijal za razvoj turističke destinacije, mogu poslužiti kao komunikacijska i promotivna platforma, te unaprjeđuju i promoviraju ruralno područje kao poželjnu, atraktivnu i aktivnu destinaciju. Da Hrvatska u svom ruralnom dijelu posjeduje snažan potencijal za razvoj selektivnih oblika turizma temeljenih na sportsko - rekreacijskom sadržaju, predstavila je u predavanju doc.dr.sc. Sanja Ćurković.
Planinarsko društvo „Paklenica" sudjelovanjem na Kongresu ukazuje na vrijednost očuvanog ruralnog prostora i prirodnih resursa za turizam. Osnovano je davne 1899. godine, najbrojnija je sportska udruga na području Zadarske županije s 700 godišnjih članova. Kroz cijelu 2019. godinu Društvo prigodnim programom, predavanjima, aktivnostima i izletima obilježava 120 godina od svog osnutka. Sportska obilježja planinarstva predstavio je predsjednik društva Domagoj Diklić - Planinarstvo ima učinak na zdravlje, traži tjelesnu spremnost, izdržljivost, samodisciplinu, timski rad, ovladavanje posebnim vještinama. Spada u rekreativne sportove, danas traženije u turizmu. Djelatnost Društva ostvaruje se kroz sekcije i odsjeke preko 80 različitih akcija i aktivnosti godišnje; edukacija novih naraštaja planinara, organiziranje izleta, ekspedicija, pohoda, susreta, škola, tečajeva, seminara, vježba, radnih akcija, predavanja, filmskih i foto projekcija, radionica i natjecanja. Društvo održava i upravlja planinarskim domom Paklenica i planinarskim skloništima.
Kongres sportskog turizma u organizaciji agencije LUX promocija, uz suorganizatore Savez športske rekreacije "Sport za sve" Zadarske županije i Visoku školu ASPIRA, održavanjem u kontinuitetu od 2015. godine, aktivacijom turističkih i sportskih djelatnika za temom Kongresa, kreiranjem novih sportsko-turističkih sadržaja i izgradnjom sportske infrastrukture, čini Hrvatsku konkurentnom destinacijom sportskog turizma i međunarodno.