DHT: Poreč šampion hrvatskog turizma, a Amadria Konvencijski centar i Hotel Ivan poslovnog turizma
Na jučer održanom simpoziju u Poreču HRVATSKO HOTELIJERSTVO I TURIZAM na temu „Razvojni prioriteti hrvatskog turizma izvan glavne sezone“ ugledni su predavači i panelisti pokušali dati odgovore na problem sezonalnost turizma.
Domaćin Georg Eltz, predsjednik Uprave Valamar Adria holdinga, zaželio je svima dobrodošlicu i rekao kako su ovakvi skupovi važni za dajnji razvoj turizma, a Jako Andabak, predsjednik izvršnog odbora Hrvatske udruge poslodavaca-Udruge ugostiteljstva i turizma naglasio kako prvo posao moraju odraditi oni koji mu i postavljaju okvire pa tek onda hotelijeri. „Ovaj je simpozij prilika gdje se mogu izraziti želje i potrebe poduzetnika koje će vlada čuti jer je danas s nama i ministar turima“, rekao je Franc Rogi, glavni tajnik Hrvatsko-austrijske trgovinske komore koji je objasnio i kako je Hrvatska jedan od najvažnijih poslovnih partnera Austrije. „Dvadeset posto svih austrijskih vanjskih ulaganja otpada na Hrvatsku, a od 1993. do 2011. investirano je čak 6,4 milijarde eura“, rekao je Rogi.
Potrebna je povezanost i sinergija regije i javnog sektora za uspjeh jer bez toga nitko neće uspjeti, a onda i profesionalizacija proizvoda, Franco Palma
Izvršni partner tvrtke Roland Berger Strategy Consultants Vladimir Preveden pričao je o iskustvima i statistici austrijskih hotelijera izvan sezone te naglasio kako je domaći turizam u Austriji jednako važan kao i međunarodni što nije slučaj u Hrvatskoj. Naime, u RH domaći turizam čini visokih 94 posto, a u Ausriji 50 posto domaći, 50 posto međunarodni.
Program simpozija sastojao se od tri panel diskusije na temu sport i rekreacija, kultura, tradicija, lokalni proizvodi te zdravlje i wellness.
Alfred Brunner, direktor Sports Active Styria Media grupe i jedan od govornika prvog panela na temu sport i rekreacija rekao je kako u Hrvatskoj postoje velike mogućnosti za daljnji razvoj biciklističkog turizma zbog velikog tržišnog rasta. „Stvorite kritičnu masu, ujedinite se i postignite rezultate“, rekao je Brunner. Inače, sezona biciklističkog turizma traje od veljače do lipnja, a takvi turisti troše puno više od onih koji dolaze autom. Martin Čotar iz Istarske županije predstavio je EU projekt pješačke i biciklističke staze
Naša je vizija pustolovni turizam kao cjelogodišnja standardizirana gospodarska djelatnost koja može parirati čak i nautičkom turizmu, Daniela Lacko
Viteški je turnir postavio sjeme znanja jer se radi o manifestaciji s konceptom prenošenja znanja. „Zahvaljujući tom turniru srednji vijek ucrtao se na mapu Hrvatske“, rekla je Renata Nevidal, direktorica Globtour Eventa i dopredsjednica Zajednice kulturnog turizma pri HGK. Zanimljiv je podatak da se na zadnjem Špancirfestu akreditiralo 168 novinara, a posjetilo ga 200 tisuća ljudi. „ Mi smo pak izmislili peto godišnje doba, Advent, što nam je donijelo porast broja turista za čak 120 posto, a osim toga, još uvijek se bez obzira na Beč doživljavamo kao prvi grad kulture u Europi“, objašnjava Dieter Hard Stremayr, direktor Turističke zajednice Graz. Gradski je turizam zapravo kulturni jer nema kulturnog turizma bez cjelogodišnjeg kulturnog gradskog programa. Osim toga, u centar Graza sve vrvi lokalnim proizvodima, ali Stremayr naglašava kako je specijalizacija nužna za uspjeh.
Denis Ivošević, direktor Turističke zajednice Istarske županije pričao je o gastrokulturi, a otkrio je i zanimljiv podatak. Od najboljih maslinovih ulja iz cijelog svijeta čak deset posto dolazi iz Istre. Inače, turizam masinova ulja u Istri broji 135 proizvođača, a svake godine dođe oko 50 tisuća posjetitelja koji pogledaju samo 20 najorganiziranijih podruma. „Potrebna je povezanost i sinergija regije i javnog sektora za uspjeh jer bez toga nitko neće uspjeti, a onda i profesionalizacija proizvoda“, upozorio je Franko Palma, predsjednik Turističkog poslovnog vijeća HGK jer su naši kapaciteti neiskorišteni. Turizam može biti uspješan onda kada je organiziran, koordiniran i suportiran, a Tilda Bogdanović, direktorica Dubrovnik Partnera posebno je naglasila kako kultura svakako treba biti suportirana. „Ukinimo glavnu sezonu, ukinimo posezonu i uvedimo turizam“, zaključio je na kraju drugog panela Jako Andabak.
Treći panel bavio se zdravljem i wellnesom, a upravo je zdravstveni turizam najmanje razvijen u RH pa tako postoji i velika mogućnost njegova razvoja. „Zna se da je najbolje vrijeme liječenja zima, kada su hoteli prazni. Dakle, smještajnih kapaciteta imamo“, rekao je Andabak. Novost je da je medicinski turizam uvršten u Nacionalnu strategiju razvoja zdravstva. Hrvatska inače ima 222 lokaliteta lječilišnog turizma, a samo 18 ih je u funkciji. Poseban se naglasak dao na zdravstvenu prevenciju na koju mnogi danas zaboravljaju.
I ove godine simpozij su organizirali Hrvatska gospodarska komora, AHIC (Austrian Hotel Investors in Croatia), Hrvatsko-austrijska trgovinska komora, Hrvatska udruga poslodavaca i tvrtka Valamar koja je i domaćin simpozija.