×

Organizacija, koordinacija i potpora javnog sektora za rješenje problema sezonalnosti turizma u Hrvatskoj

U Poreču je jučer održan simpozij HRVATSKO HOTELIJERSTVO I TURIZAM, na temu „Razvojni prioriteti hrvatskog turizma izvan glavne sezone“
Organizacija, koordinacija i potpora javnog sektora za rješenje problema sezonalnosti turizma u Hrvatskoj

Na jučer održanom simpoziju u Poreču HRVATSKO HOTELIJERSTVO I TURIZAM na temu „Razvojni prioriteti hrvatskog turizma izvan glavne sezone“ ugledni su predavači i panelisti pokušali dati odgovore na problem sezonalnost turizma.

Domaćin Georg Eltz, predsjednik Uprave Valamar Adria holdinga, zaželio je svima dobrodošlicu i rekao kako su ovakvi skupovi važni za dajnji razvoj turizma, a Jako Andabak, predsjednik izvršnog odbora Hrvatske udruge poslodavaca-Udruge ugostiteljstva i turizma naglasio kako prvo posao moraju odraditi oni koji mu i postavljaju okvire pa tek onda hotelijeri. „Ovaj je simpozij prilika gdje se mogu izraziti želje i potrebe poduzetnika koje će vlada čuti jer je danas s nama i ministar turima“, rekao je Franc Rogi, glavni tajnik Hrvatsko-austrijske trgovinske komore koji je objasnio i kako je Hrvatska jedan od najvažnijih poslovnih partnera Austrije. „Dvadeset posto svih austrijskih vanjskih ulaganja otpada na Hrvatsku, a od 1993. do 2011. investirano je čak 6,4 milijarde eura“, rekao je Rogi.

Potrebna je povezanost i sinergija regije i javnog sektora za uspjeh jer bez toga nitko neće uspjeti, a onda i profesionalizacija proizvoda, Franco Palma

„Uz smanjenje stope PDV-a na 10 posto, od 1. siječnja 2013. godine i poreza od nula posto na reinvestiranu dobit, s HBOR-om smo ove godine dogovorili povoljnije uvjete kreditiranja za turističke projekte te donijeli izmijene nekih zakona u turizmu. Osim toga, svjesni važnosti turističkih djelatnika, veliku pozornost posvećujemo i obrazovanju turističkih kadrova, jer bez stalnog unapređenja znanja, ponude i usluge, teško možemo biti konkurentni, rekao je ministar turizma Veljko Ostojić te zaključio kako ćemo bez svjetskog znanja teško do unapređenja turističkih proizvoda. Također je posebno istaknuo kako Europska unija predstavlja izazov te da Hrvatska mora imati spremne projekte kako bi se iskoristilo što više sredstava iz EU fondova nakon što RH uđe u EU. „Osim toga, fokus ministarstva je upravo na rješenju problema sezonalnosti jer hrvatski turizam mora trajati devet, deset mjeseci“, rekao je Ostojić.

Izvršni partner tvrtke Roland Berger Strategy Consultants Vladimir Preveden pričao je o iskustvima i statistici austrijskih hotelijera izvan sezone te naglasio kako je domaći turizam u Austriji jednako važan kao i međunarodni što nije slučaj u Hrvatskoj. Naime, u RH domaći turizam čini visokih 94 posto, a u Ausriji 50 posto domaći, 50 posto međunarodni.

Program simpozija sastojao se od tri panel diskusije na temu sport i rekreacija, kultura, tradicija, lokalni proizvodi te zdravlje i wellness.

Alfred Brunner, direktor Sports Active Styria Media grupe i jedan od govornika prvog panela na temu sport i rekreacija rekao je kako u Hrvatskoj postoje velike mogućnosti za daljnji razvoj biciklističkog turizma zbog velikog tržišnog rasta. „Stvorite kritičnu masu, ujedinite se i postignite rezultate“, rekao je Brunner. Inače, sezona biciklističkog turizma traje od veljače do lipnja, a takvi turisti troše puno više od onih koji dolaze autom. Martin Čotar iz Istarske županije predstavio je EU projekt pješačke i biciklističke staze

Naša je vizija pustolovni turizam kao cjelogodišnja standardizirana gospodarska djelatnost koja može parirati čak i nautičkom turizmu, Daniela Lacko

„Parenzana“ te naglasio da projekt goste s obale dovodi u unutrašnjost na sam izvor lokalnih proizvoda. „Morate definirati ciljeve jer čak 75 posto sredstava za razvoj biciklističkog turizma možete povući iz EU kroz sufinanciranje i strukturne fondove“, objasnio je pak Michael Cramer, zastupnik u Europskom parlamentu, Zeleni / Europski slobodni savez, a Daniel Lacko, predsjednik Zajednice pustolovnog turizma pri HGK kaže kako je za promociju najbitnije povezivanje partnera u regiji. „Naša je vizija pustolovni turizam kao cjelogodišnja standardizirana gospodarska djelatnost koja može parirati čak i nautičkom turizmu“, rekao je Lacko i dodao kako pustolovni turima ne mora značiti ništa opasno po život. Aktivan turizam ima velik potencijal, a potrebna su minimalna ulaganja jer RH ima dosta prirodnih resursa no treba poraditi na edukaciji ljudi i infrastrukturi. Primjerice, RH ima pet centara za kajakarenje na moru, a ima kapaciteta  za njih 200.

Viteški je turnir postavio sjeme znanja jer se radi o manifestaciji s konceptom prenošenja znanja. „Zahvaljujući tom turniru srednji vijek ucrtao se na mapu Hrvatske“, rekla je Renata Nevidal, direktorica Globtour Eventa i dopredsjednica Zajednice kulturnog turizma pri HGK. Zanimljiv je podatak da se na zadnjem Špancirfestu akreditiralo 168 novinara, a posjetilo ga 200 tisuća ljudi. „ Mi smo pak izmislili peto godišnje doba, Advent, što nam je donijelo porast broja turista za čak 120 posto, a osim toga, još uvijek se bez obzira na Beč doživljavamo kao prvi grad kulture u Europi“, objašnjava Dieter Hard Stremayr, direktor Turističke zajednice Graz. Gradski je turizam zapravo kulturni jer nema kulturnog turizma bez cjelogodišnjeg kulturnog gradskog programa. Osim toga, u centar Graza sve vrvi lokalnim proizvodima, ali Stremayr naglašava kako je specijalizacija nužna za uspjeh.

Denis Ivošević, direktor Turističke zajednice Istarske županije pričao je o gastrokulturi, a otkrio je i zanimljiv podatak. Od najboljih maslinovih ulja iz cijelog svijeta čak deset posto dolazi iz Istre. Inače, turizam masinova ulja u Istri broji 135 proizvođača, a svake godine dođe oko 50 tisuća posjetitelja koji pogledaju samo 20 najorganiziranijih podruma. „Potrebna je povezanost i sinergija regije i javnog sektora za uspjeh jer bez toga nitko neće uspjeti, a onda i profesionalizacija proizvoda“, upozorio je Franko Palma, predsjednik Turističkog poslovnog vijeća HGK jer su naši kapaciteti neiskorišteni. Turizam može biti uspješan onda kada je organiziran, koordiniran i suportiran, a Tilda Bogdanović, direktorica Dubrovnik Partnera posebno je naglasila kako kultura svakako treba biti suportirana. „Ukinimo glavnu sezonu, ukinimo posezonu i uvedimo turizam“, zaključio je na kraju drugog panela Jako Andabak.

Treći panel bavio se zdravljem i wellnesom, a upravo je zdravstveni turizam najmanje razvijen u RH pa tako postoji i velika mogućnost njegova razvoja. „Zna se da je najbolje vrijeme liječenja zima, kada su hoteli prazni. Dakle, smještajnih kapaciteta imamo“, rekao je Andabak. Novost je da je medicinski turizam uvršten u Nacionalnu strategiju razvoja zdravstva. Hrvatska inače ima 222 lokaliteta lječilišnog turizma, a samo 18 ih je u funkciji. Poseban se naglasak dao na zdravstvenu prevenciju na koju mnogi danas zaboravljaju.

I ove godine simpozij su organizirali Hrvatska gospodarska komora, AHIC (Austrian Hotel Investors in Croatia), Hrvatsko-austrijska trgovinska komora, Hrvatska udruga poslodavaca i tvrtka Valamar koja je i domaćin simpozija.