HOW Festival ponovno okupio više od 500 sudionika iz hotelijerske i povezanih industrija
U utorak, 6. listopada, u Termama Tuhelj, uspješno je održano četvrto izdanje međunarodne konferencije o cjelogodišnjem turizmu Može li hrvatski turizam 356?. Prva konferencija nakon ovogodišnje sezone naziva Post Covid turizam i nove prilike, izazvala je veliku pozornost turističkih profesionalaca što pokazuje važnost edukacije, razmjene iskustava i učenja jedni od drugih.
U konferenciji su sudjelovali europski ministri i vrhunski stručnjaci domaćeg i EU turizma koji su analizirali ovogodišnje turističke rezultate, raspravljali o izazovima i prilikama u vrijeme i nakon Covid19 te ponudili primjere i uspješne prakse cjelogodišnjeg održivog turističkog poslovanja.
Ministarski forum po prvi je put okupio četiri ministra iz regije: ministricu turizma i sporta Republike Hrvatske Nikolinu Brnjac, ministra za gospodarstvo i razvoj tehnologije Republike Slovenije Zdravka Počivalšeka, ministricu poljoprivrede, regija i turizma Republike Austrije Elisabeth Köstinger i državnog tajnika za turizam, Ministarstvo za industriju, trgovinu i turizam Kraljevine Španjolske Fernanda Valdés Verelsta.
Analizu trenutne situacije u turizmu i nove prilike za njegov napredak sudionicima je predstavila ministrica turizma i sporta Republike Hrvatske Nikolina Brnjac: „Budućnost hrvatskog turizma su svi proizvodi koji su se pokazali uspješnima i za vrijeme ove pandemije, koji su skloni brzim prilagodbama, a ujedno nose dodatnu vrijednost za turista, bilo da je riječ o zdravstvenom turizmu, eko turizmu, cikloturizmu itd. Naglasak novog turizma treba primarno biti na razvoju kvalitete što uključuje turističku infrastrukturu, nove smještajne kapacitete cjelogodišnjeg turizma, diverzifikaciju i diferencijaciju ponude. Priliku za hrvatski turizam nalazimo u pozicioniranju Hrvatske kao sigurne destinacije, posebno u vrijeme trajanja pandemije, a tu prepoznatljivost trebamo održati kao naš trajni zaštitni znak. Razvoj raznolike ponude i generiranje potražnje preduvjet su za cjelogodišnji turizam kojem težimo i koji nam može osigurati stabilnost te puno značajniji učinak turizma na čitavo gospodarstvo.“
Uzvanicima se obratio i ministar za ekonomski razvoj i tehnologiju Republike Slovenije Zdravko Počivalšek: „Izbijanje epidemije ozbiljno je utjecalo ne samo na europski, već i na svjetski turizam, pa je bilo nužno pomoći ovom sektoru, što smo učinili uvođenjem turističkih bonova s ciljem multiplikacijskog učinka - očuvanja radnih mjesta i povećanja domaće potrošnje. Slovenska turistička zajednice je u svibnju pripremila priručnik za smještajne objekte u vrijeme Covida te smo uveli oznaku Green & Safe, koja je namijenjena smještajnim objektima koji rade u skladu sa standardiziranim globalnim higijenskim protokolima za sigurno putovanje. Promovira se Slovenija kao zelena i zdrava destinacija s 5 zvjezdica za butik iskustva, gdje je fokus na čovjeku, jedinstvenim iskustvima i netaknutoj prirodi s mnogim aktivnostima na otvorenom. To je ključ uspjeha u postkoronskim vremenima, jer se na taj način odmičemo od masovnog turizma.“
Ministrica za poljoprivredu, regija i turizam Republike Austrije Elisabeth Köstinger predstavila je temeljne korake za održivost i razvoj turizma u novonastaloj situaciji: „Da bismo osigurali održivu budućnost za turistički sektor, moramo se suočiti s tri izazova: držati infekciju na niskim razinama, kreirati ispunjeni odmor za naše goste i osigurati opstanak turističkog poslovanja. Moramo svi zajedno raditi na vraćanju povjerenja u turizam. Jasna pravila i informacije, kao i stalna razmjena sa dionicima, ključni su. Stoga također pozdravljamo prijedlog Europske komisije da bolje koordinira pristup ograničenjima putovanja i slijedi regionalnu diferencijaciju.“
Direktor Hrvatske turističke zajednice Kristjan Staničić predstavio je analizu ove turističke sezone te planove i ideje za iduću: „Ovu je turističku godinu obilježila globalna pandemija korona virusa koja je snažno utjecala na međunarodna turistička kretanja. Unatoč tome, Hrvatska je tijekom glavnog ljetnog dijela sezone ostvarila jedan od najboljih turističkih rezultata na Mediteranu. Vrlo dobre najave imali smo i za posezonu, no trenutna epidemiološka situacija nije nam dozvolila postizanje očekivanih rezultata zbog čega je u ovim tržišnim okolnostima posebice izazovno razvijati cjelogodišnji turizam. Ipak, iskustvo iz ove godine bit će nam odlična podloga za pripremu nadolazeće nam 2021. godine tijekom koje će posebno važna biti kvalitetna koordinacija i suradnja sa svim ključnim dionicima. Također, s ciljem dodatnog poticanja domaćeg prometa i produljenja sezone, u suradnji s Ministarstvom turizma i sporta pokrenuli smo projekt „Tjedan odmora vrijedan“ kojim ćemo našim gostima u tjednu od 16. do 25. listopada omogućiti korištenje turističkih usluga u zemlji po 50 posto povoljnijim cijenama. Uskoro kreće i jesenska promotivna kampanja na inozemnim tržištima u sklopu koje će fokus biti na promociji nautike, kontinentalne ponude, eno-gastronomije te ponude hrvatskih nacionalnih parkova i parkova prirode.“
Državni tajnik za turizam, Ministarstvo za industriju, trgovinu i turizam Kraljevine Španjolske Fernando Valdés Verelst izjavio je: „Covid19 kriza također je i velika prilika. Trebamo početi nuditi sveobuhvatnije odredišta. Španjolska, kao i druge zemlje, mora uložiti veći napor kako bi se turistička ponuda izdvojila. Kao i Hrvatska i Slovenija, imamo sunce i obalu te povijesnu baštinu, jako bogatu gastronomiju i ruralne destinacije. Moramo pokušati stvoriti živi dijalog između naših obalnih i ruralnih odredišta te pokušati dočarati sve što nude naše ruralne i urbane destinacije."
Organizatorica konferencije Ivana Kolar trenutnu krizu vidi kao okidač za promjene i priliku za kreativne i hrabre ideje u turizmu:„Promjene u potražnji, navikama i očekivanjima gostiju koje su se dogodile, djelomično će ili u potpunosti ostati. I zato nema stajanja na mjestu već moramo tražiti nove putove, i to zajedno. Turistička današnjica s covidom traži drugačiji odnos u odnosu na zdravlje i higijensku sigurnost - traži turizam na distanci, individualni odmor i visoku kvalitetu usluge koja može osigurati higijensku sigurnost, sve ono za što hrvatski turizam ima i prostora i potencijala - u širokim razvedenim plažama, motivima dolaska koji ne ovise o ljetu te u malim, autentičnim, još neotkrivenim destinacijama Hrvatske. Potrebna je i nadogradnja infrastrukture za to, i smart tehnologija nam je potrebna, sve kako bi se postigla održivost. To nije ostvarivo preko noći niti do iduće sezone, ali je sad pravo vrijeme da se krene prema tome. Krize su najbolji okidači za promjene, najbolji period za planiranje i stvaranje novoga. Jedino što se mora vratiti na staro je Europa i svijet bez Covid19 granica.“
Konferencija Može li hrvatski turizam 356? - Post Covid turizam, uz stručne je govornike, turističke profesionalce i djelatnike te pozitivne primjere iz prakse, sudionicima ponudila novo viđenje turističke sutrašnjice i pružila svježe ideje na kojima se mogu izgraditi temelji novog oblika turizma u kojem su prioritet zdravlje i sigurnost svakog gosta.
Konferencija je održana poštujući sve epidemiološke preporuke u Termama Tuhelj, jednoj od kongresnih destinacija koja to može osigurati svojom prostranošću i vrhunskim standardom. Uz ograničen broj sudionika koji su joj prisustvovali uživo, online ju je pratilo i više od 65o zainteresiranih.