Kino & Vino u poznatom zagrebačkom kinu Kaptol Boutique Cinema
U Zagrebu, u Hypo Event centru, 27. lipnja 2014. održat će se svečana dodjela 21. Diskografske nagrade Porin za najbolja glazbena ostvarenja domaće produkcije. S izravnim TV prijenosom, Porin je odavno postao jedno od najvažnijih i najgledanijih takvih događanja, a dobitnici nagrada, kao i nastupi prezentera danima se komentiraju u javnosti. Nas je zanimala organizacijska strana priče ovog posebnog eventa, odnosno što je sve potrebno napraviti „iza scene“ da bi gledatelji uživali u onih konačnih dva sata na ekranima.
Službeni organizator Porina je Institut hrvatske glazbe, čiji su osnivači Hrvatska diskografska unija (HDU), Hrvatska glazbena unija (HGU) i Hrvatsko društvo skladatelja (HDS). Glazbenicima je posebno važna činjenica da je to strukovna nagrada u kojoj profesionalci nagrađuju profesionalce, budući da stručno biračko tijelo bira najbolje među sobom. Biračko tijelo čine profesionalni glazbenici, skladatelji, glazbeni urednici, glazbeni producenti, aranžeri, ton majstori, glazbeni pisci i kritičari, tj. svi oni kojima su strukovne udruge poklonile povjerenje i predložile ih na popis glasača. Simbol nagrade je statua koju je kreirao Ivica Propadalo, dok je autor glazbenog identiteta Alfi Kabiljo.
Porin - zahtjevan televizijski i radijski projekt
Porin je u svojoj dugogodišnjoj povijesti mijenjao lokacije održavanja svečane dodjele - od glamurozne Kristalne dvorane hotela Kvarner u Opatiji, do Rovinja, Makarske, Osijeka, Dubrovnika, Biograda, Rijeke, a dodjela je do sada nekoliko puta održana i u Zagrebu. Organizacijski tim ove je godine također odabrao metropolu, dok Hypo centar kao konačna lokacija svojom strukturom zadovoljava potrebe kompleksne priredbe i prostorno, velikim brojem dvorana, i svim ostalim. Naime, osim što je prvenstveno glazbena nagrada, Porin je i zahtjevan televizijski i radijski projekt.
U organizaciju projekta uključeno je više timova. O Porinu se brine upravni odbor od osam članova, ispred svakog utemeljitelja su dva člana. Upravni odbor vode glavni tajnik, ove godine je to Branko Komljenović iz Hrvatske diskografske udruge, i predsjednik upravnog odbora, Neven Frangeš iz Hrvatske glazbene unije. Porin ima poseban tim koji se bavi organizacijom i provedbom glasovanja, samom glasačkom knjižicom Porina, kategorijama i svim finesama, te provedbeni tim koji je ove godine preuzeo HDS.
Kako bi sama dodjela izgledala spektakularno, prije svega, važno je angažirati autorski tim koji će osmisliti koncepciju događaja za Porin i Porin Classic, na kojemu se dodjeljuju nagrade u kategorijama klasične glazbe i jazza. Potom se razrađuju sve skice (scenografija, dizajn, tonska postava i dr.), definira se potrebna tehnička oprema, budžet potreban za realizaciju događaja te se angažiraju autori, izvođači, glazbeni producenti, producenti, urednici, majstori tona i svi oni profesionalci koji su potrebni za realizaciju takvih događaja.
Za TV prijenos potrebno je osigurati i reportažna kola, tonska kola, rasvjetu, rasvjetne konstrukcije, tonsku postavu, posebne uređaje, montažu te angažirati brojne djelatnike HRT-a: redatelje, producente, urednike, voditelje, izvođače, inženjere, majstore tona, dizajnere, dizajnere rasvjete, kamermane, izvođače scene, rekvizitere, kostimografe, kostimere, tehničare i ostale.
Ovogodišnju dodjelu Diskografske nagrade Porin osmišljava kreativni tim u sastavu: Saša Broz (redateljica događaja), Ivan Miladinov (redatelj TV prijenosa) i Davor Antolić-Antas (scenograf). Za Porin Classic zaduženi su Danko Volarić (redatelj), Ivana Kocelj i Neven Frangeš osmislit će program događaja, a Davor Antolić-Antas pobrinut će se za vizualni doživljaj događaja.
Za uspješan event treba misliti na sve!
Da bi sve prošlo u redu, događanje će se početi pripremati u Hypo event centru sedam dana prije samog finala, a zahtijeva ukupno desetak tehničkih proba za Porin i Porin Classic sa izvođačima. Na pitanje o čemu sve treba voditi računa da nešto ne „pođe po zlu“, organizatori spremno odgovaraju: Na sve! Zaista, posebni eventi ovog tipa zahtijevaju iznimno jaku tehničku i logističku podršku, uz dobru organizaciju svih ljudi uključenih u planiranje, pripremu i realizaciju. Baš zato što ih u Hrvatskoj nemamo puno, uvijek izazivaju veliku pozornost javnosti. (Ne)ugodna iznenađenja uvijek se mogu pojaviti, a dobar i iskusan organizator će ih u početku planiranja znati predvidjeti. Stoga, poželimo im sreću, da bude što manje takvih trenutaka!
Popis nominiranih glazbenika možete pronaći na stranicama Porina.
O Diskografskoj nagradi Porin
Porin je najuglednija diskografska nagrada u Republici Hrvatskoj. Ustanovljen je 1993. godine, a redovito se godišnje dodjeljuje od 1994. Idejni začetnici i pokretači nagrade su skladatelj Zrinko Tutić, diskograf Veljko Despot i novinar Dražen Vrdoljak, a utemeljitelji Hrvatsko društvo skladatelja, Hrvatska glazbena unija, Hrvatska radiotelevizija i Hrvatska diskografska udruga.
Za dodjelu Porina zadužen je Institut hrvatske glazbe, osnovan 2004. godine. Osnivači Instituta su Hrvatska diskografska unija (HDU), Hrvatska glazbena unija (HGU) i Hrvatsko društvo skladatelja (HDS). Porin predstavlja najbolje u hrvatskoj diskografskoj produkciji protekle godine jer objedinjuje nominirane predstavnike svih glazbenih žanrova, od zabavne glazbe, popa i rocka, pa do etna, jazza i klasične glazbe.