HoReCa Adria u Zagrebu okupit će više od 15.000 profesionalaca iz Hrvatske i regije
Virtualna konferencija Hospitality Tomorrow, održana 7. travnja na internetskoj platformi Hopin, okupila je ukupno 5.343 sudionika iz 128 zemalja svijeta. Tijekom 6 sati video rasprava, live video networkinga i breakout predavanja na temu kako poslovati u ovo vrijeme velike nesigurnosti i stvoriti red iz trenutnog kaosa, kao i predviđanja stručnjaka kada i kako bi se turizam i hotelijerska industrija mogli oporaviti od ove krize, istovremeno je online uvijek bilo i više od 2.500 sudionika. Od svih sudionika, njih 57% su bili direktori odnosno rukovoditelji poduzeća, 54% iz sektora hotelijerstva i 48% iz sektora nekretnina, konzultantskih tvrtki, pravnih savjetnika i drugih.
Konferenciju je otvorio Jonathan Worsley, organizator i direktor Bench Eventsa, koji je naglasio kako nikada nije bilo važnije da se industrija ujedini i okupi na jednom mjestu kako bi raspravljala o ovoj gorućoj temi te je zahvalio svom digitalnom timu koji je u rekordnom roku od svega 2 tjedna uspio organizirati konferenciju. Obično ovakve evente na kojima sudjeluje više od 50 predavača i govornika organiziraju godinu dana, a sada su oduševljeni brzim odazivom i cjelokupnom realizacijom. Iako je bilo povremenih tehničkih poteškoća, sudionicima oduševljenim ovakvom inicijativom, nije bilo teško strpiti se i pričekati da se problem otkloni. „Dirnuti smo vašom podrškom i entuzijazmom za naše lansiranje u virtualni svijet. Da budem iskren, nismo znali hoće li projekt uspjeti. Vježbali smo kao ludi s govornicima, kupili čak i laptop za jednoga, testirali smo mikrofone i tipke za isključivanje zvuka, ali neizbježna panika je nastupila kada nije radio zvuk kod našeg prvog govornika. Veliki uzdah olakšanja čuo se od strane Stephena Sackura i mene kad se dr. Paul Stoltz vratio sa zvukom i odlučnošću da održi jedan od najprikladnijih i najnadahnjujućih govora koje sam ikad čuo u ovakvom trenutku.“, istaknuo je Worsley.
Nakon inspirativnog uvoda u konferenciju od strane Anite Mendiratta, posebne savjetnice glavnog tajnika UNWTO-a te nakon savladanih tehničkih poteškoća, prvo, vrlo zanimljivo predavanje održao je Paul Stoltz, osnivač i direktor tvrtke Peak Learning, ugledne svjetske tvrtke za istraživanje i rješenja, prvenstveno u procjeni i jačanju ljudske otpornosti. Kao autor pojma „kvocijent štetnosti“ govorio je upravo o tom kvocijentu kao obrascu ljudskog odgovora na eminentne prijetnje.
O ekonomiji Covida-19, u svom je predavanju govorio Roger Bootle, predsjednik tvrtke Capital Economics, koji je, nakon što je naglasio da je teško predvidjeti kada će doći do opravka i kakav će on biti, iznio svoj prilično optimističan stav. Naime, njegovo je mišljenje da će gospodarska krivulja biti oblika V i da će nakon krize uslijediti ponovni rast, odnosno vraćanje na otprilike isto stanje kao i prije ove krize. Naglasio je i kako smatra da će se odmorišni turizam i putovanja oporaviti puno brže i lakše negoli poslovni turizam.
Za razliku od njega, u panelu na temu trenutnih statistika u globalnim putovanjima i turizmu, Olivier Jager, suosnivač i direktor tvrtke ForwardKeys i Robin Rossmann, direktor analitičke kuće STR, smatraju kako je ta linija više u obliku slova W i kako će teško razdoblje za industriju trajati malo duže, a kriza i pad se ponovno vratiti prije potpunog oporavka.
Na prvoj virtualnoj konferenciji o hotelskoj industriji, održani su i brojni virtualni paneli na teme kao što su: nasljeđe kao temelj održavanja rasta u krizi, stvaranje globalnih koalicija kako bi se pripremili za oporavak, kakvo će biti postvirusno investicijsko okruženje, koje su trenutne statistike i gdje su prilike za daljnji razvoj industrije, krizno komuniciranje i brojne druge.
Poruka koja se provlačila kroz cijelu konferenciju i sva predavanja jest ta da svi dionici turističke i hotelijerske industrije, zajedno s vladama svojih zemalja moraju raditi na tome da se ujedine i zajedničkim snagama prebrode ovu krizu te što prije ponovno počnu pozitivno poslovati bilo na dosadašnji ili neki sasvim novi način.
Organizator konferencije, Bench Events, odlučio je da sudjelovanje na konferenciji za sve sudionike bude besplatno, odnosno na izbor su im ostavili mogućnost uplate bilo kojeg iznosa, a 50% svega uplaćenoga (nakon administrativnih troškova) planiraju donirati posebnom dobrotvornom fondu Covid-19, koji pomaže onima koji u hotelijerstvu trpe najgore posljedice koronavirusa. Uplate se zaprimaju i naknadno, a do sada je u dobrotvorne svrhe sakupljeno oko 6.000 dolara.