Martina Lucić Čanak osvojila godišnju nagradu HUPKT-a
Drugi dan konferencije „Kina + 16“ u Dubrovniku obilježen je suradnjom zemalja inicijative. Uvodnim obraćanjem ministra turizma RH Garija Capppellija, ministra turizma i kulture Narodne Republike Kine Loua Shuganga te ministra vanjskih poslova Mađarske Pétera Szijjárta započeo je radni dio trodnevne konferencije. Snažnu potporu skupu pružili su i predsjednici Vlada Hrvatske i Kine uputivši pisma potpore.
Tom prilikom predsjednik Vlade RH Andrej Plenković podsjetio je na dugu zajedničku povijest između naših šesnaest zemalja i Kine koja počinje ponovno oživljavati kroz suvremena poslovna putovanja, međusobnu razmjenu i trgovinu.
Ministar turizma RH Gari Cappelli kao domaćin konferencije istaknuo je: „Za uspješno vođenje turističke politike i propulzivnu turističku razmjenu važno je dijeljenje iskustva, međusobno poznavanje kulture, običaja i drugih karakteristika pojedine države. Prepoznajući važnost suradnje europskih zemalja u nastupima na stranim turističkim tržištima Ministarstvo turizma je, uz podršku Vlade RH, pokrenulo jedinstvenu inicijativu kojom se predlaže da turizam dobije snažniju poziciju kroz EU institucije - u vidu dobivanja zasebne financijske linije iz koje bi se sredstva koristila u slučaju prirodnih nepogoda, migrantskih kriza i kriza općenito. Izrazito mi je drago što je već 18 država članica, od kojih su neke danas ovdje, podržalo našu inicijativu. Turizam spaja ljude i pomaže u rješavanju sukoba. Danas smo se u Dubrovniku obvezali da ćemo zajedničkim snagama, na krilima turizma izgraditi još čvršći most suradnje između europskih zemalja i Kine.“
Kineski ministar kulture i turizma Luo Shugang dodatno je naglasio važnost zajedničke suradnje i podsjetio kako je Centar za turističku suradnju s Kinom (TCC), iznimno važan most suradnje između zemalja članica inicijative „Kina + 16“. Zahvalivši na odličnoj organizaciji i gostoprimstvu, ministar Shugang je izrazio posebno zadovoljstvo što se četvrta ministarska konferencija održava upravo u Dubrovniku, lokalitetu svjetske baštine koji privlači i sve veći broj posjetitelji iz Kine.
„U gotovo pet godina kolektivni su napori naših zemalja doprinijeli velikim pomacima u suradnji platforme „Kina + 16“ te konkretno produbili suradnju u sektoru turizma i olakšali putovanja kineskim posjetiteljima. U budućnosti snažniji naglasak trebamo staviti na uspostavljanje izravnih letova kako bismo dodatno potaknuli međusobnu razmjenu turističkih posjeta koja je već dostigla brojku od 1,7 milijuna i ojačali turističku suradnju između zemalja inicijative.“, zaključio je ministar Shugang.
Svojim dolaskom na službeno otvaranje konferencije, veliku čast ukazao je ministar vanjskih poslova Mađarske Péter Szijjárto koji je tom prilikom izjavio: „Kina je najbrže rastuća ekonomija svijeta, a interes suradnje Europe s Kinom je velik jer danas kapital putuje i od Istoka prema Zapadu i od Zapada prema Istoku. Za još intenzivniju suradnju s Kinom, kada je u pitanju turizam, potrebno je raditi na boljoj povezanosti direktnim letovima, unaprijediti proces izdavanja viza te kreirati jedinstveni turistički proizvod koji uključuje ponudu s područja više naših zemalja“.
Konferencija se nastavila pregledom aktivnosti vezanih uz turističku suradnju zemalja u sklopu inicijative „Kina+16“ koje surađuju od 2011. godine. Izlaganja su održali regionalni direktor za Aziju i Pacifik pri Svjetskoj turističkoj organizaciji (UNWTO) Jing Xu i predstavnica CEEC Turističkog koordinacijskog centra u Budimpešti Zsuzanna Vincze.
Predanost ciljevima ove inicijative zemlje članice su potvrdile potpisivanjem Zajedničke izjave o suradnji zemalja inicijative Kine +16 kojom su se obavezale, između ostalog, na daljnje jačanje turističke razmjene i suradnje između Kine i zemalja članica inicijative te proširivanje osnova za uzajamno strateško planiranje, inovacije i koordinaciju u stvaranju zajedničkog pristupa u području turizma. Ključne poruke iznesene u izlaganjima, zajedničke su svim zemljama članicama koje su zaključile da je za kvalitetno predstavljanje turističkih zemalja na kineskom tržištu nužan zajednički pristup u promotivnim aktivnostima, ali i što brže rješavanje ključnih izazova vezanih uz olakšavanje i ubrzavanje viznog režima, omogućavanja plaćanja on line aplikacijama u turističkim destinacijama te što je za svaku zemlju najvažnije, uvođenje direktnih avio linija prema Kini.
Nadograđujući rezultate, aktivnosti i ideje dosadašnjih konferencija na visokom nivou iz Budimpešte, Bleda i Sarajeva, organizirano je nekoliko različitih panela: na temu suradnje turističkih agencija, zdravstvenog turizma, te investicija. Zdravstveni turizam, kao najbrže rastući segment u svjetskom turizmu, središnji je panel koji će uz predstavnike hrvatskog zdravstveno turističkog sektora okupiti i vodeće kineske kompanije ovog područja. Prema riječima okupljenih, kineski su investitori u hrvatski zdravstveni turizam, vrlo dobro upoznati sa prednostima i potencijalima Hrvatske. Top tri kineske kompanije u području medicinskog turizma na ovom su susretu najavile studijska putovanja po Hrvatskoj, te istaknule kako najviše pozornosti posvećuju razvoju rehabilitacijskog i gerontologijskog segmenta.
U okviru skupa održat će se i investicijska sesija pod nazivom „Investicijska klima i mogućnosti ulaganja u turistički sektor RH“, u suorganizaciji s Agencijom za investicije i konkurentnost. Investicijska sesija održat će se s ciljem predstavljanja investicijskog potencijala i prednosti Republike Hrvatske te investicijskih projekata u turizmu, u raznim fazama realizacije.
Čelnici vodećih hotelskih kuća predstavit će tom prilikom realizirane i aktualne projekte, te iskustva investiranja u turizam i suradnje s partnerima iz Kine. Ravnatelj Agencije za investicije i konkurentnost Zdenko Lucić tom će prilikom predstaviti konkurentske prednosti Hrvatske kao investicijske destinacije te mjere i aktivnosti koje Republika Hrvatska provodi i nudi investitorima. Hrvatska je zemlja velikog investicijskog potencijala, a rast direktnih stranih ulaganja potvrđuje Hrvatsku kao sve zanimljivije investicijsko odredište. Uz turistički sektor koji je i dalje najprivlačniji za ulagače, sve popularniji sektori su oni automobilske industrije, IT, farmaceutike i proizvodnje.
Trenutno u Hrvatskoj posluje više od 15 tisuća stranih kompanija, a mnoge od njih nakon inicijalnih ulaganja, nastavljaju investirati u Hrvatsku, što znači da su zadovolji uvjetima i okruženjem. Uspješne investicijske priče, kvalitetan kadar, niži investicijski troškovi od većine zemalja EU, ali i vrlo izdašne mjere i poticaji, potvrda su da je Hrvatska konkurentna investicijska destinacija.
Dodatno, na marginama konferencije Kina +16, hrvatska će delegacija, predvođena ministrom turizma Garijem Cappellijem održati i tri bilateralna sastanka sa zemljama članicama inicijative „Kina + 16“; sa ministrom turizma i kulture Narodne Republike Kine, Luom Shugangom, ministrom održivog razvoja i turizma Crne Gore Pavlom Radulovićem te mađarskim ministrom vanjske trgovine i vanjskih poslova Mađarske Péterom Szijjártóm.