×

U Zagrebu održan 2. Kongres eko i održivog turizma

2. Kongres eko i održivog turizma održao se 15. i 16. prosinca u Hotelu Palace u Zagrebu. Donosimo vam sažetak kongresa.
2. Kongres eko i održivog turizma; Foto: Marina Paulenka
2. Kongres eko i održivog turizma; Foto: Marina Paulenka

Kongres eko i održivog turizma predavanjima razvija urbanu kulturu Hrvatske u promišljanju održivog turizma - pretpostavke za pozitivan dojam posjetitelja o Hrvatskoj kao o modernoj državi jer potražnja za eko certificiranim destinacijama i proizvodima u intenzivnom je porastu na stranim turističkim tržištima.

Zbog nastojanja edukacije prema tradicijskim znanjima i vještinama, zaštiti nacionalne vrijednosti - endemičnih sorti i pasmina, kao i kulinarske baštine, s ciljem formiranja novih mladih generacija i animiranju za razvoj eko turizma i proizvodnju zdrave hrane u ruralnim područjima, partneri Kongresu mnoge su obrazovne ustanove i udruge, uz Kongres vezane i od održanog prvog 2014. godine: Agronomski fakultet, Sveučilište u Zagrebu, Poljoprivredni fakultet u Osijeku, Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Agronomski i prehrambeno-tehnološki fakultet, Sveučilište u Mostaru, BiH, Visoka škola za menadžment i dizajn Aspira, Split, Udruga obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava Hrvatske Život, Rewilding Europe i Rewilding Velebit. Organizator je u rad Kongresa u dva dana održavanja, aktivno pridružio i 70 studenata - poljoprivrednih stručnjaka i turističkih managera Hrvatske u budućnosti.

Nužno je prepoznavanje svih potencijala kojima smo okruženi
Uz kongres je i hrvatsko selo, mnogi sudionici u dvorani doputovali su direktno s polja Slavonije u želji za edukacijom i opstankom, što je rijetkost za hrvatske poslovne skupove. U svijetu je poljoprivrednik ugledan i imućan član društva jer svojim radom pridonosi očuvanju baštine. Stoga su posebna nastojanja održavanjem 2. kongresa eko i održivog turizma za konkretnom revitalizacijom kontinentalne Hrvatske i Dalmatinske zagore, otoka - prepoznavanje svih potencijala kojima smo okruženi i poticanje na ozbiljan pristup i odgovorno gospodarenje istima od strane države, što je prilikom pozdravnog govora istaknuo ravnatelj znanstveno-stručnog odbora Kongresa, dr. sc. Marko Jelić, prodekan Visoke škole za menadžment i dizajn Aspira, Split. Ispred Ministarstva turizma, okupljene je pozdravila Jelena Šobat iz Uprave za konkurentnost. Gđa. Šobat naglasila je kako eko turizam država prepoznaje iznimno vrijednim oblikom turizma, sa svim potencijalima konkurentnim za produljenje turističke sezone na stranim tržištima. Najavila je i izradbu nove strategije razvoja ruralnog turizma Hrvatske Ministarstva turizma, u suradnji s Institutom za turizam.

U Zagrebu održan 2. Kongres eko i održivog turizma

Uvodno predavanje održao je mr. sc. Roman Ozimec, naglasivši kako je agrobioraznolikost dio naše civilizacijske povijesti i tradicije. Hrana je elementarna potreba, strateški resurs bez kojeg se ne može jer daje državi sigurnost u upravljanju krizom. Kazao je da sve razvijene države intenzivno štite svoju bioraznolikost i razvijaju svoju poljoprivredu zbog neovisnosti jer hrana je roba kojom se od davnina razvijaju trgovina, gospodarstvo i promet države. Ekološka i održiva proizvodnja hrane nije moguća bez izvornih sorti i pasmina proizvedenim u postojećim ekosustavima.

Dr. sc. Irena Ateljević održala je predavanje pod nazivom Transformativni turizam za našu održivu budućnost. Ukazala je na alarmantno stanje svjetskih eko sustava, te da smo stigli do kritične točke klimatskih promjena za koje smo i sami odgovorni. Masovni turizam je posljedica neodrživog modela rasta koji smo stvorili tijekom zadnjih 50 godina. Društvenu transformaciju predvode "kulturni kreativci" koji čine četvrtinu stanovnika razvijenog svijeta, predvodeći društvenu transformaciju prema tzv. transmodernoj paradigmi; društveni aktivizam - izgradnja održive budućnosti, ekološka osviještenost, izražen altruizam - osobni rast, samorealizacija i duhovnost, ponašanje sukladno sustavu pozitivnih društvenih vrijednosti.

"Trud ljudskih ruku" i samoniklo jestivo bilje
Doc. dr. sc. Jadran Kale u predavanju predstavio je suhozid kao vrijednu turističku formu. Suhozidne forme u hrvatskim krajolicima se dokumentiraju, istražuju i objavljuju već puno stoljeće. Njihov prezentacijski potencijal začet je razvojnim diskursom 1960-tih kad je tržišno zaštićen proizvod terasastih vinograda na Dingaču, a fotografija vinograda na Velikom Bucavcu "Trud ljudskih ruku" postala okosnicom krajobrazne urbane legende čija se vitalnost može usporediti još samo s obrazlaganjem ogoljenosti Velebita zbog trupaca za Veneciju. Suhozidi su se u masovnom turizmu ekonomski preobrazili postavši sirovinom industrije doživljaja, istovremeno od 1970-tih ulazeći u etabliranu baštinu i danas uživaju globalnu reputaciju.

Kulturni krajobraz u održivom razvoju primorske Hrvatske - kao temu zanimljivog predavanja na Kongresu, odabrao je dr. sc. Goran Andlar. Predstavljen je rezultat višegodišnjeg istraživanja kulturnih krajobraza primorske Hrvatske, proučenih s aspekta tradicijskih poljoprivrednih načina korištenja zemljišta. Rezultat osim preliminarnih studija klasifikacije, povijesti i vrednovanja krajobraza, obuhvaća registar 62 iznimna kulturna krajobraza. Tradicijski, kulturni krajobraz je temeljni čimbenik prostornog i kulturnog identiteta ove regije, u stručnoj i široj javnosti još uvijek nepoznanica, a u turističkom i gospodarskom smislu nedovoljno iskorišten potencijal naglasio je Goran Andlar.

Sani Sardelić održala je predavanje na temu prikupljanja i pripreme samoniklog jestivog bilja otoka Korčule. Upozorila je na bogato i raznoliko tradicijsko gastronomsko naslijeđe i očuvane prirodne resurse, postojeće turističke manifestacije i ljudski potencijal – zainteresiranost domicilnog stanovništva za razvoj sadržaja, oživljavanje tradicijske gastronomske baštine koja podiže kvalitetu ukupne turističke ponude i brendiranja otoka, zaposlenost i zadržava mlade, visokoobrazovane stanovnike na otoku. Važno je donošenje strategije prepoznavanja, čuvanja i prezentacije tradicijskoga gastronomskog potencijala na svim otocima i širom Hrvatske na državnoj razini, usmjeravanje prema održivom razvoju u kojem bi bili objedinjeni svi čimbenici koji interpretiraju život u određenom krajoliku, što čini vrhunski turistički proizvod.

Ivna Škoro i Vanja Valić predstavile su aromatične kuture - kulturno naslijeđe i gospodarski razvitak Istre putem istih uz primjere iz svijeta.

U Zagrebu održan 2. Kongres eko i održivog turizma

Vjeran Piršić iz Udruge Eko Kvarner, ukazao je na nedostatak vremena i nužno brzo djelovanje u adaptaciji trenutku zbog izraženih klimatskih promjena koje će svoju dimenziju pokazati u skoroj budućnosti zainteresirao je okupljene. Primjerom vizije otoka Krka kao energetski samodostatnog otoka sa nekoliko većih komunalnih elektrana na obnovljive izvore energije, na kojem stanovništvo živi u energetski učinkovitim naseljima, gdje gradovi proizvode dovoljno ili čak više energije od potrebnog, gdje se voda kad je moguće prikuplja i reciklira, konstantno racionalno troši, otoka gdje se svi organski otpaci u poloprivredi, turizmu i domaćinstvima kompostiraju i energetski iskorištavaju i gdje se lokalni promet odvija pretežito električnim vozilima - pružio je viziju moguće slike modernih Hrvatskih gradova u skoroj budućnosti.

50 % turista teži odredištu i smještaju prihvatljivom za okoliš, 80 % turista preferira netaknut okoliš
Dr. sc. Marija Valčić govorila je o modeliranju razvoja održivog turizma i naglasila nedostatak konkretnih statističkih podataka za izradbu ozbiljnijih razvojnih strategija na državnoj razini.

Ministarstvo zaštite okoliša i energije naglasilo je u predavanju dr. sc. Branke Pivčević Novak važnost Eko oznake ispred EU za održivi turizam Hrvatske. Kako su povećani zahtjevi i svijest modernih turista za zaštitom okoliša, a turistički smještaj vrši pritisak na okoliš, vodu, energiju i bioraznolikost neprimjerenim upravljanjem, sve veća je potreba za uslugama u turizmu prihvatljivim za okoliš. Prema istraživanjima EU, 50 % turista teži odredištu i smještaju prihvatljivom za okoliš, 80 % turista preferira netaknut okoliš i stoga je preporuka na razini EU u mnoštvu eko certifikata na sivom turističkom tržištu - ishođenje prepoznatljivog znaka EU Ecolabel.

Prepoznavši da zdrava zajednica proizlazi iz zdravog okoliša, u želji za uvažavanjem civilizacijskih dostignuća koja omogućavaju društvenu integraciju i zajedništvo, umijeće kompromisa i zajedničkog aktivnog učenja kao poticaj primjene istaknutih načela u turizmu na razini malih lokalnih zajednica, u Istri je razvijen novi sustav eko označavanja na temelju najboljih EU praksi - ECO mode. Milena Radošević pojasnila je u predavanju da su ECO mode pokrenuli kao odgovor na snažne međunarodne trendove razvoja održivog, ekološki odgovornijeg turizma i kako je to jedini program poticanja održivog turizma u Hrvatskoj koji objedinjuje eko označavanja isključivo malih smještajnih objekata (do 30 osoba) i pružatelja aktivnosti (sadržaja). Ukoliko ozbiljno promotrimo statističke podatke da 75 % potrošača želi odgovorniji odmor, a 66 % bi željelo jednostavnije identificirati "zeleniji" odmor (CRT, USA) prednost označavanja je neophodna.

Održivi brdsko-planinski turizam
Željko Gobec, predsjednik Saveza gorskih vodiča Hrvatske pojasnio je ulogu gorskih vodiča (koji posjeduju međunarodno priznatu licencu UIMLA), kao strateški važnih za provođenje turističkih aktivnosti u brdsko planinskom području Hrvatske. Spoj aktivnosti i očuvanje prirode kojem gorski vodiči i planinari teže, preduvjet su za brendiranje Hrvatske kao Europskog parka prirode i turizma. Za razvoj održivog brdsko planinskog turizma potrebno je hitno obnoviti dotrajale planinarske objekte ili izgraditi nove smještajne kapacitete (planinarske domove, planinarske kuće ili planinarska skloništa) koji su preduvjet i očekivana osnovna razina prihvata gostiju bez koje nije moguće razvijati ozbiljniji eko i održivi turizam na prirodnim resursima kojim ruralna Hrvatska obiluje.

Davorin Marković predavao je na izuzetno važnu temu: Moguće prilagodbe u upravljanju i infrastrukturi Nacionalnih parkova i Parkova prirode za posjet osoba s invaliditetom i održao je predavanje na temu; Štićena priroda – poticatelj održivog turizma i razvoja slaborazvijenih područja Hrvatske.

Dr. sc. Ivica Kisić prilikom predavanja ukazao je kako je poljoprivreda u zadnjih stotinjak godina napravila puni krug u svome evolucijskom razvoju te se danas sve veća potreba iskazuje za samoodrživim gospodarenjem i većom zaštitom tla. Kraška polja Dalmatinske Zagore koja su od završetka Domovinskog rata zapuštena i nedovoljno obrađena, imaju izuzetnu mogućnost za razvoj ekološke poljoprivrede jer su čista i nezagađena, veliki su potencijal za opskrbu turističkog sektora, istovremeno i zapošljavanje mladih.

Eko turizam predstavlja i odgovorno putovanje u prirodna područja kojim se čuva okoliš i unapređuje blagostanje lokalnog stanovništva Dalmatinske Zagore, naglasio je u predavanju o neiskorištenim resursima dalmatinskog zaleđa Šibensko-kninske županije kroz razvoj eko turizma, Ante Šimić.

Kupujmo proizvode obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava Hrvatske
Ispred Udruge obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava Hrvatske, Život, predavanja su održali mr. sc. Miroslav Kovač i Roberta Kljenjak, pozvavši širu javnost i ugostitelje da pomognu razvitku hrvatskog sela kupnjom i konzumacijom kvalitetnih i zdravih domaćih proizvoda, ponudom kojih nadograđuju i brendiraju restoransku vrijednost. Istaknuta je potreba snažnije promocije domaćih proizvođača i proizvoda, kako bi oslabili potrošnju manje kvalitetnih uvoznih - kupovinom hrvatskih proizvoda.

Marijana Živković ispred Ministarstva poljoprivrede predstavila je mogućnosti financiranja ruralnog turizma kroz Program ruralnog razvoja Republike Hrvatske do 2020.. Dr. sc. Marina Krvavica održala je predavanje na temu Znanstveni dokazi autentičnosti dalmatinskih autohtonih prehrambenih proizvoda kao potvrda autentičnosti dalmatinske kuhinje. Mogućnosti znanstvene potvrde autohtonosti nalazi u izolaciji autohtonih funkcionalnih starter kultura, utvrđivanju specifičnog kemijskog sastava i u genetici.

Rewilding Europe - vraćanje divljine u prirodu Hrvatske i povratak prirodne ravnoteže
Na Kongresu predstavljeno je i djelovanje Udruge Divljina Velebita, Davor Krmpotić i Marijana Biondić uz nastojanja vraćanja u prirodu Velebita gotovo nestalih, divljih životinja od kojih neke imaju i važnu ulogu održavanja zapuštenih pašnjačkih površina, među preostalim podržavaju i promoviraju izvornu kuhinju kao ekskluzivan turistički proizvod.

Međunarodno poznatog partnera udruge Divljina Velebita - Rewilding Europe, predstavio je Simon Collier. Uz mnogo pozitivnih primjera iz svijeta i mogućnosti visokih turističkih prihoda od turizma u divljini (npr. promatranje i fotografiranje divljih životinja uz stručno vodstvo), naznačio je za Hrvatsku vraćanje divljine u prirodu i povratak prirodne ravnoteže jednim od najvažnijih procesa za naš turizam koji je nepotrebno krenuo u smjeru masovnog.

Turizam u zaštićenim područjima prirode - jedan od najperspektivnijih oblika turizma Hrvatske
Da turizam u zaštićenim područjima prirode ima podlogu postati jedan od najperspektivnijih oblika turizma na području Republike Hrvatske, u predavanju je naglasila Vanessa Zagorščak. Strateškim preusmjeravanjem razvoja turizma RH na parkove prirode pridonijelo bi novu dimenziju turizma u zaštićenim područjima i u kontinentalnoj Hrvatskoj jer u parkovima prirode zbog niže razine zaštite, otvorene su veće mogućnosti za razvoj turizma kroz dodatne, prateće sadržaje.

Barbara Golub održala je predavanje o potencijalu razvoja ekoturizma na hrvatskim rijekama. Turistički potencijal rudarske geobaštine oko Murskoga Središća predstavila je dr. sc. Mihaela Mesarić iz Međimurske prirode - javne ustanove za zaštitu prirode.

Dr. sc. Sandra Kantar predstavila je potencijale tj. resursnu osnovu za razvoj ekoturizma u Koprivničko-križevačkoj županiji, zaštićena područja kojih je eksploatacija vrlo slaba, a imaju veliki gospodarski potencijal. Kao primjer predstavila je projekt ECOTOP i ukazala kako ekoturizam može pridonijeti dobrobiti lokalnog stanovništva putem razvijanja alternativnog zapošljavanja i osiguravanja prihoda kroz aktivnosti koje već postoje na autentičnom turističkom seljačkom gospodarstvu.

Dr. sc. Marija Dejanović ispred Turističke zajednice grada Nina predstavila je primjer eko turizma i održivog razvoja putem turističke ponude Solane Nin, koja svojim djelovanjem nadograđuje turistički doživljaj Nina i pomaže ostvariti zavidne turističke rezultate gradu Ninu.

Potrebno je vrednovati poljoprivrednike kao čuvare prirodne i kulturne baštine, čuvare znanja i vještina
Organizator Kongresa Sunčana Matić ispred agencije LUX promocija, nakon dvije godine rada, kvalitetnim i opsežnim programom 2. međunarodnog kongresa eko i održivog turizma teži višoj razini građanske odgovornosti, vrednovanju hrvatskog sela i poticanju konzumacije zdravih domaćih proizvoda, implementiranju istih u turizam, eko osviještenosti koja je prisutna u svim razvijenim državama svijeta, manjka u nerazvijenim.

U Zagrebu održan 2. Kongres eko i održivog turizma

Želja organizatora i okupljenih je da država razvojnim strategijama ruralnog turizma i poljoprivredne proizvodnje pristupi transparentno, raspiše natječaje, involvira u izradbu strategija neovisne znanstvenike i iskusne stručnjake, osobe međunarodnog ugleda i znanja, kako bi zajedno zaustavili devastaciju ruralnog prostora. Hrvatska unatoč potencijalima zbog mnogih interesnih skupina koje manipuliraju eko i ruralnim predznakom godinama, kao i zbog neprepoznavanja termina eko turizma do danas nije razvila konkretnu i konkurentnu eko turističku i poljoprivrednu ponudu. U pripremi je i Zbornik radova 2. kongresa eko i održivog turizma.