Jubilarni 10. Best Stay dovodi turističke stručnjake iz 14 zemalja u Zagreb
Prva međunarodna konferencija International Conference of Environmental Remote Sensing and GIS – ICERS posvećena daljinskim istraživanjima u okolišu i GIS-u održana je 11. i 12. srpnja 2024. godine u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu u organizaciji Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Konferencija je organizirana u sklopu projekta „Procjena dugotrajnog učinka klimatskih i antropogenih utjecaja na prostorno-vremensku dinamiku vegetacijskog pokrova u Hrvatskoj korištenjem satelitskih opažanja“ (ALCAR) financiranog od strane Hrvatske zaklade za znanost.
Svečanom otvaranju konferencije prisustvovali su brojni uzvanici i gosti, među kojima su: prodekan za nastavu i studente Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i predsjednik Organizacijskog i Znanstvenog odbora ICERS konferencije - izv. prof. dr. sc. Mateo Gašparović, glavni ravnatelj Državne geodetske uprave - Antonio Šustić, prorektor za inovacije, transfer tehnologije i suradnju s gospodarstvom - prof. dr. sc. Tomislav Josip Mlinarić, predsjednik Hrvatskog kartografskog društva - prof. emer. Miljenko Lapaine, predsjednik Hrvatskog geodetskog društva - izv. prof. dr. sc. Rinaldo Paar te predsjednik Hrvatske komore ovlaštenih inženjera geodezije - Ivan Kalina.
Cilj i svrha ICERS konferencije je okupiti stručnjake i istraživače iz cijelog svijeta na jednom mjestu i podijeliti najnovija dostignuća u području daljinskih istraživanja i GIS-a, a pritom ponuditi nove perspektive za rješavanje problema vezanih uz promjene u okolišu.
Konferencija je bila podijeljena u sedam sesija: daljinska istraživanja za praćenje okoliša, upravljanje rizicima od katastrofe, GIS za održivi razvoj, inovacije u tehnologijama prikupljanja prostornih podataka, očuvanje okoliša i bioraznolikost, umjetna inteligencija i masivni podaci te politika ublažavanja klimatskih promjena. U prezentiranim radovima autori su pokazali kako iskoristiti nove tehnologije i primijeniti mogućnosti daljinskog istraživanja u određivanju i praćenju klimatskih promjena, održivom razvoju i gospodarenju resursima na brojnim praktičnim primjerima. Ukupno je prezentirano 49 predavanja od strane domaćih i stranih autora iz 17 zemalja (Hrvatska, Njemačka, SAD, Norveška, Francuska, Kina, Južna Korea, Etiopija, Turska, Slovenija, Italija, Mađarska, Kirgistan, Gruzija, Srbija, Bugarska i BIH) s 4 kontinenta.
Među brojnim sudionicima konferencija, važno je istaknuti svjetski poznate pozvane predavače prof. Geoffreya M. Henebrya iz Državnog sveučilišta Michigan, Odjela za geografiju, okoliš i prostorne znanosti i Centra za globalne promjene i promatranje Zemlje, te dr. sc. Imeldu Somodi iz Instituta za ekologiju i botaniku, Centra za ekološka istraživanja iz Mađarske, koji su svojim zanimljivim i aktualnim predavanjima potaknuli brojne rasprave te dali odgovore na goruća pitanja u području daljinskih istraživanja u praćenju fenologije i utjecaja klimatskih promjena na vegetaciju.
Kao rezultat prezentiranih istraživanja i znanstvenih projekata koji se bave primjenom daljinskih istraživanja i GIS-a, objavljen je 1. Zbornik radova ICERS konferencije koji je dostupan u tiskanom i digitalnom obliku (https://doi.org/10.5281/zenodo.11522463).
Tijekom dva dana održavanja, konferencija je okupila više od 120 sudionika koji su potaknuli bogate i zanimljive rasprave i diskusije na temu praćenja promjena i očuvanja okoliša metodama daljinskih istraživanja i GIS-a. Više informacija o održanoj konferenciji se može pronaći na poveznici: https://alcar.geof.hr/icers/.
Iz organizacije konferencije su istaknuli: "Zahvaljujemo svim predavačima, sudionicima i sponzorima koji su svojim angažmanom pomogli da 1. međunarodna konferencija International Conference of Environmental Remote Sensing and GIS – ICERS bude zanimljiva, korisna i edukativna te se nadamo kako je ovo tek prva ICERS konferencija od mnogih koje slijede."