Prošireno izdanje Adria Hotel Foruma ove godine u Ateni
Adria Hotel Forum je otvorila Marina Franolić, koja je kao osnovni inicijator ovog skupa naglasila želju da diskusijom i zajedničkim idejama potičemo razvoj. Ministar turizma Veljko Ostojić je pozdravio inicijativu i naglasio važnost investicija u turizmu kao sastavni dio razvoja gospodarstva, te se ukratko osvrnuo na novu Strategiju razvoja turizma Republike Hrvatke.
Na prvom od osam panela, koliko će ih se održati u ova dva dana, sudjelovali su Nenad Ivandić, Dimitros Diamantis i Vladimir Prevenden. Nenad Ivandić je otvorio temu potrebe prilagodbe hrvatskog turizma u skladu sa promjenama na tržištu. Hrvatska je danas na godišnjem nivou popunjena svega 39%, i kako bismo promjenili karakterističnu nam sezonalnost potrebno je utjecati na promjenu percepcije tržišta Hrvatske kao ‘sunce i more’ odredišta. Prof. Dimitros Diamantis je naglasio nužnost razvoja mobilne tehnologije i inovacija, bitan je tzv. iskustveni branding i potražnja za kvalitetom života kao osnovni pokretači strategije razvoja. Vladimir Preveden ukazao je na poraznu statistiku za Hrvatsku, riječ je o sezonalnosti koja je za Hrvatsku karakteristična i iznosi 27%, a za Europu je prosjek svega 3 %.
Na drugom panelu sudjelovali su Peter Vermeer, podpredsjednik razvoja za zemlje Beneluxa i Istočne Europe Intercontinental Hotels Group, Ulrich Widmer, podpredsednik razvoja Istočne i Srednje Europe Hilton Worldwide, Kristian Šustar, član Uprave HUP-Zagreb i Camilo Soza, predsjednik Uprave Jadranskih luksuznih hotela.
Drugi dio prvog dana programa imao je za temu razvoj malih i srednjih hotela, resorta te svjetskih hotelskih lanaca u Hrvatskoj. Na panelu „Resort kao turistički proizvod“ konzultant Jochen Bender je istaknuo primjere kojima Hrvatska, u traženju strateške pozicije, treba ići. Sugerirao je s kojim se potencijalnim poteškoćama Hrvatska u razvoju može susresti te kako iskustvo stranih zemalja može iskorititi kao know how. Uz njega, Ivana Budin Arhanić, iz Valamar Grupe te Zdenko Leko, izvršni direktor Dubrovačkih Vrtova sunca govorili su o problematici kod ulaganja u turizam osvrčući će na birokratske prepreke.
Temom razvoja malih i srednjih hotela bavili su se vlasnici poznatih malih obiteljskih hotela u Hrvatskoj i Sloveniji: Nenad Nizić (hotel Vestibul, Split), Davor Zdjelarević (hotel i vinarija Zdjelarević, Brodski Stupnik), Danijela Primorac (Hotel Frankopan, Ogulin) te Aleksandar Vujadinovič (Vander Urbani Resort, Ljubljana, Slovenija). Potaknuti svojim iskustvom sudionici naglašavaju potrebu za kreativnosti, inovativnosti, kulturom i partnerstvom kao osnovnim načelima razvoja malih i srednjih hotela. Na pitanje da li biste ponovili iskustvo investiranja u ovaj sement hotelijerstva, zajednički odgovor je DA. Svi sudionici su pozitivno komentirali udruživanje u strukovne udruge slijedom čega njihovo poslovanje postaje konkurentnije na tržištu. Nenad Nizić ističe svoje pozitivno iskustvo suradnjom sa The Small Leading Hotels of the World. Domaćim sudionicima u realizaciji projekata uvelike je pomoglo Ministrastvo turizma i projekt „Poticaj za uspjeh“ za kojeg smatraju da bi se svakako trebao nastaviti. Zajednički zaključak je da osobe koje se upuste o ovaj tip turističkih investicija treba ohrabriti i podržati, treba točno definirati ciljane skupine klijenata radi kvalitetnije optimizacije poslovnog plana, treba imati podupiruću zakonsku regulativu, te naglasak treba staviti na marketinške aktivnosti.
Uz panele, na Forumu su predstavljeni investicijski projekti Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Varaždinske Toplice, Palača Oršić u Varaždinu i Golf Park Dubrovnik.
Gdje, kako i zašto investirati?
Panel „Gdje/ kako/ zašto investirati“ okupio je vrlo zanimljive sudionike čiju diskusiju je moderirao Kristian Šustar (predsjednik UPUHH i član Uprave HUP-Zagreb). Oleg Valjalo (zamjenik ministra turizma RH), Jochen Bender (Alamanda Resort Consulting), Dirk Bakker ( Colliers International) i Ulrich Widmer (Hilton Worldwide) predočili su sudionicima svoje gledište na potrebitosti, prednosti i manjkavosti hrvatskog turizma te u kojem smjeru vide da bi se isti mogao razvijati. Bakker i Bender složili su se kako Hrvatska treba biti otvorena za sve svjetske turističke trendove (golf, multi resorti, hotelski brendovi) no u kvantitativno prihvatljivoj mjeri ( ne slijediti slijepo primjere zemalja koje su evidentno pretjerale).
„Strategija razvoja Hrvatskog turizma do 2020“, koja je prihvaćeno na Vladi proteklih dana, u prve dvije godine stavlja u fokus promjene u propisima, a čime bi se olakšale realizacije investicijskih projekata. Svi današnji sudionici panela upravo su problematiku zakonodavstva isticali kao najveći problem pri investiranju.
Widmer je spomenuo kako se Hrvatska treba razviti kao avio destinacija kako bi mogla privući klijente i sa udaljenijih tržišta, kako bi se privatni smještaj svakako trebao klasificirati, kako se trebaju razvijati kongresni centri te kuturni i zdravstveni turizam. Na pitanje Šustara što misli o programu Ministarstva turizma o financiranju studentskih stipendija Widmer je odgovorio kako je to više nego kvalitetna ideja te kako u mlade ljude i kadar općenito treba najviše ulagati. Bakker je istaknuo kako je pravi odnos brendova i lokalnih hotela formula uspjeha razvoja destinacije obzirom da veliki hotelski brendovi imaju prepoznatljivu kvalitetu i loyalty programe, dok domaći hoteli nude posebnosti destinacije. Šustar je zatvorio panel konstatacijom da je potrebno ulagati u sebe i u znanje.