×

Adem Braco Suljić: Mobilne event aplikacije za modernizaciju hrvatske kongresne industrije

Adem Braco Suljić u intervjuu za PoslovniTurizam otkriva svijet mobilnih aplikacija u kongresnoj industriji, koliko se koriste u Hrvatskoj i koje bi preporučio organizatorima događanja.
Adem Braco Suljić
Adem Braco Suljić

Adem Braco Suljić dolazi iz tvrtke AS Kongresni servis koja se dugi niz godina bavi kongresnom i event tehnologijom. Posao je još 1969. godine pokrenuo Bracin pokojni otac, Adem Dado Suljić, koji je od obrta za popravak radio i TV aparata došao do statusa najvećeg dobavljača u regiji, koja svojim uslugama i opremom godišnje ospkrbljuje stotine evenata. Braco je u AS Kongresnom servisu zadužen za razvoj poslovanja i prodaju, ali vodi i operativu većih i zahtjevnijih evenata. Nešto više od pet godina proveo je radeći isti posao u Španjolskoj pa iza sebe ima evente i kongrese s više od 20.000 sudionika ili više od 40 dvorana. Redovni je član HUPKT-a, CCMEP certificiran, a zahvaljujući svom bogatom iskustvu, trudi se prenijeti svoja znanja na kolege iz industrije. Tako je i na nedavno održanoj radionici o tehnološkim trendovima, održao nekoliko predavanja na temu najnovijih tehnoloških trendova u industriji, mobilnih event aplikacija te opremljenosti kongresnih prostora.
S kongresnom i event tehnologijom radite već godinama, kako se razvijao Vaš poslovni put?
Zapravo je sve krenulo vrlo prirodnim tijekom. Kao srednjoškolac sam za vrijeme školskih praznika znao s ocem ići na konferencije i raditi kao pomoćni tehničar, a s razvojem posla i novim iskustvima sam se sve više uključivao. Kako to obično bude u obiteljskim tvrtkama, kao stariji sin, koji i sam dosta naginje tehnologiji, a i kao netko za koga se zna da je u tome cijeli život, percipira me se kao nasljednika iako naravno u tome nisam sam.

Posao je tako ostao u obitelji, a danas smo zapravo dvije obiteljske tvrtke: AS komunikacije i AS kongresni servis. AS komunikacije je tvrtka u vlasništvu moga brata, a ona djeluje kao sistem integrator, odnosno bavi se opremanjem prostora multimedijskom i audiovizualnom opremom, dok je AS kongresni servis uslužna tvrtka koja se bavi pružanjem usluga na kongresnom tržištu i iznajmljivanjem opreme. Na tržištu često nastupamo zajedno, nismo preveliki, ukupno imamo 15-ak zaposlenih, ali se međusobno jako dobro nadopunjujemo i pomažemo jedni drugima kad god možemo.

U Hrvatskoj još uvijek nema uvjeta za najveće, tehnički zahtjevne skupove

Možete li izvojiti neki event na kojem ste radili, a koji biste istaknuli kao tehnološki najzahtjevniji? Što je sve od usluga i opreme obuhvaćao?
Ovdje se moram vratiti malo dalje u prošlost jer sam 5-6 godina isti posao radio u Španjolskoj, gdje sam vodio španjolsku filijalu njemačke tvrtke koja je u to vrijeme bila broj 1 u svijetu kako po proizvodnji same opreme, tako i po najmu opreme, sustava i usluga. Teško je izdvojiti jedan najzahtjevniji event, ali vjerojatno bi to bio NATO summit koji smo tada, kasnih 90-ih, radili u Madridu, s više od 20.000 sudionika. Bilo je i drugih zahtjevnih projekata u kojima je naš tim, primjerice kroz 3 do 4 dana morao odraditi 130 montaža i demontaža opreme na različitim lokacijama, što je tada bilo - i danas je - logistički vrlo zahtjevno. Morao sam se vratiti toliko daleko, u razdoblje rada u Španjolskoj jer u Hrvatskoj još uvijek, nažalost, nema uvjeta za tako velike skupove. No, većinu velikih događanja koja se odvijaju u Hrvatskoj pokriva upravo naša tvrtka pa je tako zadnje veće događanje bio skup Svjetske meteorološke organizacije u Dubrovniku kada smo opremili 19 različitih kongresnih prostora, unutar više umreženih hotela na Babinom kuku, ali i dalje je to jako daleko od zahtjevnosti skupova u nekim svjetskim zemljama koje imaju puno razvijeniju kongresnu infrastrukturu.

Događanje koje ste istaknuli u Madridu ranih 90-ih odvijalo se na samim počecima interneta. Možete li usporediti tehničko opremanje u kongresnoj industriji tada i danas?
Internet u onom smislu u kojem ga danas poznajemo, tada nije postojao. Mi smo tada koristili internet samo za mailove, čak još nije bilo ni Yahoo-a. Ali veliki poslovi su se odrađivali i bez interneta i radili su se dobro. Danas, kad pitate bilo koga kako bi odradio neki posao bez interneta, čini se nemogućim. Međutim, sve se moglo i tada. Stvari su se odvijale i odrađivale nešto sporije, dinamika i implementacija nekih promjena je bila zahtjevnija i duža, ali komunikacijska sredstva su postojala i tada. Ja spadam možda u nešto mlađu generaciju, ali sam dovoljno star da pamtim korištenje starih teleksa, pa onda i uvođenje telefaksa koji još uvijek postoje ali se ipak sve manje i manje koriste. Sredstva komunikacije su postojala, samo je sve bilo sporije. To je vrijeme čak možda bilo teže za krajnjeg klijenta nego za nas tehničke organizatore, jer su njima informacije bile teže dostupne. Danas klijenti sve znaju i vrlo lako dolaze do informacija o tome što je aktualno i što na tržištu mogu očekivati. Naravno, smatram da nam je internet i razvoj komunikacijskih tehnologija donio puno više dobroga nego lošega.
Na Vašem predavanju smo čuli o ponudi današnje tehnologije i brojnim mobilnim event aplikacijama u kongresnoj industriji koje se koriste u svijetu. Koliko se one u stvarnosti upotrebljavaju u Hrvatskoj?
Nažalost, za sada još uvijek vrlo rijetko. Govorio sam o mobilnim aplikacijama druge generacije koje su u procesu da postanu standard. One u sebi integriraju mnoštvo različitih funkcionalnosti koje čak i nisu rezervirane samo za aplikacije. Ono što je tužno u hrvatskoj stvarnosti jest to da mi nismo apsolvirali niti prvu generaciju mobilnih event aplikacija. To je prije svega zbog cijene koja često bude i veća od 5.000 EUR po eventu. Iako se dio tog troška može kompenzirati jer pametna upotreba aplikacije može, ne samo pospješiti iskustvo sudionika, nego i uštedjeti novac organizatoru, taj trošak je uobičajen i prihvatljiv samo u onim zemljama gdje su bužeti veći nego ovdje, primjerice u Njemačkoj, Engleskoj, Francuskoj ili Španjolskoj. Ovdje je to nemoguće. I ne samo u Hrvatskoj nego i regiji, Sloveniji i Srbiji.

Dobra je okolnost da se pojavilo nekoliko proizvoda koji imaju sve funkcionalnosti i karakteristike višestruko skupljih i poznatijih proizvoda na tržištu, ali po cijeni po kojoj si ga može priuštiti hrvatska kongresna industrija.

Jedan takav proizvod, mobilnu aplikaciju ASAPPx, uspjeli smo i mi razviti, u suradnji s belgijskim partnerom i stvarno se nadam da će to pomoći da se takva tehnologija popularizira kod nas. Osobno, kroz ovakva predavanja i sudjelovanja na okupljanjima event managera nastojim, pružajući informacije, pomoći da se naša kongresna industrija modernizira i da budemo prepoznati u svijetu ne samo po lijepim destinacijama poput Dubrovnika i iskusnim stručnjacima u organizaciji, nego i po razini tehničke usluge.

ASAPPx i MeeToo - funkcionalno i cjenovno prihvatljive našem tržištu

Možete li nam reći nešto više o mobilnoj aplikaciji koju ste spomenuli, koje funkcionalnosti ima?
Radi se o mobilnoj aplikaciji koja zadovoljava sve kriterije potrebne za postizanje većeg zadovoljstva sudionika, ali i brži i efikasniji event menadžment. Pametno je razvijena, stabilna i višestruko provjerena, na vrlo čvrstim temeljima za koje je zaslužan naš belgijski partner, a mi smo je nadogradili nekim funkcionalnostima koje smo smatrali dobrima i integrirali u nju i neke druge proizvode pa tako sada imamo aplikaciju koja je modularna i potpuno prilagodljiva zahtjevima, ali i budžetu korisnika. Aplikacija se zove ASAPPx, gdje sufiks x definira varijante aplikacije koje su dostupne. Tako primjerice postoji ASAPP-b za evente s vrlo ograničenim budgetom, ASAPP-f za festivale, ASAPP-c za kongrese i slično. Taj projekt je sasvim nov pa će i asappx.com web stranica tek ovih dana postati dostupna no, u kontaktima s kolegama iz industrije se proširila riječ o njoj pa smo ju već uspjeli i plasirati za dva eventa. Po tome se vidi da takva tehnologija i ponuda nedostaje na našem tržištu i da je itekako dobrodošla. A volimo vjerovati da ponešto zasluga za uspjeh ima i činjenica da je ASAPPx dizajnirana prvenstveno od strane profesionalaca u kongresnoj industriji, a tek onda informatičara.

Osim navedene nove aplikacije koju imate u ponudi, postoje li još neke koje biste preporučili u organizaciji događanja?
Aplikacija ima nebrojeno puno, a mi najčešće koristimo one za glasovanje i internu tekstualnu komunikaciju (Q&A messaging), kako bi podigli faktor interaktivnosti i aktivnog sudjelovanja. Regionalni smo partner britanske firme koja je među globalnim liderima u toj branši i njihovi su proizvodi najčešće preskupi za naše tržište, ali imaju i jednu povoljnu i zgodnu aplikaciju koja se zove MeeToo, a sadrži funkcije glasovanja i „dopisivanja“, a može se integrirati s Powerpointom pa ju vole i predavači. Taj proizvod je dobro napravljen, efikasan, daje dobre rezultate i vrlo je povoljan. U Britaniji je MeeToo prepoznat i kao booster komunikacije u edukaciji, pa je sve češće koriste srednje škole i fakulteti.

Industrija mobilnih aplikacija i dalje rasteKoliko se, po Vašem iskustvu, mobilne aplikacije na konferencijama zaista preuzimaju?
Statistike po tom pitanju dosta variraju i to ponajviše ovisno o zemlji u kojoj se događanje odvija. U nekim globalnim statistikama se ističe da je trend preuzimanja aplikacija u padu, dok se u nekim drugima - i ipak češćim - ističe sasvim suprotno. Stoga brojke ovise o puno čimbenika: sektoru industrije na koju se odnosi kongres, zemlji u kojoj se odvija, odakle dolaze sudionici i slično. U svakom slučaju indikativno je da industrija aplikacija i dalje raste, da se novi trendovi i dalje temelje na mobilnoj tehnologiji, a ono što je prednost mobilnih aplikacija u odnosu na web aplikacije koje se znaju isticati kao bolje i jeftinije, jest da jednom preuzeta mobilna aplikacija funkcionira i kada je mobilni telefon offline. To je vrlo bitno u našim okolnostima gdje je Wi-Fi infrastruktura u kongresnim objektima još uvijek ispod svjetskih prosjeka.

U kojem smjeru će se AS Kongresni servis dalje razvijati i kolika su godišnja ulaganja u opremu potrebna da bi se držao korak s razvojem najnovijih tehnologija?
Naglasak na našem razvojnom putu je oduvijek bio vezan uz uvođenje novih tehnologija, pa ćemo tako i dalje biti jako koncentrirani na mobilne tehnologije. Tako tržište dirigira i traži rješenja koja su interaktivna, dostupna širim masama, nisu preskupa i zahtjevna, a mogu donijeti konkretne rezultate i za sudionike i za organizatore. I dalje ćemo se naravno baviti i ulaganjima u konferencijsku, audiovizualnu i informatičku opremu, bez obzira na činjenicu da je u tom segmentu konkurencija malih i kvalitetnih tvrtki vrlo visoka. O konkretnim godišnjim ulaganjima je vrlo teško govoriti jer ona variraju iz godine u godinu i ovise o puno toga. Ima godina u kojima ćemo uložiti jako puno u samu opremu i godina kada ćemo više ulagati u ljude. Objektivno govoreći, situacija na hrvatskom tržištu postaje sve teža jer nemamo kapaciteta ni infrastrukture za veliko povećanje broja događanja u našoj niši poslovnih skupova, a koji bi onda donijeli više posla svima, pa i veće mogućnosti investicija u tehnologiju.

Svi u industriji smo generalno suglasni da su nam kongresni centri potrebni, znamo koliko posla donose primjerice Ljubljani ili Beogradu, no to je svakako vrlo kompleksna tema koja zahtijeva opširnu diskusiju i konsenzus.

Prilikom boravka i rada u Španjolskoj imao sam prilike vidjeti kako se razvija takav jedan projekt koji je bio financiran od strane države. Rijetko koji grad može očekivati da kongresni centar bude profitabilan, često rade i s minusom, ali s programiranim minusom. Cilj takvih kongresnih centara i nije da budu uspješni poslovni objekti, već da generiraju promet za sve ostale subjekte u destinaciji. Ja sam siguran da će se neki od najavljenih kongresnih centara u Hrvatskoj otvoriti jer bez njih nema napretka i nadajmo se da će to biti čim prije.