×

Aldin Dugonjić: Posjedovanje halal certifikata sve više postaje presudno za dobivanje posla

Svjetsko halal turističko tržište je u 2013. godini bilo vrijedno oko 140 milijardi dolara, s udjelom od oko 13 posto u ukupnoj globalnoj industriji turizma. No, Hrvatska još niti izbliza nije iskoristila sve mogućnosti ovog brzorastućeg tržišta.
Aldin Dugonjić
Aldin Dugonjić

Centar za certificiranje halal kvalitete, jedina ovlaštena institucija koja provodi certificiranje poslovnih subjekata za halal standard kvalitete, djeluje kroz Islamsku zajednicu u Hrvatskoj. Svjesni velikih mogućnosti koje hrvatskom turizmu nudi jači razvoj halal tržišta, Centar je nedavno u Zagrebu organizirao radionicu o tome kako razvijati halal turizam. O mogućnostima ove značajne turističke niše govori voditelj Centra Aldin Dugonjić.

Halal turizam je relativno nova pojava na svjetskom turističkom tržištu. O čemu je točno riječ?
Halal turizam predstavlja djelatnost pružanja usluga tijekom putovanja osobama koje žive u skladu s halal normama ili halal lifestyle-om, kako se to sve češće imenuje. Ova djelatnost obuhvaća aktivnosti organiziranja i realizacije putovanja, smještaj, uvjete za obavljanje vjerskih obreda, pripremanje i posluživanja hrane, te ostale aktivnosti tijekom boravka, poput slobodnih aktivnosti, izleta, obilazaka, rekreacije i slično.

Potrebno je napomenuti da se pod halal turizmom mogu svrstati i usluge koje nisu isključivo vezane za turiste, već za bilo koju osobu kojoj je potrebna halal usluga, bez obzira na motiv putovanja i bez posebnog ograničavanja na bilo koju sezonu ili godišnje doba. To mogu biti i poslovni ljudi, sportaši, osobe koje putuju radi liječenja ili kojim drugim povodom. Također i agencije, organizacije ili objekti koji pružaju halal usluge mogu pružati i druge usluge koje nisu halal pod točno definiranim zahtjevima Pravilnika o certificiranju i kategorizaciji ugostiteljskih objekata, pružanja usluga u turizmu i zdravstvenim uslugama prema zahtjevima halal kvalitete.

Kakva su očekivanja gostiju iz islamskih zemalja kada dolaze u Hrvatsku? Je li posjedovanje halal certifikata presudno za dobivanje posla?
Globalno halal tržište nije ograničeno samo na islamske/muslimanske zemlje jer gosti koji traže halal mogu biti iz bilo koje države svijeta. Pažnja gostiju sa halal tržišta usmjerena je na to koliko su uvjeti i okruženje u kojima se usluga realizira „prijateljski“ za osobe koji traže halal usluge, a obuhvaćaju fizičko okruženje, infrastrukturu, te gostoprimstvo i ljubaznost osoblja koje pruža uslugu. Svakako da je posjedovanje halal certifikata sve više presudno za dobivanje posla. Kao jedan od primjera spomenut ću nedavni slučaj jednog zagrebačkog hotela koji nije nositelj halal certifikata. Gosti su tražili halal, za koji im hotel nije mogao garantirati, pa su otišli u hotel koji posjeduje halal certifikat.

Luksuzni i zdravstveni turizam proizvodi su vrlo zanimljivi arapskim gostima. Ima li Hrvatska adekvatnu ponudu za ovakve goste? Koliki su realni potencijali u halal tržištu za hrvatski turizam, koji se još uvijek najviše oslanja na europske goste?
Različiti su proizvodi zanimljivi arapskim gostima, s obzirom da se preko 22 zemlje vode kao arapske, pa tako imamo i različitu platežnu moć gostiju i zahtjeve. Republika Hrvatska svakako treba raditi na daljnjem proširenju i obogaćivanju ponude za sve goste koje želimo da nas posjete, a trenutnu ponudu treba poboljšavati i ponuditi na novim tržištima. Za hrvatski turizam halal gosti zaista su veliki potencijal s obzirom da nas zanemarivo mali broj njih posjećuje, ali također halal turizam može biti i nova tržišna niša za europske goste.

Arapskim gostima Hrvatska nepoznata

U kojoj mjeri smo poznati kao turistička destinacija u islamskim zemljama? Promovira li Hrvatska turistička zajednica našu ponudu tim gostima, s obzirom da više ne izlaže na Arabian Travel Marketu, vodećem turističkom sajmu Bliskog istoka?

Istraživanje Instituta za turizam pokazalo je da gosti sa Arapskog poluotoka za Hrvatsku ne znaju, ali da su im poželjni naši glavni konkurenti, što ukazuje na nedovoljnu promociju. Jedino Turistička zajednica grada Zagreba već godinama izlaže i promovira grad Zagreb, a time i Republiku Hrvatsku na Arabian Travel Marketu. No, to nije dovoljno te je svakako potrebno i na nacionalnom nivou izlagati i na drugim sajmovima i događanjima, na primjer u Tehranu, Iranu ili Jakarti, Indoneziji.

Što biste savjetovali, na koje načine hrvatske destinacije i pružatelji usluga (hoteli, agencije, restorani i sl.) mogu pridobiti goste i klijente iz Arapskih zemalja, posebno one veće platežne moći?

Novi vizualni identitet Hrvatske pod nazivom „Croatia - Halal friendly destination“ može jačati turistički brend Hrvatske

Kako bismo osvojili ovo trenutno najveće rastuće tržište, predlažemo sljedeće:
1. Povezivanje i partnerstvo (hoteli, restorani, HoReCa, marine, turističke agencije, turističke zajednice, turistički informativni centri, gradovi i županije, agencije i ministarstva, pružatelji usluga u zdravstvenom turizmu, udruge i sl.). Centar za certificiranje halal kvalitete u tu svrhu je razgovarao sa svim nadležnim institucijama te smo nedavno s Turističkom zajednicom grada Zagreba organizirali seminar za turističku industriju kako bismo prikazali potencijale halal tržišta i ukazali na potrebu partnerstva. Također, sa sektorom za turizam Hrvatske gospodarske komore planiraju se radionice diljem Hrvatske kako bismo sve zaintersirane upoznali s potencijalima halal tržišta i potrebe partnerstva.
2. Koordiniranom zajedničkom akcijom svih gospodarskih i turističkih čimbenika društva (strategija za osvajanje halal tržišta)
3. Pribivanjem na halal forumima koji se organiziraju u svijetu
4. Izlaganje na halal sajmovima koji se organiziraju u svijetu
5. Marketinškim nastupima na poznatim TV kućama ovog ciljanog tržišta npr. oglašavanje na Al Jazeeri.
6. Otvaranje predstavništava u ciljanim zemljama

Razgovarajući s certificiranim partnerima, došli smo do spoznaje da imamo određenih predstavništava u svijetu koje skupo plaćamo, a malo nam koriste. Stoga možda ne bilo loše da se ta sredstva preusmjere u otvaranje predstavništva na novim ciljanim tržištima.
Upravo zbog potrebe povećanja volumena prometa u predsezoni i posezoni, jačanja turističkog brenda Hrvatske, povećanja prosječne potrošnje po realiziranom gostu, što je i u fokusu Strateškog marketinškog plana, te potrebe stvaranja novog vizualnog identiteta Republike Hrvatske na novim tržištima, koje definira i Vladin Akcijski plan podrške izvozu, Centar za certificiranje halal kvalitete smatra da novi vizualni identitet Hrvatske pod nazivom „Croatia - Halal friendly destination“ upravo može jačati turistički brend Hrvatske. Također, može povećati potrošnju, s obzirom da gost sa halal tržišta u prosjeku troši 500 američkih dolara više od prosječnog Europljanina te da gosti sa halal tržišta, kao npr. Iranci, dosta često putuju u vrijeme naše predsezone i posezone.

Ono što je najveća prednost halala, je upravo to da se može promovirati na bilo kojem sajmu i mjestu u svijetu - na Anaugi, World Travel Marketu i drugima, jer halal nikoga ne izuzima, nego upravo znači uslugu više i dodatnu kvalitetu. Ono što je nužno su svakako reprezentativni nacionalni štandovi ili nešto što zaista plijeni pažnju, kao što je najveći katalog na svijetu pod nazivom „Neodoljiva Hrvatska“ autorice Sunčane Matić u kojem se promovira i halal turizam.

Hotel Esplanade s halalom povećao dobit

Kakav je postupak za dobivanje halal certifikata? Što sve turistički/ugostiteljski objekt treba poduzeti za pristupanje certificiranju i kolika su ulaganja u dobivanje certifikata? Koliko često se vrši audit?
Postupak dobivanja certifikata je sljedeći:
1. Tvrtka podnosi zahtjev za certificiranje i dostavlja Centru dokumentaciju kojom dokazuje da posluje u skladu sa zakonskom regulativom i da može zadovoljiti zahtjeve halal kvalitete uz obvezan prvi pregled zainteresirane tvrtke
2. Centar provjerava dostavljenu dokumentaciju
3. Centar i tvrtka potpisuju ugovor o certificiranju
4. Centar educira zaposlenike u tvrtci kako bi znali implementirati i održavati zahtjeve halal standarda
5. Tvrtka priprema dokumentaciju u kojoj su opisane svi procesi proizvodnje i provjerene sve sirovine i materijali koji se koriste u proizvodnji halal proizvoda
6. Centar provjerava je li tvrtka ispunila zahtjeve za dobivanje halal certifikata
7. Centar dostavlja svu dokumentaciju Komisiji za verifikaciju koja provjerava je li certificiranje izvršeno na propisani način
8. Upravni odbor Centra donosi odluku o dodjeli halal certifikata

Ulaganja za dobivanje halal certifikata, ukoliko zaintesirana tvrtka posluje u skladu sa HACCP sustavom i drugim sustavima kvalitete, nisu velika te se odnose na sitan inventar i cijenu certificiranja. Auditi se vrše periodično, najavljeno i nenajavljeno.

Što se još, osim hrane, certificira?
S obzirom da halal predstavalja stil življenja, certificirati se mogu proizvodi (kozmetika, lijekovi, obuća, odjeća, predmeti opće uporabe...) i usluge (ugostiteljstvo, financije, bankarstvo, trgovina...).

Imate li neke pozitivne primjere u kojima su nositelji halal standarda zabilježili povećani interes i veći broj dolazaka gostiju muslimanske vjeroispovijesti nakon certifikacije?
Samo u Podravki prošle su godine povećali izvoz za šest posto i napravili iskorake na tržišta gdje je preduvjet bio upravo halal certifikat, istaknuo je predsjednik Uprave Podravke Zvonimir Mršić prilikom dobivanja certifikata, napominjući kako je riječ o tržištima koja su u porastu, a i struktura potrošača im je poželjna.

Primjer iz hotela Esplanade pokazuje da je od uvođenja halal standarda 2013. godine, hotel povećao dobit za šest posto, dok se broj noćenja povećao za četiri posto.

Na koji način turističke agencije mogu koristiti halal standard?
Turističke agencije koji su nositelji halal certifkata educirane su za organizaciju putovanja, boravka i obilaska prema zahtjevima halal norme i time pružaju uslugu više. Certificiranje turističkih agencija smo pokrenuli kako bismo povećali dolazak broja gostiju sa halal tržišta, kako bismo zaokružili cjelokupan segment usluga prema zahtjevima halal kvalitete i onemogućili improvizaciju.

Na kraju bih želio istaknuti da je rast potrošnje na domaćem tržištu kroz halal certificiranje moguć jer se povećava izvoz certificiranih proizvoda, ugostitelj koji se certificira ima obavezu koristiti halal certificirane proizvode te nam dolaze gosti sa halal tržišta.

U studenom ćete sudjelovati s predavanjem na 1. Hrvatskom kongresu održivog i ekološkog turizma Neodoljiva Hrvatska u Zagrebu. O čemu ćete govoriti?
Govorit ću o potrebi za kreiranjem ponude novih oblika turizma i prilagodbi kvalitete za goste s dalekih tržišta, s mogućnošću rasta i razvoja regije. Halal turizam u dobrom dijelu je i ekološki turizam. Obzirom da Islam ima svoju posebnu ekonomsku, etičku, sociološku i kulturnu dimenziju u okviru koje su određene i drugačije premise ponašanja potrošača/korisnika, halal stil življenja između ostalog uključuje svjesnost o očuvanju prirode. Stoga su gosti sa halal tržišta itekako impresionirani našom očuvanom prirodom, bogatstvom vode, nacionalnih i parkova prirode, kao i ugodnom klimom. Naš nezagađen okoliš pogodan je za razvoj visokokvalitetnog zdravstvenog turizma i ekološku poljoprivredu, tj. proizvodnju ekološki uzgojene hrane koja je zasigurno poveznica sa halal turizmom i daljnim razvojem ekološkog turizma.