Agencija DT Croatia stekla prestižan Biosphere 2024 certifikat za održivo poslovanje
Aleksandra Uhernik Đurđek jedna je od vodećih stručnjakinja u hrvatskoj kongresnoj industriji. Čitavu karijeru posvetila je organizaciji poslovnih događanja, a nakon vođenja kongresnih odjela u Generalturistu, Kompasu i Atlasu, prošle godine je osnovala vlastitu tvrtku za pružanje konzultantskih usluga te je već sudjelovala u organizaciji nekoliko skupova. Također, završila je tečaj za turističkog vodiča te vodi manje grupe turista i poslovnih gostiju u Zagrebu i okolici, a nedavno je položila prvi stupanj SITE-ovog certifikata za specijalizaciju u segmentu insentiva CIS. Razgovarali smo i o budućim planovima, od kojih je posebno zanimljivo pokretanje portala Eventfully Croatia.
Nakon dugogodišnje karijere u najvećim turističkim agencijama, nešto više od godinu dana ste u poduzetničkim vodama. Kako je izgledao prijelaz iz korporativnog u poduzetnički svijet?
O prijelazu u poduzetnički svijet razmišljala sam već neko vrijeme, ali trebalo ga je pametno isplanirati i pripremiti. Agencije u kojima sam radila i profesionalno se razvijala redom su lideri na tržištu, te mi je svaka pružila dosta konkretnih i korisnih iskustava, od produkcije i operative, do managementa. Voljela bih da sam uz agencijsko iskustvo imala i iskustvo rada u hotelu.
Dobar event manager mora posjedovati kreativnost u svakom segmentu - od prodaje, preko budžetiranja, do produkcije i operative.
Na kojim ste projektima radili od pokretanja vlastitog posla, odnosno koje planirate poduzeti u budućnosti?
Većina projekata u početku je bila vezana uz suradnju s neprofitnim sektorom - udrugama. Posebno bih izdvojila suradnju sa SKAL-om i organizaciju 40-godišnjice našeg kluba u Zagrebu, koja me veselila i kao dugogodišnju članicu SKAL-a i kao organizatoricu. Također, izdvajam suradnju s Društvom arhitekata Zagreba na projektu ARTUR - arhitektura i turizam, višemjesečnom programu koji smo radili po cijeloj Hrvatskoj.
Također, počela sam uspješno surađivati s privatnim sektorom. Sa zadovoljstvom ističem novi brend DMC - Carnet de Voyage - Tailor Made Croatia, koji sam razvila s vlasnicom agencije Dnevnik putovanja. Počela sam raditi i na razvoju vlastitih produkata, od kojih je prvi „Space Walk Zagreb“ - interaktivni program razgleda grada Zagreba. Testni program je odrađen, a uskoro planiram napraviti promociju za novinare i turističke agencije. Podršku na razvoju ovog programa pružila mi je Turistička zajednica grada Zagreba. U skoroj budućnosti planiram pokrenuti i portal EventfullyCroatia koji će biti komplementaran sadržajima na vašem portalu. Nadam se zanimljivoj i uspješnoj suradnji.
Koja vam je specijalnost u radu? Na koji način možete pomoći klijentima pri organizaciji događanja?
Na području poslovanja vezanom uz organizaciju skupova teško mi je istaknuti specijalnost. Počela sam kao PCO, dok sam se kasnije više bavila poslovima DMC-a, većinom za strane korporativne klijente. Mislim da je moja specijalnost upravo moje široko i bogato iskustvo. Poseban interes u zadnje vrijeme vežem uz razne vrste motivacijskih programa s naglaskom na putovanjima kao motivaciji.
Tijekom godina dosta ste ulagali u edukaciju te ste pohađali mnogo međunarodnih edukacija i konferencija. Koja vam se od njih posebno usjekla u pamćenje?
Imala sam uistinu sreće da sam, osobito na početku karijere, radila za poslodavce koji su ulagali u svoje kadrove, pa tako i u mene. Sudjelovala sam na brojnim međunarodnim skupovima, seminarima i kongresima, te učila od najboljih u svjetskim razmjerima.
U samim počecima karijere u kongresnom sektoru bila sam na EFCT Summer School, danas ECM Summer School. Ovaj program preporučujem svim početnicima, kako bi doznali osnove poslovanja i odnosa na međunarodnom tržištu. IAPCO seminar u Wolfsburgu u Švicarskoj dao mi je mnoga konkretna znanja iz područja PCO-a i vjerujem da je bio ključan kada sam kao dosta mlada osoba počela surađivati na važnim međunarodnim skupovima. Vrlo brzo postanete relevantan sugovornik i partner od povjerenja. Svaki ICCA kongres bio je također vrlo inspirativan.
Američki budžeti za insentive su nam nedostižni
Koje je osobine i vještine potrebno imati da bi netko bio uspješan event manager?
Kreativnost je potrebna u svakom segmentu - od prodaje, preko budžetiranja, do produkcije i operative. Također potrebno je imati široku opću kulturu, kako bi se mogli prilagoditi svakom klijentu, biti sugovornik raznim stručnjacima. Fleksibilnost, timski rad i staloženost se zasigurno podrazumijevaju. Nadalje, praćenje novih trendova u poslovanju i društvu općenito, kao i otvorenost prema različitostima, osobito generacijskim, svakako je važno.
Nedavno ste, kao prva u regiji, dobili certifikat CIS (Certified Incentive Specialist) od strane međunarodne organizacije SITE. Možete li nam reći više o certifikatu, što on znači za Vas i o čemu je zapravo riječ?
Članstvo u SITE-u, kao i polaganje CIS-a, bili su mi želja već duže vrijeme. Budući da je to vezano uz osobu, a ne tvrtku, daleko je lakše sada kad sam poduzetnica. Već samo uključivanje u članstvo SITE-a za mene je bilo profesionalno priznanje zbog vrlo selektivnog procesa učlanjenja. CIS je prvi korak u certificiranju na području motivacijskog poslovanja i drago mi je da sam ga položila. Važan je kao priznanje na međunarodnom tržištu, osobito na tržištima Sjeverne Amerike. Na taj način ste uključeni u zajednicu profesionalaca, odličnu za umrežavanje u cijelom svijetu. Kako biste zadržali certifikat, potrebno je redovito pratiti trendove na tržištu kroz stručna okupljanja, sajmove, burze te pisanje u stručnim časopisima. U tom kontekstu već sam sudjelovala na IMEX-u u Frankfurtu, a veselim se i sudjelovanju na sljedećoj SITE konferenciji.
Koji su najnoviji trendovi na tržištu poticajnih putovanja (insentiva) u svijetu? Kakva je situacija u Hrvatskoj?
Trendovi u svijetu se djelomično preklapaju s onima na našem tržištu. Istaknula bih skraćivanje programa i uključivanje edukacijskog dijela. Također, postoji opća sklonost bližim destinacijama, što nama u Hrvatskoj u ovom segmentu ne ide u korist jer je Sjeverna Amerika najveće emitivno tržište za insentiv putovanja. Kada vidite primjere programa iz Meksika ili Kariba, ne možete vjerovati; takvi budžeti su nam nažalost nedostižni.
Za razliku od našeg tržišta i tržišta regije, budžeti za insentiv putovanja u Sjevernoj Americi nisu smanjivani radi recesije. Naprotiv, takva putovanja postala su jedan od glavnih alata u prodajno-marketinškom procesu, kao i u upravljanju kadrovima. Insentiv je pomno planiran i ima precizna pravila za svaki ciklus programa, te je samo putovanje jedan od dijelova procesa.
Kod nas u Hrvatskoj u korporativnom segmentu rijetko susrećete takve programe; češće se organiziraju spontani team building programi ili prodajne konferencije te razni „hospitality“ programi za klijente i partnere.