ForestFest Radoboj - proširenje turističke ponude u području šumske terapije
Priča o održivosti i ekologiji u hotelijerstvu i turizmu u Hrvatskoj poprima sve veću važnost, no malo tko, poput slovenskog eko hotela Bohinj Park ima razrađenu strategiju ovakvog načina poslovanja. Direktor hotela Anže Čokl govorio je na Adria Hotel Forumu o zelenim praksama koje koriste te smo s njim dodatno popričali na ovu temu.
Bohinj Park je prvi eko hotel u Sloveniji. Kako ste započeli svoju eko-priču?
Kao prvo, važno je znati da smo smješteni u izvornoj alpskoj regiji, a zelena je dominantna boja svega što nas nas okružuje: šuma, livada, planina… Kad smo 2004. godine započeli s razvojem regije izgradnjom Aquaparka, znali smo da građevine trebamo projektirati tako da ne budu samo u skladu s prirodom, nego i da budu ugodne oku. Umjesto da na prvi pogled privuku pažnju te za par godina prestanu biti moderne, cilj nam je bio da se stope s okolišem.
Međutim, puni potencijal eko-priče shvatili smo tek kasnije. Prvo smo izgradili hotel, a tek nakon nekog vremena smo ga počeli pozicionirati i promovirati kao održivi i „eco-friendly“. Valja imati na umu da smo specifični po tome što je naša tvrtka bila ne samo investitor, nego i nositelj i izvođač svih faza projekta: od planiranja i dizajna, preko obavljanja građevinskih radova i sada naposljetku upravljanja hotelom. I otac i ja smo po struci strojarski inženjeri pa bi se moglo reći da nam je energetska učinkovitost u krvi. Tako je sve počelo, a nastavak eko priče i održivih koncepata poslovanja koje primjenjujemo danas, došao je kao logičan slijed i svakoga dana postaje sve važniji dio naše ponude.
Što ste sve do sada poduzeli kako bi hotel poslovao po načelima održivosti? Koliko ste uložili u implementaciju zelenih praksi i kakva su vaša očekivanja u smislu povrata na investiciju?
S tehnološkog gledišta implementirali smo sva rješenja koja su bila dostupna u trenutku projektiranja i izgradnje. Koristimo 7 toplinskih pumpi, posjedujemo izvor vode na dubini od 430m, imamo jedinice za proizvodnju električne i toplinske energije, filtriramo vodu i zrak, u cijelom hotelu imamo LED rasvjetu, dok su za uređenje korišteni samo prirodni (kamen, drvo, staklo) i reciklirani materijali.
Osim toga, o održivosti vodimo računa i u drugim aspektima: naši meniji su sezonskog karaktera, tako da je većina hrane iz lokalnog uzgoja, a 84% naših zaposlenika je iz obližnjih mjesta. Nastojimo se otvoriti prema javnosti, imamo dane otvorenih vrata, kada svi mogu doći i naučiti o našim održivim praksama, sudjelujemo na predavanjima i konferencijama te surađujemo sa školama i fakultetima.
Investicija u zelena rješenja iznenađujuće je mala u odnosu na dobitke, kako u smislu smanjenja operativnih troškova, tako i u pogledu značajnog marketinškog potencijala eko-priče. Tehnologije u koje smo investirali omogućuju nam uštedu oko 300.000€ godišnje, što znači da smo već u prvih nekoliko godina poslovanja povratili uloženo.
Svi pričaju, a samo nas nekolicina radi na održivosti
Mnogo je različitih zelenih certifikata na tržištu. Za koji certifikat ste se vi odlučili i kakav je njegov utjecaj na poslovanje?
U pravu ste, mnogo je različitih certifikata na tržištu, a predviđam da će dugoročno opstati samo oni stroži i s visokim stupnjem kredibiliteta. Upravo stoga odlučili smo se za Green Globe certifikat. Iskreno, kada je riječ o marketinškoj podršci, očekivali smo više od onoga što smo dobili, ali svejedno smatram da je posjedovanje priznatog certifikata neophodno ako se želite pozicionirati kao odgovoran i ekološki osviješten hotel. Razlog je jednostavan - oni koji vas još nisu posjetili, ne mogu znati radite li stvari na pravi način, a certifikatom dobivate upravo to - vjerodostojan dokaz da vaša djela prate vaše riječi. Green Globe certifikat je baš to - dokaz da poslujemo po ekološki održivim principima.
Kako marketinški prezentirate svoju eko-priču? Je li to vaša iskonska konkurentska prednost? Smatraju li je gosti važnom?
Svi pričaju o održivosti. Svi pričaju o ekologiji. Svi pričaju o zelenom. Ali tužna realnost je da svi samo PRIČAJU o tome, a samo nekolicina nas riječi prati djelima. Za nas je zeleni marketing vrlo važan, ali realno gledano ne bismo mogli preživjeti samo s ekološki osviještenim gostima. Procjenjujem da bi svega 5% individualnih gostiju odabralo eko-hotel umjesto standardnoga, samo radi te činjenice.
U poslovnom sektoru eko predznak više znači jer je sve više tvrtki koje i same žele poslovati po načelima održivosti, te na taj način biraju i poslovne partnere. Kao primjer naveo bih BMW, koji je godinama prvi na ljestvici prema Dow Jones Sustainability indexu, a upravo zahvaljujući našem načinu poslovanja odabrao je naš hotel umjesto konkurentskog. Stoga bih zaključio kako poslovni gosti više cijene odgovorno, održivo, ekološko poslovanje, dok se većina individualnih gostiju zasad ne obazire na te vrijednosti prilikom odabira hotela.
Vaš hotel je poznat i po organizaciji „zelenih događanja“. Koje prakse koristite u MICE segmentu poslovanja?
Imamo različite pakete, jedan je primjerice EKO u kojemu za vrijeme pauza poslužujemo samo Fair-Trade kavu, te hranu iz lokalnog uzgoja. Osim toga, radimo s lokalnim tvrtkama i agencijama, ljudi iz regije pomažu oko slobodnih aktivnosti, itd. Kada god je moguće, koristimo javni prijevoz, što smanjuje emisiju CO2, a prošlih godina smanjili smo potrošnju papira i težimo tzv. „uredu bez papira“.
Najmlađi ste direktor hotela u Sloveniji, ali ste također strastveni planinar i sportaš. Držite motivacijska predavanja, vodite vrlo aktivan život… Imate li dovoljno vremena za sve aktivnosti i koja je sljedeća velika (ili mala) stvar u vašim planovima?
Čini se da imam dovoljno vremena za sve… ili sam, kako bi moje kolege rekle, izvrstan u upravljanju vremenom. Kada je vrijeme lijepo, umjesto rada u uredu, znam otići na paragliding u planine. Kako nemam dnevnu rutinu, često radim vikendima ili noćima. Zapravo, kad god nisam vani, u prirodi, ja radim. Volim tu slobodu, hobiji me motiviraju da bolje radim i daju mi širi pogled na stvari.
Što se tiče sljedeće male stvari, to će biti jedan start-up projekt na kojem radim „sa strane“ već dvije godine i nadam se da će ove godine ugledati svjetlo dana. A velika stvar bit će vjerojatno obitelj, za koju godinu.