Koronavirus - održan sastanak ministra turizma s predstavnicima turističkog sektora
Kako je nastala ideja o portalu odrzivi.turizam.hr, koliko je trajala njegova realizacija i iz kojih je izvora financiran?
Mrežni portal odrzivi.turizam.hr izrađen je u okviru projekta FAST-LAIN - Further Action on Sustainable Tourism – Learning Area Innovation Networks, a u sklopu akcije “Mreža znanja za konkurentnost i održivost europskog turizma“ pod Programom za konkurentnost i inovacije (CIP). Imajući u vidu nepostojanje jedinstvenog mjesta na kojemu bi zainteresirani dionici mogli dobiti ključne informacije o prioritetnim čimbenicima razvoja turizma na održivi način, uključujući i domaće i strane izvore, Ministarstvo turizma je odlučilo u okviru gore navedenoga projekta pokrenuti takav mrežni portal, što je inovacija, jer ga u Hrvatskoj do sada nije bilo.
Vjerujemo da će podizanje svijesti i bolja informiranost, za koje se nadamo da će ih ovaj portal dodatno potaknuti, mogu pomoći i daljnjem razvijanju „zelenih turističkih proizvoda“
Koji je cilj portala o održivom turizmu? Na koji način će pomoći korisnicima?
Vjerujemo da će portal pomoći razvoju svijesti o potrebi održivog, ali i odgovornog djelovanja i razvoja na svim razinama - od individualne, lokalne, institucionalne, nacionalne, pa i međunarodne, pogotovo kada putujemo izvan granica naše zemlje. Vjerujemo da će podizanje svijesti i bolja informiranost, za koje se nadamo da će ih ovaj portal dodatno potaknuti, mogu pomoći i daljnjem razvijanju „zelenih turističkih proizvoda“ koji će putem njega tražiti svoje mjesto na domaćem odnosno međunarodnom turističkom tržištu.
Cilj je portala www.odrzivi.turizam.hr je da bude jedinstveno mjesto na kojem se mogu dobiti ključne informacije o prioritetnim čimbenicima razvoja turizma na održivi način, uključujući domaće i strane izvore, a pružat će kratke informacije s mogućnošću jednostavnog pristupa širim informacijama o održivom turizmu pomoću poveznica na mrežne stranice nacionalnih i međunarodnih institucija koje se bave ovom tematikom kao, na primjer, sve raspoložive informacije o relevantnim zakonima i ostalim propisima, nagradama, certifikatima, primjerima dobre prakse, znanjima, događanjima, postojećim resursima i projektima kojima je cilj održivi razvoj turizma, kao i popis stručne literature, međunarodne kriterije održivosti, kalendar događanja. Vjerujemo da će mnogim turističkim dionicima u Hrvatskoj, ali i potencijalnim gostima, pružiti dovoljno zanimljivih informacija za daljnji razvoj zasnovan na inovacijama i, naravno, održivosti. Portal će dodatno sadržavati informacije o mogućnostima financiranja, kao i kratke informacije o ključnim hrvatskim, ali i međunarodnim dionicima. U budućnosti bi portal mogao pomoći marketinškom pozicioniranju RH kao destinacije visoko kvalitetnog, održivog turizma, osobito za tržišne niše (kulturni turizam, zaštićena priroda , regije koje posebno brinu o održivosti itd.).
Kome su namijenjeni sadržaji na portalu?
Mrežni portal je namijenjen svim zainteresiranim pojedincima, tvrtkama, odredištima, tijelima vlasti na svim razinama, akademskoj zajednici, strukovnim udrugama i ostalim kojima su važne informacije o čimbenicima razvoja turizma na održivi način.
Na primjer, uz pomoć poveznica na portalu korisnik lako može doći do popisa plaža s plavom zastavom, popisa naših EDEN destinacija koje su ovu europsku nagradu osvojile upravo iz razloga što svoj razvoj temelje na održivosti, kulturnoj i prirodnoj baštini RH i sl. Ovaj portal ujedno služi i kao izravan ulaz na europski portal za održivi i odgovorni turizam DestiNet, na kojem će također na engleskom jeziku biti objavljene informacije prikupljene od hrvatskih sudionika u projektu. DestNet je izvor još opsežnijih međunarodnih informacija o održivom i odgovornom turizmu.
Na koji način Ministarstvo turizma potiče razvoj održivog razvoja turizma u Hrvatskoj? Postoje li natječaji za potpore održivim i „zelenim“ projektima?
Ministarstvo turizma potiče razvoj održivog turizma u Hrvatskoj kroz javne pozive za dodjelu bespovratnih sredstava temeljem raznih programa. Tijekom ove godine su to bili: Program poticanja razvoja turizma na turistički nerazvijenim područjima kojim se između ostalog sufinancirao i razvoj turističke infrastrukture kroz obnovu i zaštitu kulturne i prirodne baštine, te Program pod nazivom „Inovativni turizam“ kojim se potiče razvoj zelenog poduzetništva u ugostiteljstvu i turizmu. Poticaj za proizvodnju autohtonih proizvoda dao je naš program „Korak više“, a sredstva su se dodjeljivala i tradicijskim manifestacijama u funkciji turizma.
Novi Pravilnik za dodjelu kvalitete ugostiteljskog objekta vrste hotel (NN 36/12) također ukazuje na važnost održivog razvoja jer oznaku kvalitete mogu upravo dobiti hoteli koji naglasak daju na sigurnost hotela, kvalitetu uređenja i opreme, racionalno postupanje s energijom, brigu o zaštiti okoliša, ali isto tako i zadovoljstvo osoblja i gostiju, te suradnju hotela s lokalnom zajednicom.
Što sve obuhvaća održivi turizam? Na koje način jedan hotel ili destinacija mogu uključiti održive prakse u svoje poslovanje i uopće povećati svjesnost svojih stanovnika i zaposlenika o važnosti odgovornog turističkog razvoja?
Održivi turizam najbolje definira dvanaest ciljeva održivog turizma koji su opisani u publikaciji Svjetske turističke organizacije (UNWTO) „Učiniti turizam održivijim: vodič za stvaraoce politike“, a to su: ekonomska održivost, boljitak lokalne zajednice, kvaliteta radnih mjesta, društvena pravednost, zadovoljstvo posjetitelja, lokalno upravljanje, blagostanje zajednice, kulturno bogatstvo, fizički integritet, biološka raznolikost, učinkovitost korištenja resursa i čistoća okoliša.
Hoteli i destinacije trebaju, prije svega, posvetiti pažnju energetskoj učinkovitosti, racionalnom postupanje s energijom i svim ostalim resursima, ekološkom rukovanju s otpadom, brizi o zaštiti okoliša, kvaliteti uređenja i opreme, sigurnosti, ali isto tako važno je i zadovoljstvo osoblja i gostiju, te suradnja s lokalnom zajednicom, jer je aktivno uključivanje lokalnog stanovništva od izuzetnog značaja, osobito kad se radi o zaštiti baštine i tradicija radnih mjesta. Povećanje svijesti stanovnika i zaposlenika moguće je na primjer kroz predstavljanje primjera dobre prakse i predstavljanje očekivanih rezultata koji će zasigurno na kraju biti na dobrobit cijele zajednice.
Možete li izdvojiti nekoliko hrvatskih primjera dobre prakse? Mogu li hoteli, agencije i ostali i sami prijaviti svoje održive projekte u bazu portala?
Teško je izdvojiti samo neke od primjera dobre prakse, ali oni najprepoznatljiviji su zasigurno naše plaže s Plavom zastavom, hrvatske EDEN destinacije, te Zeleni otok Krk.
Naravno, svi koji imaju primjere i projekte utemeljene na načelima održivog turizma mogu ih samostalno prijaviti za objavljivanje na našem mrežnom portalu putem e-pošte: info@odrzivi.turizam.hr