Kampovi ostvarili gotovo 21.5 milijuna noćenja, raste interes gostiju za kontinentalnu Hrvatsku
Trideseti po redu simpozij dunavsko-jadranske regije o najnovijim dostignućima na području eksperimentalne medhanike (Danubia-Adria Symposium on Advances in Experimental Mechanics) održan je od 25. do 28. rujna 2013. u kongresnom centru hotela Zora u Primoštenu. Skupovi Danubia-Adria se održavaju svake godine u suorganizaciji znanstvenih udruga iz Austrije, Češke, Hrvatske, Italije, Mađarske, Njemačke, Poljske, Rumunjske, Slovačke, Slovenije i Srbije. Ovo je već peti puta do sada da se simpozij održao u Hrvatskoj, uvijek u organizaciji Hrvatskog društva za mehaniku.
„Ciljevi održavanja simpozija vezani su uz promicanje eksperimentalne mehanike, od razvoja do primjene eksperimentalnih i hibridnih metoda, a u cilju poboljšanja kvalitete proizvoda i proizvodnih procesa, odnosno razvoja novih proizvodnih modela. Fokus je ove godine bio na istraživanjima koja proučavaju fizikalne pojave u materijalima pri različitim eksploatacijskim uvjetima. Hotel Zora je bio odličan domaćin ovog organizacijski i provedbeno zahtjevnog skupa koji je popunio svih pet dvorana, kao i prateće prostore, a prelijepe terase, uz sunčano i toplo vrijeme krajem rujna, pružili su sudionicima nezaboravan doživljaj koji će svima ostati u trajnom sjećanju.”, naveo je prof. dr. Damir Semenski ispred organizatora skupa, Hrvatskog društva za mehaniku.
Skupu je prisustvovalo više od 200 sudionika iz 23 zemlje, koji su prezentirali 153 rada objavljenih u Zborniku radova. Uz 30. obljetnicu objavljena je i monografija autora Ive Alfirevića s prikazom svih dosadašnjih Danubia-Adria simpozija. U pratećem programu Simpozija održan je sastanak Savjeta EURASEM-a (European Society for Experimental Mechanics) i sastanak IPA Adria HUB projekta. Skup je održan pod pokroviteljstvom Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti uz potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske, Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu i IPA Adria HUB projekta.
Veliku stručnu podršku u svojstvu PCO-a organizatoru je pružila agencija Studio Hrg, koja već godinama surađuje s Hrvatskim društvom za mehaniku. Ljubica Grbić iz Studija Hrg približila nam je sam proces kandidature i organizacije ovako značajnog skupa u Hrvatskoj.
Kako ste dobili organizaciju 30. simpozija eksperimentalne mehanike u Hrvatskoj? Kako je tekao proces kandidature Hrvatske?
2004. godine Studio Hrg je započeo suradnju s Hrvatskim društvom za mehaniku, hrvatskim članom Danubia-Adria Society i organizatorom Danubia-Adria simpozija. Tada nam je povjerena organizacija 21. Danubia-Adria simpozija o eksperimentalnoj mehanici koji je održan na Brijunima. Kako je naša organizacija bila jako uspješna, kada je nakon 10 godina opet došla na red Hrvatska kao domaćin, predstavnici HDM-a su nam ponudili suradnju na organizaciji i ovog, jubilarnog 30. simpozija; dakle, prema statutu Danubia-Adria Committee svake se godine DAS održava u drugoj zemlji članici, između njih 11 članica: Austrija, Hrvatska, Mađarska, Italija, Češka, Slovačka, Poljska, Rumunjska, Srbija, Njemačka, Slovenija. Za organizaciju 2013. godine opet je došao red na Hrvatsku, za mjesto održavanja je izabran Primošten.
Kako ste zadovoljni održanim skupom? Što su rekli sudionici simpozija?
Simpozij je bio izuzetno uspješan, s mnogo vrlo zanimljivih prezentacija u kojima su predavači iznijeli svoja iskustva i rezultate ispitivanja fizikalnih pojava u materijalima pri raznim uvjetima eksploatacije. Sudionici su iskazali svoje zadovoljstvo onim što su čuli na predavanjima i u direktnim razgovorima među sobom.
Što vam je bilo najvažnije kod odabira destinacije i hotela, odnosno što je utjecalo na konačnu odluku oko izbora Primoštena i hotela Zora?
Pri odabiru mjesta održavanja simpozija organizator je predložio Primošten, a kako smo prije godinu dana organizirali jedan medicinski kongres u Hotelu Zora, odmah smo podržali ovu ideju jer smo imali saznanja o svim mogućnostima provedbe skupa u njihovim prostorima, Hotel je raspolagao svim sadržajima koji su bili potrebni - dvoranama, predprostorom za pauze za kavu, prelijepom terasom u blizini dvorana, a prednost je blizina mora i šetnica uz more za predah i odmor, te posebno blizina NP Krka u kojoj je HE Jaruga - mjesto za tehnički posjet koji se uvijek organizira tijekom simpozija kao obvezni dio stručnog programa.
Koliko često imate priliku dovesti ovakve međunarodne skupove u Hrvatsku? Koristite li pri kandidaturama pomoć kongresnih ureda?
Nažalost ne prečesto, uglavnom su to domaći kongresi s međunarodnim sudjelovanjem. Već nam je nekoliko puta ponuđeno apliciranje za međunarodne kongrese u medicini, cijela je ponuda prihvaćena kao jako dobro pripremljena i prezentirana pred stranim organizatorima, ali Hrvatska skupove nije dobila iz razloga što ponuđeni kapaciteti nisu bili zadovoljavajući - nepostojanje kongresnog centra s potrebnim većim brojem dvorana i pratećih sadržaja za cca 1500-3000 sudionika, kao i nemogućnost smještaja tako velikog broja sudionika u jednom gradu. Uvijek je kandidiran bio Zagreb, mjesto održavanja prostori paviljona na Zagrebačkom Velesajmu, svi hoteli, moteli u Zagrebu i okolici, ali... Prilikom aplikacije smo komunicirali s kongresnim uredom pri TZ Grada Zagreba, naišli smo na njihovu podršku, participirali su u domaćinstvu predstavnika stranih organizatora prilikom njihova posjeta predloženih mjesta održavanja. Ovi su jako bili zadovoljni prijemom i Zagrebom, ali ne i neodgovarajućim prostorima održavanja kongresa, radi čega nismo dobili organizaciju takvih međunarodnih skupova.