×

Damir Muharemović: Adria Security Summit u sedam godina narastao je čak šest puta

Industrija sigurnosti zadnjih godina nezaustavljivo raste, a mnoga se rješenja uspješno implementiraju i u turizmu. Najveće regionalno događanje ove industrije, Adria Security Summit, možete posjetiti na Zagrebačkom Velesajmu 5. i 6. listopada
Damir Muharemović
Damir Muharemović

Hrvatska je ove godine ponovno domaćin najvećem regionalnom događanju u industriji zaštite i sigurnosti. Adria Security Summit održava se početkom listopada u Zagrebu, a o svim organizacijskim izazovima, ali i sjajnom odazivu stručne publike na ovakav spoj sajma i konferencije na kojoj se očekuje više od 2.500 sudionika, razgovaramo s Damirom Muharemovićem, organizatorom Summita i urednikom a&s Adria magazina.

Pred nama je sedmo izdanje Adria Security Summita, najvećeg regionalnog događanja posvećenog industriji sigurnosti i zaštite. Možete li nam ukratko reći što nas sve očekuje u dva dana konferencije i sajma?

Adria Security Summit je vodeći poslovni događaj regionalnog tržišta sigurnosti. Njegov specifičan koncept i kvaliteta je ono što iz godine u godinu privlači sve veći broj posjetitelja i izlagača. Naime, širom Europe odavno jenjava zainteresiranost za velike sajmove, na kojima su štandovi skupi, ciljna grupa rascjepkana, a logistički izazovi za izlagače mnogo veći.

Stoga smo došli na ideju da napravimo nešto drugačije – spoj izložbe s manjim, dimenzijama ujednačenim štandovima, koji svima daju iste mogućnosti, te jakog konferencijskog programa s najvećim regionalnim i svjetskim stručnjacima u ulozi predavača, kao i natjecanjem instalacijski i tehnološki najsloženijih projekata iz različitih industrijskih grana. Tu su i prateći sadržaji poput radionica, na kojima kompanije predstavljaju svoja rješenja i proizvode, online platforme za olakšano dogovaranje sastanaka s velikim brojem kontakata, turističkog obilaska grada i zemlje domaćina i druženja u ugodnoj atmosferi, itd.

Prednost Summita je i u vrsti posjetitelja, jer tu su isključivo osobe koje posluju u ovoj ili srodnim industrijama, a ne i slučajni prolaznici. Takav koncept obilježit će i predstojeći Adria Security Summit u Zagrebu 5. i 6. listopada. Imat ćemo do sada najveći broj izlagača – 128, te projicirani najveći broj posjetitelja – između 2.500 i 3.000.

Ove brojke utoliko su značajnije kada uzmemo u obzir da je na prvom događaju bilo dvadesetak izlagača i 393 posjetitelja. Summit je, dakle, narastao nekih šest puta. Sve detalje o konferencijskom i pratećem programu, listi izlagača i drugim informacijama možete pronaći na web stranici Summita

Adria Security Summit

Kako je pandemija Covid-19 utjecala na vaše planove i organizaciju ovako velikog događanja?

Bili smo primorani 2020. godine otkazati fizičko održavanje Adria Security Summita u Sarajevu jer su restrikcije bile tolike da je bilo gotovo nemoguće adekvatno organizirati bilo kakav veći događaj. Tada smo odlučili među prvima upotrijebiti dvije prilagođene platforme da bismo održali kontinuitet događaja.

Jednu smo koristili kao simulator konferencijskih i izložbenih dvorana, gdje ste doslovno imali pozornicu s voditeljem i predavačima te virtualne štandove s predstavnicima kompanija koje ste mogli kontaktirati, gdje ste mogli uzeti digitalnu vizitku, pročitati promotivni materijal ili pogledati video.Drugu, Connect2B platformu upotrijebili smo u svrhu povezivanja svih ljudi koji bi, prilikom registracije, ustupili svoje podatke i stavili se na raspolaganje za sastanke. To je bio pravi iskorak u tom trenutku, jer smo ponudili nešto drugačije i novo u odnosu na tadašnje webinare.

Prošle smo godine odlučili riskirati i među prvima organizirati fizički događaj u Beogradu. Bila je to ispravna odluka jer su profesionalci iz više od trideset zemalja bili oduševljeni činjenicom da se konačno mogu sresti i družiti sa svojim partnerima i klijentima. Naravno, uveli smo niz zdravstvenih mjera, od mjerenja temperature videonadzornim kamerama do testiranja na licu mjesta. Cijelo događanje je proteklo bez novozaraženih.

Svakom detalju posvećujemo veliku pažnju

Nakon 2017. i domaćinstva Šibenika Summit se ponovno održava u Hrvatskoj. Kako ste odabrali lokaciju Zagrebačkog velesajma?

Summit je specifičan i jedinstven po tome što je to istinski, a ne samo nominalno regionalni događaj. Takav smo pravac od početka zauzeli, nastavivši tradiciju našeg a&s Adria magazina. Istinski regionalni karakter podrazumijeva fizičko i medijsko prisustvo u svih sedam zemalja bivše države. Summit stoga svake godine mijenja zemlju domaćina. Prvi je održan u Sarajevu, zatim Beogradu, Šibeniku, Ljubljani i Skoplju i onda se dogodila pandemija. Bili smo primorani promijeniti planove, preskočiti godinu i nastaviti u Beogradu kao, u epidemijski promjenjivom vremenu, poslovno najotvorenijem gradu.

Zagreb je bio logičan nastavak kao grad koji, zbog svojih poslovnih, infrastrukturnih i transportnih kapaciteta, našem događaju može omogućiti rast. Samim tim je i odabran Zagrebački velesajam jer je to dovoljno velik prostor da može primiti očekivanih 2.500 do 3.000 ljudi. Summit je u ovih sedam godina svojom kvalitetom i stalnim pomjeranjem granica pružio profesionalcima iz sigurnosti, zaštite i srodnih industrija priliku da se na jednom mjestu okupe i dogovaraju saradnju. U tome je njegova najveća prednost.

Adria Security Summit

Koliko je zahtjevna organizacija s obzirom da na Velesajmu praktički dobivate prazan paviljon na korištenje, u smislu uređenja prostora, logistike, tehničkog opremanja i ostalog?

Mnogo je lakše organizirati poslovni događaj u gradu u kojem živite i gdje dobro znate poslovno okruženje, a raditi to svake godine u drugom gradu je posve druga priča. Naravno, to ne bismo uspjeli bez široke baze naših kontakata i stalnog rada na terenu. Naredni događaj počinjemo organizirati doslovno odmah nakon završetka prethodnog. Odmah zakazujemo termin u hotelskim ili sajamskim prostorima koji nam mogu ponuditi dovoljno velik prostor i podršku. Tehničku podršku i logistiku nikad ne uzimamo olako i uvijek surađujemo s više ponuđača kako bismo izbjegli potencijalne greške.

Da biste organizirali nešto ovako na visokom nivou, ne smijete ništa prepustiti slučaju i cilj uvijek mora biti kvaliteta. To je jedini način.

Odlazimo u grad domaćin svaki mjesec kako bismo razgovarali sa što više firmi, premjerili svaki metar konferencijskih i izložbenih dvorana, provjerili jesmo li sve precizirali kako treba, itd. Nimalo ne pretjerujem kada kažem da doslovno svakom detalju – bilo da je riječ o slajdu na prezentaciji ili pozadinskom svjetlu iza reklamnih panoa – posvećujemo veliku pažnju. Stalno održavamo sastanke, nabacujemo nove ideje, anketiramo posjetitelje u potrazi za pogreškama.

Pedeset posto više izlagača u odnosu na 2021.

Imate izrazito veliki broj sponzora. Na koje ih načine privlačite, koje im pogodnosti nudite i kakve su njihove povratne informacije izlaganja, održanih sastanaka i sklapanja poslova s prethodnih izdanja sajma?

Adria Security Summit nije bio ni u primisli kada su u Jadranskoj regiji postojala tri sajma sigurnosti. Svi su s vremenom zatvorili vrata ili se pripojili nekim drugim iz razloga što programom, ponudom i konceptom nisu privukli izlagače i posjetitelje. a&s Adria je prvo desetljeće poslovanja funkcionirala isključivo kao medij, ali malo netipičan za naše prostore.

Naime, svaki smo višak resursa ulagali u odlazak na svaki važniji sajam sigurnosti u Europi, na Bliskom Istoku i ponekim u Aziji, svake godine izvještavali s više od pedeset regionalnih konferencija i seminara, konstantno posjećivali strane i regionalne kompanije, upoznavali nove ljude, izgradili bazu s više od 5.500 kontakata, povezali se i promovirali sve regionalne komore i stručna udruženja, postali članica najveće svjetske grupacije sigurnosnih medija – tadašnje a&s Grupe, koja će kasnije postati dio najvećeg europskog organizatora poslovnih događaja, kompanije Messe Frankfurt. Od lokalnog magazina postali smo istinski regionalni medij, koji je imao i ima najveću infrastrukturu da otvori vrata svjetskim kompanijama da pronađu partnere u našoj regiji, dogovore projekte, zaposle ljude i prodaju opremu i usluge.

Prvo je pravilo u marketingu da nikoga nećete zainteresirati samo mogućnošću promocije, već dodatnom vrijednošću koju im možete ponuditi. U tome je naša najveća snaga.

I zato, kada smo počeli organizirati Summit, on je već prvim izdanjem bio među najvećim događajima u regiji, a danas uvjerljivo najveći u svim kategorijama. Svake godine nam je rastao broj izlagača i posjetitelja, tako da danas imamo skoro 130 izlagača, što je, recimo, čak pedesetpostotno povećanje u odnosu na lanjsko izdanje. Svake godine provedemo anketu i zadovoljstvo nam je što možemo reći da je 95 posto posjetitelja reklo da je Summit ispunio njihova očekivanja, dok je njih 80,6 posto ocijenilo konferencijski program odličnim ili dobrim. No, ne fokusiramo se na taj visok postotak zadovoljstva, već na ovaj ostatak, gdje je prostor za napredak.

Adria Security Summit

Koju digitalnu platformu koristite za dogovaranje b2b sastanaka? Koliko se sastanaka u prosjeku održi tijekom Summita?Koristimo našu Connect2B platformu, na kojoj trenutno imamo oko 4.400 registriranih osoba. Svi prijavljeni mogu koristiti platformu da se prijave na naš idući događaj, dogovore sastanke i realiziraju ih fizički, putem chata ili videopoziva. Dostupna je cjelodnevno svaki dan u godini i omogućava lako pretraživanje i filtriranje registriranih po zemljama iz kojih dolaze, firmama i područjima u kojima rade, kompanije su segmentirane po poziciji u nabavnom lancu i vrstama proizvoda i usluga koje nude, itd. U okviru nje održavamo i webinare za kompanije te nudimo tržnicu (marketplace), gdje se reklamiraju nova rješenja i dogovaraju projekti. Aplikacije je dostupna za uređaje s iOS i Android operativnim sustavima.

Sigurnost je postala industrija nezaustavljivog razvoja

Koji su najnoviji trendovi i postignuća u industriji sigurnosti i zaštite? Koliko je digitalizacija utjecala na razvoj ovog sektora?

Industrija sigurnosti već dva desetljeća ostvaruje veliki rast. Baš je neki dan objavljena procjena poznate svjetske analitičke kompanije MarketsandMarkets da će tržište videonadzora – a to je samo dio industrije sigurnosti – rasti s 48,7 na 76,4 milijarde američkih dolara u narednih pet godina, a cyber sigurnosti sa 173,5 na 266,2 milijarde. Potražnja za sigurnosnom opremom i softverima nikad nije bila veća. Pandemija te ovogodišnji problemi u lancu nabavke i manjak elektroničkih komponenata malo su usporili rast, ali on ni u jednom trenutku nije stao.

Tehnološki se sigurnosni uređaji toliko brzo razvijaju da kompanije moraju educirati dovoljno ljudi i integrirati sve te uređaje u jedan funkcionalan sistem. Digitalizacija je, naravno, na čelu tog razvoja. Onog trenutka kad se prešlo na IP protokol, ponudile otvorene platforme za razvoj softvera, počelo ozbiljnije raditi na unifikaciji i integraciji sistema, uvela ozbiljnija videoanalitika i umjetna inteligencija podržana jačim procesorima i komponentama – sigurnost je postala industrija nezaustavljivog razvoja.

Adria Security Summit

Postoje li neki sigurnosni noviteti u turizmu i event industriji na koje biste skrenuli pozornost?

Turizam, odnosno ugostiteljstvo, jedno je od vertikalnih tržišta kojima je sigurnost vrlo važna stavka, jer nitko ne želi boraviti u objektu ili mjestu u/na kojem se osjeća nesigurno. Hoteli, resorti i drugi objekti za iznajmljivanje konstantno ugrađuju novu i nadograđuju staru sigurnosnu i protupožarnu opremu. Pri tome uopće ne zaostaju za posljednjim trendovima, jer se ugrađuju suvremeni uređaji, naravno ovisno o budžetu. Stoga slobodno možemo kazati da svi trendovi koji se odvijaju u industriji sigurnosti svoje mjesto pronalaze u objektima u kojima turisti borave, ali i onima koje obilaze, jer su i svi povijesni važni objekti zaštićeni jakim sigurnosnim mjerama.

Ove ćemo godine na Adria Security Summitu u okviru Case Study Excellence natjecanja, na kojem se predstavljaju i biraju najbolji projekti u regiji i šire, imati dva projekta iz ugostiteljstva: konvergenciju Hikvisionovih sistema u Amadria Parku u Šibeniku te primjenu integracijske xEMS platforme u Falkensteiner resortu Punta Skala u blizini Zadra. U oba naziva primjetan je fokus na integraciji, odnosno konvergenciji sigurnosnih sistema.

Riječ je o tome da se u hotelima i resortima koriste različiti sigurnosni sustavi – videonadzor, kontrola pristupa, zaštita perimetra, alarmni sustavi, vatrodojava, čak i sefovi – i ako ti uređaji nisu od istog proizvođača, a najčešće nisu, onda je jako važno integrirati ih tako da se njima upravlja iz jednog softvera i da sve funkcionira besprijekorno.

Mnoštvo je novih tehnologija u okviru tih sustava o kojima bismo mogli govoriti, od mobilne kontrole pristupa, pri čemu se korisnički podaci izdaju i poništavaju digitalno na mobilne uređaje, što uklanja rizik i teškoće povezane s upotrebom ključeva, preko kamera s naprednom analitikom temeljenoj na umjetnoj inteligenciji, koje mogu prepoznati osobe s crne liste ili ranije goste kako bi personalizirali boravak, prepoznati kradljivce vozila na parkingu ili rutinski provjeriti krovove bez izlaska na teren do mnogo drugih o kojima bi bilo predugo govoriti.

Znate li već sada gdje će biti održano sljedeće izdanje Adria Security Summita?

Naredno izdanje bit će održano u Ljubljani, također početkom listopada. Do kraja rujna ćemo znati i točnu lokaciju.