Sanda Sokol: Esplanade nije hotel gdje gosti samo prespavaju, već se trudimo da svatko doživi posebno iskustvo
Jadranka hoteli još od osnivanja Jadranka Grupe 1947., zamašnjak su turističkog razvoja otoka Lošinja, a tvrtka je rasla zajedno sa svojim stanovnicima i zaposlenicima. Jedna od najuspješnijih hrvatskih turističkih priča, sjajan primjer simbioze i suradnje najveće turističke tvrtke na otoku, lokalnih vlasti i samog stanovništva, preživjela je proces privatizacije, promjene nekoliko vlasnika te je danas, u tijeku velikog investicijskog ciklusa i obnove brojnih objekata, jača nego ikada. Vizija tvrtke i čitavog otoka je preobrazba Lošinja u otok vitalnosti te pozicioniranje među najluksuznija odredišta na Mediteranu, o čemu govori i član Uprave Goran Filipović u velikom intervjuu za PoslovniTurizam.
Jadranka hoteli 2007. godine ušli su u veliki investicijski ciklus obnove većine svojih hotelskih kapaciteta. Možete li ukratko predstaviti što se sve do sada napravilo i koliko je sredstava uloženo u podizanje smještajne ponude otoka Lošinja?
Veliki i zahtjevni investicijski ciklus obnavljanja hotelskih kapaciteta i repozicioniranja na tržištu u cilju podizanja njihove kategorizacije na četiri i pet zvjezdica započeo je 2007. godine obnovom hotela Aurora 4*, koji je otvoren u svibnju 2008. godine i pozicionira se kao wellness hotel. Susjedni hotel Vespera je također prenamijenjen u objekt visoke kvalitete 4* te je otvoren u svibnju 2009. Vespera se na tržištu profilira kao obiteljski – Family Hotel i nositelj je prestižne licence Kinderhotels. Hotela Punta u Velom Lošinju je nakon obnove na razinu od 4 zvjezdice otvoren u svibnju 2012. godine te je specijaliziran za vitality segment.
Početkom 2014. vlasnik Jadranke d.d. postala je zagrebačka tvrtka Beta Ulaganja, u vlasništvu UK Prosmvyaza, društva za upravljanje investicijskim fondovima iz Ruske Federacije. Novi vlasnici dali su punu podršku provedbi aktualnog investicijskog plana Jadranke, ali i provedbi novih projekata s ciljem preobrazbe Lošinja u vodeću destinaciju vitalnosti, poput izgradnje eko golf resorta na Cresu, nove marine i rekonstrukcije lošinjskog aerodroma.
U srpnju 2014. otvoren je više od 50 milijuna eura vrijedan Bellevue, prvi lošinjski hotel s 5*, čime je započeo investicijski ciklus u zoni Čikat, najluksuznijoj zoni na otoku Lošinju koja će biti okosnica cjelogodišnjeg turizma na otoku. U sklopu investicijskog ciklusa u Čikatu krajem 2014. godine započela je više od 25 milijuna eura vrijedna rekonstrukcija hotela Alhambra s vilom Augusta, koja postaje boutique hotel, te Vile Hortenzije na razinu od 5 zvjezdica, što bi trebalo biti završeno do srpnja 2015. Tome treba dodati i uređenje šetnice, obale, plaža i okoliša u cijeloj uvali Čikat, koje je planirano realizirati u tri godine kroz tri faze. Ove godine se uređuje dio od hotela Alhambra do vile Hortensije, što se planira dovršiti do srpnja 2015. Ono što je dovršeno prije nekoliko mjeseci, jest dodatno ulaganje od 4 milijuna eura u Vitality Hotel Punta Velom Lošinju, gdje je nadograđen jedan kat na postojećem hotelu, koja je 2014. dobila i proširenu luksuznu vitality i wellness zonu sa zdravstvenim centrom te veliki infinity vanjski bazen s ugostiteljskim sadržajima. Ukupno je od 2007. godine do danas samo u podizanje razine kvalitete hotelskih kapaciteta uloženo više od 100 milijuna eura.
Početkom 2014. umjesto Europske banke za obnovu i razvoj, većinski vlasnici i strateški partneri tvrtke postaju ruski ulagači. Jeste li uspjeli u većoj mjeri dovesti goste s ruskih tržišta od tada, s obzirom na uvođenje viznog režima s ulaskom u EU?
Ruska Federacija je svakako jedno od najvažnijih emitivnih tržišta za Jadranku grupu, posebno u predstojećem razdoblju, kada će se završiti ključni projekti podizanja ponude na razinu od 5 zvjezdica, poput ulaganja u uvali Čikat, izgradnje eko golf resorta na Mataldi te rekonstrukcije zračnog pristaništa Mali Lošinj. U ovom trenutku od ukupnog broja gostiju većina njih dolazi iz zemalja koje se nalaze unutar Europske unije. Prije svega radi se o vjernim gostima iz zemalja poput Slovenije, Austrije, Italije, Njemačke, skandinavskih zemalja te domaćim gostima.
Koji su budući planovi razvoja hotelske kompanije do 2019. godine?
Ukoliko bude sve kako je i planirano, do 2019. godine bi trebali biti završeni ključni razvojni projekti kompanije. Riječ je prije svega o završetku ciklusa podizanja kvalitete ponude u svim hotelima na razinu visoke četiri ili pet zvjezdica, što uključuje i završetak razvojnih projekata u uvali Čikat, poput izgradnje novog hotela Helios, specijaliziranog za zdravstveni turizam, ali i ostalih strateških projekata kompanije, vrijednih više od 100 milijuna eura: izgradnje eko golf resorta na Mataldi na Cresu, rekonstrukcije zračnog pristaništa Mali Lošinj te izgradnje nove lošinjske marine pogodne za prijam megajahti. Sa završetkom navedenih investicija, ukupno vrijednih više od 200 milijuna eura, Jadranka i cijeli otok Lošinja imaju sve preduvjete za pozicioniranje kao jedinstveno odredište luksuza i vitalnosti na Mediteranu.
Otvaranje novih tržišnih niša
Prošle godine otok je dobio prvi luksuzni hotel Bellevue s pet zvjezdica. Je li Lošinj spreman za goste najveće platežne moći i što im sve nudi?
Zbog svoje povijesti, jedinstvene prirode i kulturnog nasljeđa, Lošinj već sada predstavlja jedinstvenu i prepoznatljivu destinaciju, i to ne samo na Jadranu. Sa završetkom planiranih investicija Jadranka i Lošinj će steći sve preduvjete da postanu prepoznatljiva i cjelogodišnja destinacija za goste najviše platežne moći. S druge strane, ulaganja u infrastrukturu, poput hotela nije dovoljna ako taj razvoj ne prati i sama destinacija, odnosno svi stanovnici Lošinja. Kao najveća kompanija na otoku, svjesni smo uloge i odgovornosti koju moramo preuzeti u ostvarenju vizije preobrazbe Lošinja u svjetski prepoznatljiv otok vitalnosti te zbog toga aktivno sudjelujemo u svim aktivnostima koje teže tom cilju – od podupiranja komunalnih, humanitarnih i društvenih projekata od lokalne važnosti do međunarodne promocije Lošinja.
Lošinj se pozicionira kao otok vitalnosti. Kako ste se u Jadranka hotelima uklopili u koncept zdravog življenja?
Od samih početaka poslovanja, Jadranka hoteli usvojili su strategiju ekološke odgovornosti. Lošinj je biser Kvarnera te se svojim posebnim položajem i jedinstvenom klimom ističe u klasičnoj turističkoj ponudi. Cjelokupna filozofija Jadranka hotela, baš kao i otoka Lošinja, temelji se na promoviranju koncepta vitalnosti, čemu je prilagođena naša gastronomska i wellness ponuda, ali i programi zdravstvenog turizma, poput škole zdravog disanja i plućne rehabilitacije. Uz zavidnu kvalitetu usluge, ali i kvalitetu sadržaja ponude koja se mijenja i ažurira sukladno trendovima svake godine, netaknuta, ljekovita priroda veliki je bonus za Lošinj. Iz tog razloga ulaganje u ekologiju i poslovne procese koji omogućuju zaštitu prirode rezultiraju brojnim plažama koje viju Plavu zastavu već preko 10 godina, netaknutim biljem koje se koristi u našim wellness programima, ali i gastronomskim poslasticama, koje su, zbog korištenja svježih i autohtonih namirnica od provjerenih lokalnih proizvođača i ribara, jedinstvene.
Uz to, sustavno ulažemo u unapređenje našeg poslovanja kako bismo očuvali čisto more, netaknutu prirodu i mirisan zrak – glavne čimbenike ljekovite klime, ali i glavne čimbenike zbog kojih nam se gosti sustavno vraćaju u naše hotele. Tako smo usvojili ISO certifikate ISO 9001:2000 za upravljanje sustavom kvalitete, te ISO 14001:2004 za sustav upravljanja okolišem. HACCP certifikate posjeduju svi naši hoteli. Povrh toga, hoteli Punta, Bellevue, Vespera i Aurora su nositelji certifikata Sustainable (održiv hotel). Punta je k tome i nositelj ECARF (antialergijski hotel) certifikata te je prvi hotel u Hrvatskoj kojemu je dodijeljen prestižni certifikat EuropeSpa.
Prosječan boravak - tjedan dana
Nastojite razvijati cjelogodišnje poslovanje. Koliko vam to uspijeva? Kakva je popunjenost hotela tijekom godine? Što je još potrebno poboljšati u ponudi kako bi gosti dolazili kroz čitavu godinu?
Iako se u cijeloj Europi proteklih godina bilježi rast trenda odmora koji se sastoji od kraćih boravaka na više destinacija, na Lošinju gosti još uvijek borave u prosjeku tjedan dana. Dijelom tome pridonosi i činjenica da je Lošinj otok, no sasvim sigurno tome pridonosi i činjenica da Lošinj nudi puno više od ljetovanja obzirom na svoju jedinstvenu ljekovitu klimu koja ima pozitivne učinke na zdravlje čovjeka. Ljetovanjem na Lošinju, ulažete istovremeno u svoje zdravlje, zdravlje svog djeteta. Brojni gosti koji jednom dođu na Lošinj i uvjere se u to, vraćaju se već godinama. Važno nam je imati stalne goste koje već poznajemo po imenu i prezimenu, ali i njihovim željama i navikama. Zato je izuzetno važno ulagati u kvalitetu smještaja i nove sadržaje. Svaki hotel iz portfelja Jadranka hotela nudi specifičnu vrstu odmora – tako u Family Hotel Vespera dolaze obitelji s djecom, u Wellness Hotel Aurora dolaze gosti željni opuštanja i odmora, dok u novi Hotel Bellevue dolaze gosti koji očekuju luksuzni smještaj, vrhunsku gastronomiju i besprijekornu uslugu te potpuno novi spa & health koncept. Upravo smo s otvorenjem Bellevuea otvorili jednu potpuno novu tržišnu nišu, nišu koju Lošinj i Čikat definitivno zaslužuje, i koju ćemo u srpnju nadograditi otvorenjem boutique hotela Alhambra s Vilom Augustom te Vile Hortensia. Naši novi projekti poput eko golf resorta na Mataldi na Cresu i izgradnje nove marine u Malom Lošinju neizostavan su dio priče o pretvaranju Lošinja u destinaciju s pet zvjezdica. Međutim, ono što je ključno za pretvaranje Lošinja u cjelogodišnju turističku destinaciju jest rekonstrukcija lošinjskog aerodroma, kako bi mogao primati avione kapaciteta do 180 putnika. Obnovljeni aerodrom će u potpunosti promijeniti lice lošinjskog turizma.
Hoteli Bellevue, Aurora, Vespera i Punta raspolažu konferencijskim kapacitetima. Budući da je poslovnim gostima prometna dostupnost jedna od najvažnijih stvari u odlučivanju o lokaciji, kakva je povezanost Lošinja s kopnom i zračnim linijama izvan ljetne sezone, kada se organizira većina poslovnih skupova?
S otvorenjem Bellevuea, započela je i potpuno nova era u konferencijskoj ponudi Jadranke, što je potvrdila i nagrada za najbolji kongresni resort koju nam je dodijelio slovenski časopis Kongres Magazine. Moram napomenuti kako smo s Bellevueom dobili dodatnu infrastrukturu za održavanje najzahtjevnijih kongresa tijekom cjelogodišnjeg razdoblja, što će zajedno s postojećim kongresnim kapacitetima Hotela Aurora od Lošinja stvoriti važnu kongresnu destinaciju. Tradicionalno, u Hrvatskoj se, baš kao i u ostatku Europe najviše poslovnih kongresa održava izvan turističke sezone, u proljeće, odnosno na jesen. S obzirom na sezonalnost hrvatskog turizma, kongresi su svakako jedan od najvažnijih načina za popunu pred i posezone.
Projekt nove zračne luke čeka izmjene Zakona
U kojoj je fazi obnova lošinjskog aerodroma, čiji ste suvlasnik?
Jadrankina investicija proširenja lošinjske Zračne luke, vrijedna više od 30 milijuna eura, u proceduri je proglašenja strateškim projektom od strane Vlade Republike Hrvatske, budući da je riječ o investiciji značajnoj za razvoj otoka, turističke ponude te kvalitete života svih stanovnika Lošinja. Teren predviđen za novi aerodrom dijelom je u vlasništvu države, dijelom gradski, a najvećim dijelom u privatnom vlasništvu. Zbog toga je početak radova na rekonstrukciji lošinjske zračne luke moguć tek po izmjeni i dopuni lokacijske dozvole, provedbi izvlaštenja zemljišta u vlasništvu privatnih osoba, Grada Malog Lošinja i države te ishođenja građevinske dozvole. S obzirom na važnost projekta, Vlada je imenovala posebno povjerenstvo za podršku i praćenje projekta, koje je krajem 2014. godine utvrdilo da trenutna zakonska rješenja ne omogućuju državi raspolaganje zemljištem oko aerodroma koje je u njihovom vlasništvu. Povjerenstvo je zaključilo kako je Vladi potrebno predložiti da u Sabor uputi izmjene i dopune Zakona o zračnim lukama vezane za koncesije i izvlaštenja. Usvajanje zakonskih promjena Vladi bi omogućilo da raspolaže zemljištem oko aerodroma te ga uz naknadu ustupi ili Gradu Malom Lošinju ili direktno Zračnoj luci i time omogući daljnji nastavak projekta. Dok se to ne riješi, projekt rekonstrukcije aerodroma, nažalost, stoji.
Nekada ste u Jadranka hotelima nudili isključivo proizvode sunca i mora, no već sada su wellness i MICE, uz sunce i more, među strateškim proizvodima Grupe, dok se u budućnosti planira još više proširiti portfelj proizvoda. Kako to planirate učiniti?
U slučaju Jadranke i Lošinja, riječ je o kombinaciji više međusobno komplementarnih faktora. Lošinj posjeduje jedinstvenu prirodu, biljni i životinjski svijet, a Jadranka tomu dodaje infrastrukturu u vidu hotela na razini visoke četiri i pet zvjezdica te pruža punu podršku u promociji Lošinja kao jedinstvenog otoka vitalnosti, koja je ujedno i Jadrankina priča. Tu svakako ulazi i zdravstveni turizam koji želimo snažno razvijati na Lošinju. Treća komponenta koju dodajemo, a koja će ponudu Jadranke odmaknuti daleko od konkurencije, jest u kvaliteti ponude i osobnog pristupa gostu – kako od jedinstvene gastronomije koja se temelji na autohtonim i svježim proizvodima tijekom cijele godine, pa do prilagodbi željama i zahtjevima najzahtjevnijih gostiju. Sve to zajedno čini priču o Lošinju kao jedinstvenoj destinaciji koju tek moramo ispričati svijetu.
Kakve su najave nadolazeće sezone? Hoćete li premašiti rezultate lanjske godine?
Sudeći prema najavama i dosadašnjem bukingu, ovogodišnja turistička sezona trebala bi po svemu sudeći biti nešto bolja od prošlogodišnje, koja je klimatološki bila izuzetno nepovoljna. U odnosu na prošlu sezonu, Jadranka hoteli u ovogodišnju ulazi s novim sadržajima na razini od pet zvjezdica, gdje će se uz hotel Bellevue, koji je otvoren prošle godine, ove sezone pridružiti i novi luksuzni kapaciteti otvorenjem boutique hotela Alhambra te vile Hortensia. Na rezultat će svakako utjecati i novi kapaciteti u hotelu Punta u Velom Lošinju.