Za nekoliko dana otvara se Keight Hotel Opatija!
U Opatiji je od 21. lipnja do 1. srpnja održano 52. Europsko timsko prvenstvo u bridgeu (bridžu). Događanje je uspješno organizirao Sportski bridge klub „Opatija“, pod vodstvom bračnog para Gorana i Branke Grgurić, zaljubljenika u ovu kartašku, intelektualno zahtjevnu igru. Danas milijuni ljudi u svijetu igraju bridž, a ove godine u Opatiji se na prvenstvu okupilo 850 igrača iz 38 zemalja svijeta. Bio je to povod za razgovor s Goranom Grgurićem, organizatorom događanja.
Kako ste zadovoljni održanim događanjem u Opatiji? Koliko ste sudionika okupili, iz kojih krajeva?
Europsko timsko prvenstvo u bridžu je najvažnije godišnje natjecanje u europskom bridžu, a ove je godine u Opatiji okupilo 85 ekipa iz 38 europskih zemalja. Sudjelovale su ekipe iz nacionalnih bridž saveza čitave Europe, od Grčke, Španjolske i Portugala do skandinavskih zemalja, Farskih otoka i Islanda, a veselimo se i sudjelovanju ekipa iz Turske, Izraela i Libanona. Tijekom 12 dana događanja u Opatiji je boravilo preko 850 osoba: članova ekipa, predstavnika nacionalnih saveza, domaćeg i stranog osoblja, pratitelja.
Prvenstvo je bilo organizirano u tri različite kategorije: otvoreno prvenstvo (muško-muški i/ili muško-ženski parovi), prvenstvo žena (samo ženski parovi) i prvenstvo veterana (osoba starijih od 60 godina). Pobjednici otvorenog prvenstva su predstavnici Izraela, među ženama pobijedila je ekipa Nizozemske, a u prvenstvu veterana pobijedila je ekipa Engleske.
Svi sudionici su bili oduševljeni organizacijom događanja, smještajem i Opatijom. Kao organizatori događanja, trudili smo se uz osiguravanje svega neophodnog za nesmetano odvijanje prvenstva, udovoljiti i svim pojedinačnim željama, što danas, nakon završetka prvenstva, rezultira brojnim emailovima pohvale i zahvalama iz niza zemalja.
Kako je došlo do organizacije ovakvog važnog natjecanja u Opatiji?
Iz dosadašnjih događanja je poznato da su bridžisti dobri potrošači te troše približno 30% više od ostalih gostiju u destinaciji.
Inicijator prvenstva je Bridge sportski klub „Opatija“, sa mnom na čelu kluba. Počevši od organizacije vlastitih prvenstava, te zatim sve većih i značajnijih međunarodnih prvenstava u suradnji s Europskom bridž ligom i Svjetskom bridž federacijom, naš mali klub sa samo tridesetak članova uspio je ozbiljnim i profesionalnim pristupom organizaciji prvenstava steći glas izvrsnih organizatora kojima se može povjeriti organizacija ovako velikog događanja. No, bez podrške Grada Opatije, Primorsko-goranske županije i Hrvatskog bridž saveza ne bi bilo moguće organizirati dosadašnja velika događanja u bridžu. Također, u organizaciju posebnih događanja - izleta svesrdno su se uključile Turističke zajednice grada Opatije i Turističke zajedice PGŽ.
Opatija pobijedila Madrid
Kako je tekla kandidatura Opatije za ovakvo međunarodno događanje? Što je sve bilo potrebno da Opatija pobijedi druge destinacije?
Kandidatura Opatije za Europsko timsko prvenstvo u bridžu postala je moguća nakon izgradnje Sportske dvorane „Marino Cvetković“ jer je za događanja u bridžu ove razine potreban standard od 25 m2 po jednom stolu igranja. Prije izgradnje dvorane, u Opatiji nije bilo prostora odgovarajuće veličine za održavanje takvog prvenstva. Predsjednik i predstavnici Europske bridž lige su tijekom 2013. godine u nekoliko navrata boravili u Opatiji i obilazili sportsku dvoranu u izgradnji kako bi se uvjerili u mogućnosti njezinog dovršenja za potrebe prvenstva u bridžu.
Za ovo prvenstvo postojala su dva kandidata, Madrid i Opatija. Nakon gotovo godinu dana pokušaja, Madrid je odustao od organizacije, koja je u kolovozu 2013. godine napokon povjerena Opatiji. Osim garancije Grada Opatije i Hrvatskog bridž saveza kao supotpisnika Ugovora o održavanju prvenstva, svakako je prevladalo povjerenje u Bridge sportski klub „Opatija“ i Gorana Grgurića kao uspješne organizatore dotadašnjih prvenstava u bridžu.
U kojim prostorima su bila organizirana natjecanja i ostala događanja? U kojim hotelima su bili smješteni sudionici?
Prvenstvo je bilo organizirano u Sportskoj dvorani „Marino Cvetković“ kao jedinoj dovoljno prostranoj dvorani za potrebe takvog natjecanja. Sudionici su bili smješteni u Milenij hotelima i Liburnija riviera hotelima, ali i u nizu privatnih turističkih apartmana u okolici sportske dvorane.
Osim samog natjecanja, koja su popratna događanja bila organizirana za sudionike?
Svako otvorenje prvenstva u bridžu organiziranog u suradnji s Europskom bridž ligom ili Svjetskom brdž federacijom održava se po izrazito svečanom uhodanom protokolu, uz nacionalnu himnu na početku otvorenja i himnu EBL-a na završetku. Svečano otvorenje bilo je organizirano u prepunoj Kristalnoj dvorani hotela Kvarner, a imali smo čast da mu prisustvuje predsjednik RH Ivo Josipović. Uz njega, posebni gosti bili su predsjednik HOO Zlatko Mateša, župan PGŽ Zlatko Komadina, a kao domaćin bio je prisutan gradonačelnik Opatije Ivo Dujmić. Otvorenju su prisustvovali veleposlanici Norveške, Danske, Belgije i Bugarske akreditirani u Republici Hrvatskoj. Voditelj svečanog otvaranja prvenstva bio je naš poznati pjevač i strastveni bridžist Drago Diklić.
Tijekom prvenstva organiziran je čitav niz popratnih događanja: TZ grada Opatije organizirala je izlet brodom za funkcionare Europske bridž lige, a TZ Primorsko-goranske županije izlet na otok Krk za novinare akreditirane na prvenstvu. Već tradicionalno se tijekom prvenstava u bridžu organiziraju večere Gradonačelnika, predsjednika Hrvatskog bridž saveza, te gala večera predsjednika Europske bridž lige. Također, održana je i godišnja skupština Europske bridž lige kojoj su prisustvovali predsjednici ili predstavnici nacionalnih bridž saveza iz gotovo svih europskih bridž saveza (ukupno 46 saveza). Uz sve navedeno, u Opatiji je održan i sastanak Izvršnog odbora Svjetske bridž federacije, na koji su stigli članovi iz čitavog svijeta: od Južne Amerike i SAD-a do Pakistana i Novog Zelanda.
Ostvareno 12.000 noćenja
Zahvaljujući prvenstvu, U Opatiji je kroz desetak dana ostvareno oko 12.000 noćenja. To je značajan dobitak za cijelu destinaciju. Znate li kolika je potrošnja ostvarena od cijelog događanja u destinaciji?
Konačna saznanja o ostvarenoj potrošnji u destinaciji, a vezano za događanje u bridžu, biti će poznato tek po mjesečnim/polugodišnjim obračunima nadležnih tijela. Ipak, sa sigurnošću možemo reći da su restorani u Opatiji i okruženju bili zadovoljni posjetom, kao i hoteli, terase, trgovine u Opatiji. Iz dosadašnjih događanja je poznato da su bridžisti dobri potrošači te troše približno 30% više od ostalih gostiju u destinaciji.
U Opatiji ste i ranije organizirali bridž događanja (finale Lige prvaka prošle godine, svjetsko sveučilišno bridž prvenstvo...). Zadovoljava li Opatija sve organizacijske zahtjeve?
Opatija kao destinacija u potpunosti zadovoljava potrebe organizacije ovakvih, pa čak i većih događanja u bridžu, za koja se trenutno borimo. Povratne informacije ukazuju na zadovoljstvo bridžista hotelima, restoranima, trgovinama, ali i gostoljubivošću stanovnika te uređenošću i čistoćom mjesta.
Za razliku od toga, prometna dostupnost destinacije predstavlja problem utoliko što većina gostiju stiže na aerodrome u okruženju. U Opatiju je moguće stići iz sedam zračnih luka: Treviso, Venecija, Trst, Pula, Rijeka/Krk, Ljubljana, Zagreb, što u organizacijskom pogledu predstavlja veliki problem organizatoru. Veći broj letova iz velikih europskih centara npr. u zračnu luku Rijeka/Krk uvelike bi pomogao organizaciji događanja u bridžu i predstavljao olakotnu okolnost u našim pregovorima sa stranim organizatorom.
Jesu li vam u kandidaturi i organizaciji pomogle institucije u turizmu? Koju ste vrstu pomoći očekivali, a kakvu ste podršku dobili od njih?
U kandidaturi i organizaciji svih dosadašnjih međunarodnih događanja u bridžu imali smo svesrdnu pomoć Grada Opatije, bez čije podrške i pomoći se ne bismo usudili upustiti u ovako skupe i organizacijski zahtjevne poslove. Osim Grada Opatije, i Primorsko-goranska županija je prepoznala značenje ovakvog događanja za šire područje Kvarnera, te uvijek uživamo i njihovu podršku. Uz navedene, u organizaciji događanja pripomažu Turistička zajednica grada Opatije i Turistička zajednica Kvarnera.
Budući da se kod organizacije međunarodnih prvenstava u bridžu radi o dovođenju velikog broja igrača iz stranih zemalja, zapravo smo očekivali najveću podršku Ministarstva turizma. Svjesno nastojimo sva velika događanja u bridžu organizirati u razdobljima prije ili nakon glavne turističke sezone, što najviše pogoduje hotelijerima i čitavoj destinaciji, te produžuje turističku sezonu, o čemu se, pogotovo u posljednje vrijeme, toliko govori. Međutim, izgleda da bridž kao moguća nova niša u destinacijskom turizmu, koliko god bila prepoznata na razini destinacije i županije, još uvijek nije prepoznata na razini Ministarstva turizma i Hrvatske turističke zajednice.
Možete li nam reći par kratkih riječi o sebi kao o organizatoru?
Započeli smo s „malim“ događanjima, turnirima u bridžu na koja su dolazili igrači bridža iz okruženja (Zagreb, Rijeka, Trst, Udine). U samo nekoliko godina ostvarili smo značajan i rijedak niz međunarodnih događanja koji nije ostvarila niti jedna svjetska destinacija, što dapače predstavlja presedan u svjetskoj organizaciji prvenstava u bridžu. Ovaj zavidan broj prvenstava dokazuje naše dobre organizacijske sposobnosti, predanost preuzetom poslu i želju da pomognemo svim bridžistima koji dođu u Opatiju. Njihovo mišljenje o našoj predanosti organizaciji događanja u bridžu vidljiva je iz niza emailova kojima zahvaljuju na našem radu i pomoći, jer u drugim destinacijama ne nailaze na takav pristup. Nama je drago što time u čitavom svijetu stječemo prijatelje koje možemo smatrati svojom velikom bridžističkom obitelji, a Opatiju prepoznatljivom bridžističkom destinacijom.
Koliko je jaka zajednica bridge igrača u svijetu? Održavaju li se često ovakva natjecanja?
Natjecateljski bridž u svijetu podijeljen je u sedam regionalnih zona, koje obuhvaćaju ukupno 124 nacionalna bridž saveza s preko milijun registriranih igrača bridža. Najviše registriranih bridžista ima u Europi i Sjevernoj Americi, ali se bridž naglo širi Jugoistočnom Azijom, prvenstveno zbog uvođenja bridža u osnovne škole u Kini i Indiji.
Svaka zona organizira svoja regionalna natjecanja. U Europi se svake godine organiziraju naizmjenično timsko i parsko prvenstvo, te svake godine i prvenstvo mladih u bridžu. Na svjetskoj razini svake se godine organizira neki oblik svjetskog prvenstva u bridžu: 2013. godine održalo se na Baliju (Indonezija), 2014. godine u Sanya (Kina), a 2015. godine bit će u gradu Chennai (Madras) u Indiji. Sljedeći cilj nam je organizirati Europsko parsko prvenstvo 2017. godine, te Svjetsko prvenstvo u bridžu.