Luc Gesvret: Hoteli danas postaju poput savjetnika za goste pomažući im osmisliti boravak usklađen s njihovim vrijednostima
Međimurje, odnosno općina Sveti Martin na Muri, po treći je puta ove godine ponijela titulu Europske destinacije izvrsnosti. Prvu EDEN titulu Sveti Martin na Muri je osvojio 2006./2007. godine na temu „Turistička destinacija na ruralnom području“, zatim je Gornjem Međimurju ta titula dodijeljena i za „Turizam i lokalnu gastronomiju“ 2014./2015. godine, a ove godine na temu wellness i well-being turizma. Veliku ulogu u turističkom razvoju ove ruralne kontinentalne destinacije pa tako i osvajanju nagrada, odigrale su i LiffeClass Terme Sveti Martin, nadaleko poznate kako po svojoj wellness, tako i gastronomskoj i MICE ponudi. O zajedničkim naporima i uspjesima destinacije i Termi, razgovarali smo s Igorom Nekićem, generalnim direktorom Termi Sveti Martin.
Sveti Martin na Muri nova je nacionalna Europska destinacija izvrsnosti (EDEN) na temu wellness i well-being turizma. Kolika je zasluga Termi Sveti Martin u osvajanju ove titule?
Međimurje je oduvijek u Hrvatskoj poznato kao mala regija velikih uspjeha. Dobivene nagrade za destinaciju, ali i Terme Sveti Martin, rezultat su višegodišnjeg napora i rada svih dionika u zajednici, prvenstveno od zaposlenika Termi koji godišnje brinu o više od 40 tisuća posjetitelja pa do lokalnih ugostitelja, vinara te ostalih turističkih djelatnika koji upotpunjuju doživljaj i iskustvo svakog posjetitelja. Kao što i često naglašavamo, naš popis dobavljača sastoji se od mahom lokalnih proizvođača koji svoje proizvode plasiraju upravo kod nas. Nama je bitna kvaliteta namirnica koje koristimo, no ako se i gosti ne odluče za obrok i dodatnu ponudu kod nas, možemo biti sretni i ponosni što se u našoj okolici nalaze predivni restorani te dodatna ponuda koju uvijek rado preporučujemo našim gostima.
Ova općina je titulu EDEN osvojila već treći puta. Utječu li ovakva priznanja i na poslovanje Termi?
Svako priznanje dodatno nas motivira, ali i stavlja pod reflektor, ne bi li zaslužena priznanja i u budućnosti opravdali. Iznimna mi je čast biti dio ove zajednice jer projekti koji su pred nama samo će još više osnažiti ponudu Termi, ali i Međimurja kao turističke destinacije. Siguran sam da smo na dobrom putu jer gosti, ali i priznanja struke dokazuju kako se uporan rad uvijek višestruko nagrađuje.
Izvrsnost je posljedica 10 godina rada i truda svih dionika turizma u destinaciji
Koliko je vremena i financijskih ulaganja bilo potrebno da bi se destinacija Sveti Martin razvila kao turistički poželjna, odnosno Terme kao lider wellness turizma u Hrvatskoj?
Ove godine Turistička zajednica Međimurske županije slavi 20 godina svog osnutka, a upravo je ovo godina u kojoj ćemo obilježiti 10 godina od izgradnje Hotela. Otvaranjem hotela u Međimurju, području s više od 100 godina tradicije korištenja termalne vode u rekreativne i terapijske svrhe, započet je smjer kojim smo došli do mjesta na kojem se nalazimo danas. Trebalo je 10 godina, ali i puno rada i truda svih dionika u destinaciji, jer svaki djelatnik u turizmu zna da se turizam ne može razviti preko noći.
Također, na ovogodišnjim Danima Hrvatskog turizma, Međimurje je proglašeno najboljom kontinentalnom destinacijom godine. Koja je tajna uspjeha Međimurja po Vašem mišljenju?
Sinergija, spremnost Općine Sveti Martin na Muri, Međimurske županije i Turističke zajednice Međimurske županije da zajedno razvijamo kvalitetnu priču i proizvod, te da taj finalni proizvod što uspješnije zajedničkim snagama plasiramo na tržište. Upravo zbog toga je jedna mala kontinentalna (najmanja u Hrvatskoj) županija, nakon 20 godina postojanja Turističke zajednice, primila velik broj važnih nagrada za svoj rad.
Biodinamički vrt – još jedna „zelena“ posebnost LifeClass Termi Sveti Martin
LifeClass Terme Sveti Martin poznate su i po kvalitetnoj, domaćoj i biodinamičkoj gastronomskoj ponudi s namirnicama iz lokalnog uzgoja. Što to točno znači, s kime sve iz lokalne zajednice surađujete?
To bi značilo da promoviramo politiku «0km» koja je u svijetu poznata po tome što se hrana dobavlja lokalno. Naravno, ne možemo maslinovo ulje kupiti lokalno iz Međimurja jer se ono ovdje ne proizvodi, no sva jela koja pripremamo u sebi većinom sadrže lokalne namirnice, a to se osjeti u kvaliteti. Biodinamika je također jedan smjer u kojem idemo, a ovdje najviše surađujemo s Centrom dr. Rudolfa Steinera iz Donjeg Kraljevca. Često zajedno organiziramo brojne radionice i događanja, a nedavno smo zasadili i vlastiti biodinamički vrt koji se nalazi u sklopu Terma Sveti Martin.
Kongresnu ponudu obavezno nadopunjujemo doživljajima iz destinacije
Osim za wellness i well-being, Terme su popularno odredište i za organizaciju poslovnih događanja, teambuildinga i incentiva. Koje sve usluge iz tog područja imate u ponudi i po čemu se ističete?
Naša događanja zaista su širokog spektra. Mogućnosti za organizaciju su velike, a važno je naglasiti da našu ponudu, osim one klasične (dvorana, infrastruktura), često i obavezno nadopunjujemo doživljajima iz destinacije. Degustacije, izleti u prirodu, edukativne radionice na terenu pa i društveno odgovorni teambuildinzi nešto su što ni jedan djelatnik neke tvrtke neće zaboraviti.
Ovoga ljeta obnovili ste i ponudu vanjskih bazena i tu vodenu oazu nazvali Martilandija. Imate li planova za daljnja ulaganja i u koje segmente ponude?
Svake godine planiramo određeni iznos za investicije i razvoj, tako će biti i u 2020. godini. Najviše sredstava i napora ulagat ćemo u razvoj smještaja da ga podignemo na još viši nivo. Važno je napomenuti kako smo uz nove vanjske tobogane, u ovoj godini investirali i u interijer hotela i apartmana, hotelski lobby bar kao i druge dijelove koji se tiču kvalitete usluge i samog zadovoljstva gostiju koji nam je krajnji cilj.