×

Ivan Rudolf Gajić: Crna Gora – zemlja vrhunskih luksuznih turističkih objekata i netaknutih prirodnih ljepota

Razgovarali smo s Ivanom Rudolfom Gajićem, direktorom prodaje u Regent Porto Montenegru o njegovim iskustvima i karijeri, ali i nezaobilaznim usporedbama hrvatskog i crnogorskog turističkog uspjeha.
Ivan Rudolf Gajić
Ivan Rudolf Gajić

Crna Gora zadnjih nekoliko godina najbrže je rastuća turistička destinacija u regiji; iako površinom obale daleko manja od susjedne Hrvatske, ova mala jadranska zemlja uspješno razvija luskuzni turizam te privlači poznate svjetske hotelske brendove, kao što su Aman, Chedi, One & Only i Four Seasons i ostali.

Crna Gora također privlači hrvatske turističke stručnjake koji na južnom Jadranu uspješno razvijaju turističke priče poput Regent Porto Montenegra, a jedan od njih je i Ivan Rudolf Gajić, direktor prodaje u ovom poznatom odmaralištu u Tivtu. Razgovarali smo o njegovim iskustvima i karijeri, ali i nezaobilaznim usporedbama hrvatskog i crnogorskog turističkog uspjeha.

Turizam u Crnoj Gori je posljednjih godina doživio procvat, posebno u segmentu luksuznog turizma. Što je po Vašem mišljenju najviše utjecalo na taj razvoj, zašto neke velike svjetske hotelske kompanije otvaraju hotele u Crnoj Gori, a ne u Hrvatskoj?

Zaista zanimljivo pitanje, budući da bih prvenstveno očekivao razvoj luksuznog turizma u središtima koji su izuzetno dobro povezani, vrhunske infrastrukture i kreativnih turističkih proizvoda. No, u slučaju Crne Gore radi se o jedinstvenom primjeru unutar regije – danas, glavna emitivna tržišta za Crnu Goru traže tu kombinaciju, vrhunske luksuzne turističke objekte i netaknute prirodne ljepote. Uz sve to, vide se veliki pomaci u razvoju gastronomske ponude, temeljene na lokalnom, domaćem i izvornom gastro proizvodu. Svakako treba spomenuti i srdačnost zaposlenih u uslužnom sektoru, toliko da iznenađuje i iskusne putnike, ali i nas koji dolazimo iz susjednih država.

Investicije u Crnoj Gori potaknute su gospodarskom politikom Vlade da privuče strane investicijske kompanije koje su specijalizirane za vrhunske turističke objekte, proizvode, projekte i usluge. Rekli biste kako većina ulaganja dolazi sa CIS tržišta, iz država bivšeg Sovjetskog Saveza, no to i nije tako. Radi se o projektima u koje su uključeni egipatski investitori Orascom, azerbajdžanski investitori Azmont Investment i drugi. Projekt koji je već 10-ak godina u razvoju je i Porto Montenegro, čiji je vlasnik Investment Corporation of Dubai. Vlasničke kompanije tih projekata odlučuju dovesti renomirane svjetske hotel management kompanije koje ne samo da imaju znanje, već nose za sobom velika imena svjetskog hotelijerstvu.

Porezna politika potiče razvoj luksuznog turizma

Crna Gora je razvila svoju strategiju razvoja turizma do 2020. godine. Provodi li se u praksi strategija i zacrtani ciljevi razvoja, te radi li se već na nekom budućem dugoročnijem planiranju?Vjerujem da je gospodarska politika Vlade Crne Gore kao i strategija razvoja turizma u znatnoj mjeri doprinijela da strani mediji pišu o Crnoj Gori kao o Monte Carlu Jadrana. To ne čudi obzirom da je jedan od glavnih fokusa razvoj turizma zasnovanog na prirodi, aktivnom odmoru te visoko kvalitetnom turizmu. Sama porezna politika u turističkom segmentu rezultira povoljnijim poreznim stopama, što u kombinaciji s ranije istaknutim donosi idealne rezultate. Crna Gora je smanjila porez na nekretnine za 70% za hotele visoke kategorije, a PDV od 21% spustili su na 7%. To znači da restoran u hotelu s 5 zvjezdica ima PDV od 7%, a ostali 21%. Tu su direktno izabrali rezultat ispred populizma.

Hrvatsko gospodarstvo je izrazito ovisno o uspješnosti turizma, poglavito ljetnih turističkih sezona u Hrvatskoj. Kakva je situacija u Crnoj Gori? Osim ljetnog odmorišnog turizma, koliko je iskorišten ostatak godine i potencijal kontinentalnog turizma?

Crnogorska situacija mogla bi se identično opisati kao i hrvatski primjer s razlikom u smjeru u kojem se turizam razvija. To sam vec ranije opisao. Osim toga razvoj određenih projekata u kontinentalnom turizmu poput Oberoi luksuznog eko resorta na Skadarskom jezeru kao i luksuznog projekta na Žabljaku, govori o razvoju kontinentalnog dijela Crne Gore u istom smjeru kao i obale. Istina je da se najbolji rezultati dostižu tijekom glavnih ljetnih mjeseci, no u zadnjih par godina vidimo pomake i rezultatima jasno možemo tvrditi kako “sezona” kreće vec krajem ožujka te završava početkom studenog. Ne čudi rezultat obzirom da se glavne avio linije održavaju upravo u tom periodu. Tijekom zimskih mjeseci naš projekt nastoji kreativnim turističkim proizodima privući goste iz Europe koji žele provesti zimski odmor u destinacijama s umjerenom klimom uz mogućnost interesantnih aktivnosti koje uključuju sjever države. Interesantno je kako u Crnoj Gori imate mogućnost u proljetnim mjesecima skijati na Kolašinu ili Žabljaku te se kupati u Jadranskom moru unutar manje od 2 sata putovanja.

Koliko je prepoznat segment poslovnog turizma/kongresne industrije u Crnoj Gori i vidite li budućnost i u tom segmentu? U odnosu na Hrvatsku, kakva je ponuda pri organiziranju kongresa i evenata?

Imam osjećaj da nema interesa u razvijanju velikih kongresnih kapaciteta, dok se svakako ulaže u razvoj sadržaja koji se vežu uz luksuzni turizam. Što se poslovnog segmenta tiče, najveći udio čine insentiv grupe, ali i sastanci Uprava domaćih i stranih kompanija. Činjenica je da dosadašnji razvoj, u spomenutom smjeru, ne znači da nema ulaganja u kongresne kapacitete, no oni su postavljeni na manje do srednje kapacitete.

Ambasador Crne Gore i Regent Porto Montenegra

Možete li usporediti svoj posao u hrvatskim luksuznim hotelima i Regent Porto Montenegru?

Naravno da mogu, i to s veseljem. Moram priznati da sam zaposlenjem u Regent Porto Montenegro hotelu dobio priliku sudjelovati u razvoju projekta, ali i osobno prilikom asistiranja s aktivnostima vezanim uz turističko odmorišni segment koje plasiramo agencijama najvišeg svjetskog ranga. Ja sam osobno zadužen za europska tržišta te mi je bila čast biti svojevrsni “ambasador“ Crne Gore i svojim kontaktima koje sam stekao u svojoj 13- godšsnjoj karijeri približim ovu lijepu zemlju kao luksuznu turističku destinaciju.
Zadovoljan sam što sam se ovom projektu pridružio u ovom momentu jer sudjelujem u kreiranju i pozicioniranju Crne Gore, čak i uvrštavanjem iste na kartama najboljih svjetskih agencija kao preporučene destinacije za putovanja.

Obzirom da je Regent Porto Montenegro luksuzni hotel, koja je Vaša ciljna skupina gostiju i sa kojih tržišta najčešće dolaze, imate li gostiju iz Hrvatske?

Tijekom mjeseci od travnja do listopada naša ciljna skupina su gosti srednje životne dobi, parovi i obitelji visoke platežne moći, dok su glavna tržišta Velika Britanija, SAD i Rusija.
Tijekom zime se malo ova demografija mijenja pa je ciljna skupina slična, no tržišta su više regionalna s fokusom na Srbiju, Albaniju i Rusiju. Gostiju iz Hrvatske imamo, no isti čine tek nešto manje od 2% ukupnog broja ostvarenih noćenja unutar godine dana, dok se Srbija ipak probija unutar top 10 tržišta. To je svakako razumljivo obzirom na specifičnosti tržišta, ali i direktnu avio liniju Beograd – Tivat koja nas povezuje tijekom cijele godine.

Regent Porto Montenegro

Kakve kongresne kapacitete nudite u svom hotelu i koje sve usluge vezane uz poslovni turizam?

U Regent Porto Montenegro hotelu imamo kongresne kapacitete koji ukupno broje 396 kvadratnih metara, glavna dvorana Teodo je ukupne površine 215 m2. Nudimo usluge poput svjetskih hotela naše kategorije. Kod nas nema negativnog odgovora, napravit ćemo sve da osiguramo uslugu koju naš klijent trazi. U ovom smislu mogu istaknuti suradnju s našom vlasničkom kompanijom Porto Montenegro koja zajedno s nama razvija i kreira jedinstvene lokacije za održavanje događanja poput Synchro Lift-a; bivši hangar za remont brodova i podmornica sada je event prostor od preko 1000 m2 u kojem se održavaju festivali mode, koncerti poput Clean Bandit grupe, ali i streljačke aktivnosti. Zapravo, sve se svodi na multifunkcionalnost prostora koji prilagođavamo raznim potrebama naših klijenata te je impresivno svjedočiti transformaciji ovih prostora koji su u prošlosti služili za remont brodova u glamuroznu pozornicu s industrijskim štihom za organizaciju nekih od najluksuznijih događaja u regijiu.

Radili ste u jakim hrvatskim hotelskim kućama – Esplanadi, Lošinj hotels&villas, HUP-u Zagreb i hotelu Sheraton. Što Vas je potaknulo na odlazak u Crnu Goru i jeste li zadovoljni odlukom?

Uvijek se radi o izazovu koji potakne na promjenu. Već dulje sam bio pratio razvoj projekta Porto Montenegro i teško je bilo ostati ravnodušan. Izuzetno sam zadovoljan budući da vidim koliko moje znanje doprinosi pozitivnim rezultatima hotela. S druge strane, ja razvijam i svoje vještine i iskustvo u jedinstvenom projektu na Jadranu. Rezultat je optimalan, razvijamo se obostrano.