Grad Daruvar prvi pratitelj nacionalnog pobjednika Europske destinacije
Grad Daruvar, mali turistički biser u zapadnoj Slavoniji, najpoznatiji po Daruvarskim toplicama i izvorima ljekovite vode i blata, izradio je svoj master plan razvoja turizma. Daruvarske toplice zauzimaju najznačajnije mjesto u turstičkom razvoju kraja te su predviđena znatna ulaganja i repozicioniranje toplica u prve 'zelene toplice' u Hrvatskoj.
O dugoročnim planovima razgovarali smo s ravnateljem Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju „Daruvarske Toplice“, također predsjednikom Zajednice za zdravstveni turizam pri HGK.
Koju tržišnu poziciju danas zauzimaju Daruvarske Toplice u odnosu na slične proizvode u Hrvatskoj i Sloveniji? Koje su konkurentske prednosti u odnosu na ostale toplice?
Daruvarske toplice trenutno zauzimaju relativno dobru tržišnu poziciju u odnosu na ostale konkurente iz Hrvatske i Slovenije jer smo investirali značajna sredstva u podizanje kvalitete smještaja, nabavku nove medicinske opreme, edukaciju medicinskog osoblja, kao i adaptaciju interijera. Naša konkurentska prednost su specifični zdravstveni programi, rehabilitacija sportskih ozljeda vrhunskih sportaša i liječenje neplodnosti prirodnim činiteljima, geotermalnom vodom i ljekovitim blatom.
Sve više toplica u svoje ponude uvodi različite vrste poticanja plodnosti poput akupunkture, meditacije, psihoterapije, joge za plodnost i sl. Uz to, pokušava se stvoriti i opuštajuća atmosfera, u kojoj se klijenti mogu osloboditi stresa, jednog od glavnih uzročnika neplodnosti današnjice. Ono što takve toplice ne posjeduju, a u čemu leži prednost Daruvarskih toplica kada je riječ o ovom tržišnom segmentu, su prirodni resursi - termomineralna voda i mineralno ljekovito blato-fango.
Naime, Daruvarske toplice imaju dugu tradiciju liječenja ginekoloških bolesti i steriliteta, po čemu su u prošlosti bile izrazito poznate. Od Ministarstva zdravlja dobili smo suglasnost za provođenje programa liječenja neplodnosti koji se tretiraju kao pomoćna alternativna metoda u liječenju neplodnosti. Danas su ta iskustva pretočena u komercijalni program nazvan „Radost života“.
Zbog navedenih prednosti Daruvarskih toplica u odnosu na ostale svjetske toplice koje u svojoj ponudi imaju poticanje plodnosti, ali i postojećeg svjetskog trenda okretanja ka neinvazivnim oblicima liječenja, te sve većeg broja neplodnih parova, potencijal Daruvarskih toplica u segmentu poticanja plodnosti je značajan.
Grad Daruvar je uz pomoć konzultanata izradio master plan razvoja turizma do 2020. godine. Možete li nam ukratko predstaviti najvažnije smjernice, odnosno viziju turističkog razvoja daruvarskog kraja?
Ciljni turistički proizvodi definirani ovom strategijom razvoja turizma za daruvarski kraj i Daruvarske toplice se mogu podijeliti u barem dvije skupine ovisno o njihovom doprinosu u ukupnom turističkom prometu. U primarne turističke proizvode spadaju turistički proizvodi koji bi trebali biti u glavnom fokusu turističkog razvoja i marketinga, sudjelujući s oko 75% u ukupnom turističkom prometu.
Sekundarni turistički proizvodi su turistički proizvodi koji bi se trebali razvijati i promovirati istovremeno s razvojem i marketingom primarnih turističkih proizvoda (uključujući i proizvode za tržišne niše odnosno male, ali snažne tržišne segmente), te doprinoseći proizvodnoj diferencijaciji i komplementarnosti s primarnim turističkim proizvodima.
Kao primarni turistički proizvodi za Daruvarske toplice definirani su zdravstveni programi, wellness programi, sportske pripreme te insentiv i teambuilding programi. Sekundarni turistički proizvodi su kupališni programi u bazenima Daruvarskih toplica i bazenima Termalnog vodenog parka Aquae Balissae, zatim sudjelovanje na raznim turističkim događanjima (Valentinovo, Vinodar, Dožinky - Žetvene svečanosti, Dani piva, Nova godina, i sl.), eno-gastro programi i ture, kratki vikend odmori koji uključuju vođene obilaske po Daruvaru i okolici, objedovanje u restoranima ili tematske programe s fokusom na promatranje životinja, jahanje i posebne interese, zatim kružna putovanja, te organiziranje kongresa, sastanaka i seminara.
Koji su planovi obnove i dogradnje kapaciteta predviđeni za Toplice? Kojom dinamikom bi se trebali realizirati?
Kroz strateški plan razvoja i projekt „Lječilišno rekreacijski centri Bjelovarsko-bilogorske županije i Požeško-slavonske županije“ planirana je obnova svih postojećih kapaciteta i gradnja Ivanovog doma objekta koji je uništen 1991. u Domovinskom ratu te izgradnja novog bolničkog stacionara kapaciteta 140 postelja. Plan je do kraja 2017. godine realizirati navedene zahvate i to na način da ćemo projekt aplicirati prema strukturnom fondu EU zajednički sa Specijalnom bolnicom Lipik i gradom Pakracom, nakon što završi postupak dodjele tehničke pomoći od strane Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU.
U ovom procesu namjeravate koristiti fondove EU. Možete li nam reći više o tome, posebno o projektu +green Daruvarske Toplice - autorskom pilot projektu EU u kojem sudjelujete?
Daruvarske toplice su izradile koncept održivog razvoja pod nazivom + green concept za koji trenutno primamo tehničku pomoć od Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU. Interdisciplinarnim pristupom u planiranju strateškog razvoja predvidjelo se arhitektonsko uređenje i gradnja objekata s unaprijed definiranim sadržajima za ciljane goste i populaciju, uvažavajući buduće smjernice razvoja medicine, posebno fizikalne medicine i rehabilitacije, uz osobitu pažnju na ekologiju i obnovljive izvore energije.
Implementacijom projekta postiže se značajno povećanje smještajnih kapaciteta, odvajanje pružanja zdravstvenih i drugih usluga po korisnicima, energetska neovisnost uporabom obnovljivih izvora energije (geotermalna voda), pri čemu Daruvarske toplice postaju prve „zelene toplice u RH“. Ovakvim postupanjem ponuda zdravstvenog turizma destinacije zasigurno će biti konkurentna i specifična na domaćem i međunarodnom tržištu, što je nužno i neophodno u današnjim uvjetima tržišnog poslovanja.
Što vam donosi članstvo u EHHTA-i (Udruzi europskih povijesnih termalnih gradova)?
Punopravno članstvo u EHTTA-i nosi značajne komparativne prednosti kroz svjetsku razinu promidžbe, strateško partnerstvo za buduće projekte razvoja, kao i podršku razvojnim projektima grada Daruvara i Daruvarskih toplica, koji će se financirati iz strukturnih fondova EU. EHTTA je osnovana od strane Vijeća Europe s ciljem očuvanja kulture i povijesnog nasljeđa Europskih povijesnih termalnih gradova.
Hoće li i na koji način doći do razdvajanja zdravstvene (pacijenti koji dolaze putem HZZO-a) i turističke djelatnosti Toplica?
Hoće, ali samo na način pružanja usluga koje će se i dalje obavljati pod istim krovom i jedinstvenom ustanovom, bez administrativnog razdvajanja.
Posebni ste aktivni u području zdravstvenog turizma te sportske rehabilitacije i pripreme sportaša. Što je potrebno kako bi se ovaj segment turizma u Hrvatskoj podigao na višu razinu te jače komercijalno iskoristio, posebno u kontinentalnoj Hrvatskoj?
U zadnjih nekoliko godina zabilježene su značajne promjene u području sportske medicine. Sve više ortopedskih stručnjaka okreće svoje prakse prema sportskoj medicini, dok istovremeno brojne privatne bolnice u Europi otvaraju sportske medicinske centre u kojemu pružaju brojne usluge i programe za svoje pacijente.
Glavni trend koji se ističe u sportskoj medicini, prvenstveno u Europi, a sukladno tome i u Hrvatskoj, je takozvana multidisciplinarna praksa koja se očituje kroz proširivanje opsega klasične sportske medicine s kirurških tretmana na sveobuhvatnu ponudu treninga, fizičkih priprema, psiholoških konzultacija, nutricionizma i brojnih drugih usluga. Najuspješnije svjetske ustanove sportske medicine razumiju svaki segment brige o zdravlju sportaša, osiguravajući mu svu potrebnu njegu, kao i adekvatne uvjete za pripreme.
Takav pristup njeguju i Daruvarske toplice. Zahvaljujući velikom izboru sportskih sadržaja, suvremenom centru za kineziološku dijagnostiku i rehabilitaciju, te stručnom nadzoru liječnika sportske medicine i magistra kineziologa, pojedinačnim sportašima i sportskim savezima možemo ponuditi uslugu koja obuhvaća čitav proces sportske medicine, od dijagnostike i liječenja, do rehabilitacije i priprema, spajajući individualan i grupni pristup.
Uprava Daruvarskih toplica, zajedno s vodstvom grada Daruvara, u pregovorima je s Hrvatskim olimpijskim odborom i Hrvatskim paraolimpijskim odborom da Daruvar kao destinacija postane novi Olimpijski centar Hrvatske. Tome u prilog ide dugogodišnje poslovno iskustvo Daruvarskih toplica s čitavim nizom nacionalnih sportskih saveza (skijaški, košarkaški, odbojkaški, karate i dr.).
Jedna od budućih strateških investicija je gradnja polivalentne sportske dvorane, dok bi se u novom bolničkom stacionaru obavljala cjelokupna dijagnostika, neophodna u današnjem vrhunskom sportu, čime bi se ostvarili svi preduvjeti da Daruvar i Daruvarske toplice postanu vrhunski sportski centar za liječenje, dijagnostiku i pripremu sportaša iz Hrvatske i drugih zemalja.