Svjetska industrija poslovnih putovanja ove će godine dosegnuti rekordnih 1,48 milijardi dolara
U Karlovcu je 22. listopada svečano otvoren prvi slatkovodni akvarij u Hrvatskoj i jedan od većih u ovom dijelu Europe: Aquatika - Slatkovodni akvarij Karlovac. Ova ustanova dodatno je obogatila turističku ponudu grada Karlovca, a njeni posjetitelji mogu istražiti bogati biljni i životinjski svijet koji obitava u hrvatskim rijekama. Kao pravo moderno arhitektonsko remek djelo u izvedbi studija 3LHD, Aquatika je i zanimljiv prostor za organizaciju evenata. Što sve može pružiti posjetiteljima, kao i poslovnim korisnicima, ispričala nam je ravnateljica akvarija Margarita Maruškić Kulaš.
Kako je nastala ideja i koliko je vremena trebalo od ideje izgradnje Aquatike do realizacije?
Sama ideja nastala je 2008. godine, kada je gradonačelnik grada Karlovca dao projektni zadatak tadašnjem odjelu za europske investicije da osmisle nekoliko projekata kojima bi se revitalizirali napušteni gradski prostori. Tako je, stjecajem okolnosti, došlo do ideje slatkovodnog akvarija. Karlovac je poznat kao grad na četiri rijeke i tradicija života uz rijeke ovdje je vrlo jaka. Ljudi žive uz rijeke i od rijeka te je ribolov oduvijek sastavni dio života pa se i slatkovodni akvarij nametnuo kao logična ideja. Nekoliko godina nako toga, uz pomoć Razvojne agencije Karlovačke županije Karla d.o.o., projekt je prijavljen na EU fondove te je 2014. godine u rujnu potpisan ugovor za projekt pod nazivom „Slatkovodni akvarij i muzej rijeka Kaquarium“, koji je financirala Europska Unija u iznosu od 36,2 milijuna kuna, od ukupno 36,7 milijuna kuna iz Fonda za regionalni razvoj. Projekt je vrlo složen, na njemu je radio veliki projektni tim. Inače, projektni tim u Gradu Karlovcu je vrlo uspješan i na temelju svojih prethodnih iskustava su uspješno odradili i ovaj projekt, uz veliku suradnju s nadležnim državnim agencijama.
Projekt je gotovo u cijelosti financiran sredstvima EU i koštao je gotovo 37 milijuna kuna. Što sve sadrži?
Projektni plan je sadržavao izgradnju akvarija, njegovo oblikovanje, izložbeni koncept i sadržaj te zapošljavanje i sve poslove do otvorenja same ustanove za javnost. Projektni tim je dvije godine radio na tome sa svojim projektnim partnerima. Projektni partneri, osim Grada Karlovca koji je investitor i osnivač projekta, su bili Hrvatski institut za biološku raznolikost iz Zagreba, društvo Eko Pan iz Karlovca, Gradski muzej Karlovac i Hrvatski veterinarski institut. Sadržaj ove ustanove čini izložbeni postav s 25 akvarija u kojima je prikazano 100 vrsta slatkovodnih riba, od čega je čak 40 endemskih. Osim toga, imamo znanstvenu čitaonicu, edukacijsku igraonicu i kongresnu dvoranu te ugostiteljski i uredski dio. Tu je i javni trg po kojem građani mogu šetati, a koji se može i iznajmiti za različita događanja, te dva dječja igrališta. Smješteni smo uz prekrasne vizure rijeke Korane, tako da je i neprocjenivi pogled također dio sadržaja samog akvarija.
Prilika za turistički razvoj Karlovca
Kome je akvarij namijenjen, tko će biti njegovi posjetitelji?
Akvarij je definiran kao lokalna turistička atrakcija, znači da je prvenstveno namijenjen lokalnoj zajednici i stanovnicima okolnih mjesta, što uključuje Zagreb, ali i ostatak Hrvatske. Namijenjen je svim vrstama posjetitelja, a primarno svima koji žele naučiti nešto o bogatstvu hrvatskih rijeka. To su obitelji s djecom, škole, vrtići, hobisti, akvaristi, ribolovci, ljubitelji prirode, osobe koje zanima očuvanje okoliša, ali i poslovni gosti. Upravo zato su kongresna dvorana i ostali sadržaji osmišljeni na način da se jednostavno mogu iznajmiti kao poseban prostor ili čak i kao cijeli akvarij.
Akvarij je pretežito u funkciji turizma. Jedan od ciljeva projekta i vizije razvoja akvarija jest dovođenje turista u Karlovac i povećanje turističke potrošnje, ali na održivi način, što znači da nam broj posjetitelja nije primarni cilj, već njihova edukacija i rekreacija.
Karlovac je poznat pretežno kao tranzitni grad. Smatrate li da će ovakav sadržaj privući više posjetitelja i da će utjecati na grad Karlovac i okolicu?
Mislim da je baš ovakva ustanova poput Aquatike, jedinstvena prilika da Karlovac prestane biti tranzitni grad i privuče turiste na boravak u gradu. Akvarij se nalazi točno preko puta Foginovog kupališta, prvog registriranog riječnog kupališta u kontinentalnoj Hrvatskoj, koje tijekom ljetne sezone posjeti veliki broj posjetitelja. Rijeke u Karlovcu i okolici su pogodne za kupanje, čiste i ugodne sa puno zelenih površina. U Karlovcu posluju tri hotela i nekoliko manjih objekata za smještaj gostiju te imamo veliki broj jedinica privatnog smještaja. Svake godine grad bilježi sve veći porast broja posjetitelja i zadržava goste sve duže.
Dolazite iz agencijskog svijeta, godinama ste radili u agencijama Atlas, Kompas i Centours. Hoće li agencije biti zainteresirane za ovaj proizvod?
Već se pokazalo da je akvarij kao takav interesantan i agencijama jer su nam se već javljale agencije koje nude organizaciju školskih putovanja. Prije samog otvaranja objekta imali smo u posjeti prvu grupu u organizaciji turističke agencije iz Zadra. Bila je to grupa njemačkih turista koje su osim turističkih atrakcija zanimale i državne institucije i uspješni europski projekti u Hrvatskoj, tako da su posjetili Aquatiku na putu iz Zagreba prema Plitvičkim jezerima. Svakako ćemo nastaviti komunikaciju s agencijama i dalje, a posjetit ćemo i predstojeće Dane hrvatskog turizma, na kojima ćemo na jednoj radionici predstaviti Aquatiku i pokušati objasniti da je upravo Karlovac i njegov slatkovodni akvarij idealna destinacija za posjetu, na putu iz Zagreba prema Plitvičkim jezerima.
Aquatika u službi poslovnog turizma
U sklopu akvarija se nalazi i kongresna dvorana. Koliki je njen kapacitet i kakva je cjelokupna ponuda za poslovna događanja?
Kapacitet kongresne dvorane je 100 osoba u kino postavu. Imamo i edukacijsku dvoranu koja je pogodna kao prostorija za pauze, a može se iznajmiti i znanstvena čitaonica. U sklopu akvarija nalazi se i ugostiteljski objekt koji se također može po potrebi zatvoriti i iznajmiti. Tu je i manja dvorana za sastanke, kapaciteta do 8 osoba u uredskom dijelu objekta. Predviđena je mogućnost najma i cijelog objekta za posebna događanja. U tom slučaju, uz određene uvjete, akvarijski postav se zatvara za vanjske posjetitelje i kongresni prostori su na raspolaganju organizatoru. Ono što bih posebno istaknula za naše posjetitelje iz poslovnog sektora jest to da se akvarij nalazi na desnoj obali rijeke Korane koja je pontonskim mostom spojena s lijevom stranom, na kojoj se nalaze dva ugostiteljska objekta. Jedan je hotel Korana Srakovčić koji raspolaže kongresnim prostorima i prekrasnom terasom, a drugi je Lana Korana koji također ima restoran i dvorane za sastanke. Tako se dvije strane prekrasne rijeke mogu spojiti u jedan lijepi prostor za organizaciju evenata. Osim toga, Karlovac ima i Stari grad Dubovac, dvorac koji je prošle godine uz potporu Ministarstva turizma renoviran i sadrži nekoliko prostora koji se mogu iznajmiti u svrhu organizacije raznih događanja.
Postoje li neka ograničenja pri organizaciji evenata, obzirom da tu borave i zaštićene životinjske vrste?
Poslovanje Aquatike ovisi o vlastitim prihodima i putem njih se financiramo pa smo stoga i otvoreni za komercijalizaciju. Obzirom na moje dosadašnje iskustvo u event menadžmentu, smatram da se svaki prostor može komercijalizirati, a da se ne naruši njegova osnovna funkcija. Naravno, postoje neka ograničenja koja su u funkciji zaštite naših slatkovodnih stanovnika. Registrirani smo kao zoološki vrt pa u samom prostoru akvarija nije predviđena organizacija događanja koja podrazumijevaju jači razglas i glazbu. Ograničena je i upotreba cateringa u samom izložbenom prostoru, ali imamo dovoljno vanjskih prostora koji se mogu koristiti za zabave i catering.
U svijetu organizacije događanja svaki novi, poseban objekt, pogotovo ako je i arhitektonski zanimljv, uvijek je dobrodošao. Tko je zaslužan za taj dio projekta Aquatike?
Čitavi prostor je projektirao studio 3LHD iz Zagreba. Njihova vizija je prilično futuristička i kazališna, tako da je zgrada projektirana u tri dijela koji su povezani podzemnom etažom u kojoj je izložbeni prostor. Cijela scenografija je postavljena kao kazališna, rasvjeta je prilagođena glavnim zvijezdama - ribama i drugim slatkovodnim izlošcima, a i u kongresnoj dvorani sudionici poslovnih događanja također postaju dio kazališnog efekta. Crna boja koja dominira u prostoru dozvoljava glavnim zvijezdama, govornicima ili izložbenim primjercima, da budu istaknuti i u centru pažnje.