Otkrijte navike turista i značajke važnih emitivnih tržišta za Hrvatsku
Koja je tajna uspjeha Njemačke na tržištu asocijacija? Na koje se ključne industrije orijentira Njemački kongresni ured (German Convention Bureau GCB), otkriva direktor Matthias Schultze, jedan od govornika na ovogodišnjem EIAT-u u Beogradu
Njemačka već godinama zauzima sam vrh ICCA-ine liste vodećih europskih kongresnih destinacija. Koji su ključni čimbenici uspjeha Vaše zemlje na tržištu asocijacija?
Prema podacima ICCA-e (International Congress & Convention Association) Njemačka je osmu godinu za redom najpoželjnija destinacija u Europi za skupove asocijacija, dok smo na svjetskoj ljestvici drugi, odmah iza SAD-a. Konkretno, prošle godine je u Njemačkoj organizirano ukupno 577 međunarodnih skupova asocijacija, 35 više nego godinu ranije i znatno više od drugoplasirane Španjolske, koja je ugostila 463 kongresa te Velike Britanije s 434 skupa. Što se tiče ICCA-inog poretka kongresnih gradova, tu se također možemo pohvaliti dobrim rezultatima. Berlin je zadržao četvrto mjesto u globalnoj konkurenciji, s domaćinstvom 147 međunarodnih skupova; pretekao je Singapur i Madrid, dok su na prva tri mjesta već dulje vrijeme Beč, Pariz i Barcelona.
Već sada smo lider u organizaciji “zelenih sastanaka”, najbrže rastućem području koje će ubuduće postajati sve važnije.
Na koji način mjerite ukupan učinak i rezultate kongresne industrije u Njemačkoj?
Prošlu smo godinu zaključili s rekordnim rezultatima: održano je ukupno 2,72 milijuna
skupova koje je posjetilo 338 milijuna delegata širom Njemačke. U usporedbi s 2010., koja je sama po sebi bila dobra godina, broj delegata porastao je za 4,5%, dok je broj događanja rastao za 1,2%. Pri tome je udio stranih delegate ostao stabilan na 5,9%.
Rast tržišta u zadnje dvije godine je također utjecao i na porast ponude. Naime, prema kongresnom barometru (Meeting & Event Barometer 2012), najvažnijem godišnjem istraživanju njemačke kongresne industrije, ponuda kongresnih prostora narasla je u 2012. na 6,614 konferencijskih i event prostora, pružajući široke mogućnosti organiziranja događanja.
Kongresni barometar pokrenuli smo u suradnji s Europskim udruženjem kongresnih centara (European Association of Event Centres EVVC) i Njemačkom turističkom zajednicom (GNTB), a istraživanje provodi Europski institut za kongresnu industriju (EITW). Radi se o jedinom istraživanju koje pokriva cjelokupno njemačko tržište kongresa, evenata i insentiva i daje dubinsku analizu industrije.
Iako smo u zadnje dvije godine dodatno učvrstili našu poziciju na europskom i svjetskom tržištu, konkurencija postaje sve snažnija. Stoga sadašnju poziciju moramo iskoristiti kako bismo vrlo brzo prepoznali i reagirali na buduće trendove u industriji te se marketinški usmjerili ka trendovima i kreiranju sinergije. To je jedini način da zadržimo vodeće pozicije, a podaci barometra nam daju vrlo važnu sliku stanja i trendova.
Imate li razvijen Ambasador program? Kako pristupate lokalnim znanstvenicima, liječnicima i ostalim ambasadorima?
Umrežavanje organizatora konferencija s vodećim lokalnim stručnjacima u pojedinim industrijama postaje iznimno važno. Prema zadnjim rezultatima spomenutog barometra, 93% pružatelja kongresnih usluga i 82% organizatora uvjereni su u važnost takvih suradnji.
Kompanije više ne mogu ignorirati probleme kao što su klimatske promjene, globalno zatopljenje ili pronalazak alternativnih energija. Takvo novo razmišljanje reflektira se i na način organiziranja događanja i način prezentacije inovacija.
Naš kongresni ured predstavlja i podržava navedene ekonomske i znanstvene grane i kompetencije te promovira skupove iz navedenih područja. Također, uspostavljamo kontakte s vodećim svjetskim korporacijama i asocijacijama povezanim s navedenim područjima. Stoga i najnoviji sadržaj na našoj web stranici nudi mnoštvo sadržaja o gradovima i regijama u kojima djeluju stručnjaci iz spomenutih grana.
Još smo pogođeni recesijom koja ima velike posljedice na mnoge gospodarske grane. Kako vidite budućnost europske kongresne i event industrije?
Mislim da nam u idućim godinama neće biti nimalo lakše. Održivost će biti ključan faktor odlučivanja prilikom organiziranja skupova. 86% organizatora je uvjereno da će važnost "zelenih sastanaka" ostati jednako važna ili će rasti. Kompanije više ne mogu ignorirati probleme kao što su klimatske promjene, globalno zatopljenje ili pronalazak alternativnih energija. U Njemačkoj je prošle godine za 10% porastao broj dobavljača koji su u svoje poslovanje ugradili sustav upravljanja održivošću, sada ih je takvih ukupno 37,7%. To znači da se svaki treći dobavljač obvezao poštivati načela održivosti u svojoj organizaciji. Takav novi način razmišljanja se dakako reflektira i na način organizacije evenata, odnosno prezentacije novih tehnologija.
Društvene mreže, čijem snažnom rasti svjedočimo zadnjih godina, također je područje u kojem očekujemo daljnji porast. Već sada 76% korisnika interneta u Njemačkoj članom je barem jedne društvene mreže; najviše njih, 18 milijuna, članovi su Facebook zajednice. Društvene mreže su važne u kongresnoj industriji: 77% dobavljača i 56% organizatora skupova koriste ih kao komunikacijske alate. Facebook je omiljen u obje skupine, polovica dobavljača aktivno je na ovoj mreži. Xing, novu platformu snažnije orijentiranu na poslovni svijet, koristi 24,8% članova industrije, a Twitter njih 18,5%. Xing je dominantna poslovna platforma među domaćim organizatorima, dok u slučaju stranih organizatora više se koristi LinkedIn. Moramo naučiti kako brže koristiti razne alate na optimalan način. S internetom se i naša percepcija vremena promijenila. Sve se ubrzalo, komunikacija na internetu ne dopušta zakašnjele reakcije.