Luc Gesvret: Hoteli danas postaju poput savjetnika za goste pomažući im osmisliti boravak usklađen s njihovim vrijednostima
U svijetu filma, kratki formati često pružaju najviše prilika za inovacije i kreativnost. To je prepoznala skupina mladih studenata, režisera, okupljenih u udruzi Playbox Production koja je prošle godine po prvi puta organizirala festival kratkih studentskih filmova Playbox Shorts Film Festival. Nakon prošlogodišnjeg velikog uspjeha i prepoznatosti od strane javnosti, novo izdanje festivala očekuje nas ovoga rujna u Zagrebu. Malo više o ideji i nastanku udruge i festivala, što donosi ovogodišnji program, ali i o dvojnoj ulozi mladog režisera i organizatora događanja, iz potpuno svježe i nove perspektive, rekao nam je osnivač i direktor festivala - Karlo Gagulić.
Tri noći, pet lokacija u Zagrebu i više od 7.000 posjetitelja
Kako je nastala ideja o organizaciji filmskog festivala Playbox Shorts i što vas je inspiriralo i motiviralo da se upustite u projekt, koji su njegovi glavni ciljevi i misija?
Još 2019. godine kada sam napravio svoj prvi kratkometražni film, napravio sam promociju filma za cca 150 ljudi, koja je bila stvarno na nivou Hollywooda - od crvenog tepiha do šampanjca. Zapravo smo svake godine, u sklopu udruge, kad bismo napravili neki kratkometražni film, napravili divnu promociju. Prošle godine trebali smo prikazati pet kratkometražnih filmova koje smo kao udruga imali u planu raditi, međutim inflacija nas je pogodila i nismo mogli realizirati svih pet filmova pa sam odlučio napraviti svojevrsni mini jednovečernji festival gdje bi prikazali filmove kolega iz susjednih zemalja, a publika bi nagradila najbolji igrani film. Na kraju se o tom festivalu pričalo tjednima, a posebno me razveselilo što je gotovo 40 dana prije početka bio rasprodan, što nam je dalo vjetar u leđa da ove godine možemo napraviti još veći i jači festival. Tako ove godine imamo festivalsku priču koja će trajati od 19. do 21. rujna, na 5 lokacija u samom centru Zagreba, gdje ćemo kroz tri noći ugostiti više od 7.000 posjetitelja. Posebno mi je drago što smo otvorili prijave za cijeli svijet i prijavilo se 1.758 filmova, a odabrano je 15 najboljih pa će ove godine 15 mladih režisera iz cijelog svijeta doći u Zagreb na Playbox Shorts Film Festival.
Možete li nam reći nešto više o procesu selekcije filmova za festival? Koje kriterije koristite pri odabiru?
Za razliku od prošle godine, kada smo mi zvali producente i režisere da želimo prikazati njihov film na našem festivalu, ove godine je selekcijska komisija imala pune ruke posla. Morali su pogledati 1.758 filmova iz cijelog svijeta i odlučiti kojih 15 najboljih će se boriti za glavnu nagradu te na koncu biti prikazani premijerno u Hrvatskoj. Kriterij kojeg smo koristili prvenstveno je da režiser mora biti student i da film mora biti kratak, odnosno ne smije biti duži od 20 minuta, niti kraći od 7 minuta. U tom smislu, dobar dio filmova smo morali diskvalificirati. Nakon toga članovi žirija su izabrali 15 najboljih, a stvarno su nijanse odlučivale o finalnom odabiru. Kada se nismo mogli odlučiti, glasovali smo u tablici, svatko za sebe i onda su se glasovi zbrajali. Bilo je jako dobrih prijavljenih filmova, ali nažalost, nismo mogli odabrati sve.
Udruga koja pomaže mladim umjetnicima u realizaciji ideja
Kako Playbox Shorts podržava i pomaže mladim filmašima i umjetnicima? Možete li navesti neke konkretne primjere?
Mi smo udruga koja je nastala upravo iz tog razloga i samo ime udruge to i govori – Playbox Production – udruga za promicanje filmske i video umjetnosti. Kada nam se neki mladi filmaš/umjetnik javi sa željom da želi raditi s nama neki kratkometražni film, mi mu ponudimo kompletnu produkciju: od prostora za čitalačke probe, organizaciju castinga/audicija, pronađemo sponzore, pa sve do snimanja, montiranja i distribuiranja djela. Svaki film koji se napravi u sklopu naše udruge prikazan je na našim revijama i na samom festivalu te je također uvršten, u edukativne svrhe, u program “Filmska analiza” koji smo pokrenuli 2022. godine i na kojem je do sada sudjelovalo više od 2.500 učenika srednjih škola. To je genijalan program za učenike koji se žele baviti ovom vrstom umjetnosti i koji žele upisati umjetničke akademije, a mi smo tu da im pomognemo s tom željom.
Kako su posjetitelji, sudionici, sponzori i mediji reagirali na prvo izdanje festivala? Koje povratne informacije su vam bile najvrjednije?
Zvučat će nevjerojatno, ali od 400 ljudi koji su bili na našem festivalu, gotovo svih 400 je reagiralo jako pozitivno. Bez i jedne kritike. Bili smo baš jako ugodno iznenađeni. Prije svega, odazivom publike jer se festival rasprodao u 72 sata i to gotovo 40 dana prije početka festivala, a onda smo bili oduševljeni reakcijama publike, komentarima kako to uopće ne izgleda kao da je rađeno na studentskoj bazi i studentskom budžetu. Bez naših sponzora to naravno ne bi bilo moguće i ovim im se putem od srca zahvaljujem. Sponzori su također bili oduševljeni jer gotovo svi su produžili ugovor i na ovu godinu.
Kakva je financijska struktura Playbox Shortsa, odnosno kako osiguravate sredstva za organizaciju festivala?
Mi smo mali studentski festival i naše prvo izdanje prošle godine je financijski bilo jako skromno jer je bilo pilot izdanje i nismo odmah htjeli ići na veliko, već smo htjeli napraviti malo intimniju atmosferu. Gotovo cijeli festival uspjeli smo financijski pokriti od sponzorstva, tako da nam je svaka prodana karta bila samo dodatan prihod u našoj festivalskoj blagajni. Dio tog prihoda smo uložili u realizaciju filmova, dok je dio otišao za ovogodišnji festival.
Što se tiče novog izdanja festivala i njegovog velikog proširenja tu je već drugačija priča - jer sama nas organizacija košta više od 60 tisuća eura, što je nama kao studentskoj udruzi jako puno, ali i dalje imamo podršku sponzora i partnera. Drago nam je da je već sada velika zainteresiranost posjetitelja za kupnju karata koje su trenutno u pretprodaji.
Surađujete li i na koje načine s lokalnim zajednicama, tvrtkama i organizacijama kako biste osigurali podršku i resurse za festival?
Prijavljivali smo se na razne javne natječaje grada Zagreba i Hrvatskog audiovizualnog centra, ali za sada nažalost još nismo dobili podršku od njih. No, to nas ne sprječava da budemo uporni za treće i sva buduća izdanja festivala.
Najveći izazov su financije - kad njih nađeš, onda sve može i sve prolazi.
Kako vidite trenutnu situaciju u hrvatskoj event industriji, posebno u kontekstu podrške mladim talentima? Koji su, prema vašem mišljenju, glavni izazovi s kojima se suočavaju mladi redatelji i glumci, ali i mladi organizatori događanja u Hrvatskoj?
Mislim da u Hrvatskoj postoji jako puno evenata, posebice sada nakon pandemije. Imam osjećaj da iz godine u godinu brojka samo raste, što je za nas organizatore teže jer moraš smisliti nešto drugačije da bi bio prepoznat. Mislim da je ovaj festival itekako drugačiji od drugih filmskih festivala u Hrvatskoj, posebice zbog svog tog Hollywood glamura kojeg dovodimo. Najveći izazov, nažalost, su financije. Kad njih nađeš, onda sve može i sve prolazi. Ali, isto tako mislim i da je veliki izazov organizacija, odnosno iz nekog razloga kod nas Hrvata sve se radi u zadnji čas. Zbog toga se nama organizatorima „diže kosa na glavi“ jer do zadnjeg trenutka ne znaš hoćeš li sve materijale koje si dogovorio i ugovorio imati na vrijeme. Volio bih da se to promijeni.
Koje su sličnosti, a koje razlike između ovih vaših uloga? Kako u životu i poslu balansirate između sve tri koje imate – kao redatelj, glumac i organizator festivala?
Gluma mi je uvijek bila samo hobi. Drago mi je da sam odrastao u Zagrebačkom kazalištu mladih i da me ta kuća odgojila te da idem u smjeru umjetnosti, iako sam sve manje na daskama i ispred kamere. Upravo završavam 4. godinu diplomskog studija filmske režije i produkcije i definitivno se vidim u tom svijetu stvaranja sadržaja za javnost.
Oduvijek sam volio pomagati svom ocu u organizaciji evenata koje je on radio i nekako sam to od njega naslijedio, tako da mi je drago da se uz filmsku industriju bavim i organizacijom festivala. Moja je želja, kad završim studij, otvoriti vlastitu tvrtku Playbox Production koja će biti vodeća tvrtka za proizvodnju, ali i distribuciju, odnosno organizaciju filmskih premijera i festivala.
Što sve donosi ovogodišnje izdanje festivala, koji su noviteti u odnosu na prvo izdanje?
Ovogodišnje izdanje donosi 5 novih lokacija: Kino SC, Tvornica Kulture, Wespa Spaces, Kaptol Boutique Cinema i Gallery Club. Također organiziramo tri koncerta: prvu večer u Tvornici kulture očekuju nas mladi pjevači iz 4. sezone The Voice Hrvatska, drugu večer očekuje nas koncert Daleke obale, dok smo treću večer rezervirali za ljubitelje house glazbe jer nam dolazi svjetski DJ Mark Knight u Gallery Club. Osim toga, u suradnji s Max-om (nekadašnji HBO) dovodimo i dvije zvijezde iz serije “Znam kako dišeš”, koje će održati panel za srednje škole u prostorijama Wespa Spaces. I naravno - očekuje nas hrpa dobrih filmova.
Što biste željeli da posjetitelji i sudionici „Playbox Shortsa” ponesu sa sobom nakon festivala?
Volio bih da ponesu dobre uspomene, ali da se prije svega dobro zabave i uživaju u sjajnom programu koji pripremamo.